Plzeň zničila Kometu sedmi góly a je první, Vary slavily ve Vítkovicích

Hráči Plzně se radují ze čtvrtého gólu - zleva Viktor Lang, autor gólu Filip Suchý, Matěj Stříteský, Matěj Kolda a Luboš Rob. foto: ČTK

Brno - Hokejisté Brna zahájili v pátek sezonu s třítýdenním zpožděním, s Plzní na svém ledě padli vysoko 3:7. Dvěma góly pomohli Milan Gulaš a Filip Suchý. Karlovy Vary porazily Vítkovice 3:2. Zbývající utkání 8. kola extraligy byla odložena.
  22:01

„Darovali jsme soupeři minimálně tři góly, to se pak těžko dohání,“ shodli se brněnský asistent trenéra Kamil Pokorný s kapitánem Martinem Zaťovičem. „V první a třetí třetině jsme hráli dobře, předváděli jsme naši hru a zaslouženě jsme zvítězili,“ domníval se plzeňský kouč Ladislav Čihák.

V první minutě se sice dostal za plzeňskou obranu domácí Freibergs, ale Frodla nepřekonal. Iniciativu převzali hosté, kteří lépe bruslili i kombinovali, na Brňanech, jimž chyběl americký kanonýr Mueller, byla až příliš znát dlouhá herní přestávka. V osmé minutě udělal hrubku na vlastní modré čáře Freibergs a Gulaš krátké sólo na Vejmelku proměnil, byť platnost gólu muselo posvětit video.

8. kolo hokejové Tipsport extraligy:

HC Vítkovice Ridera - HC Energie Karlovy Vary 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 21. Marosz (Štencel, Mallet), 51. Lakatoš (Marosz) - 15. T. Mikúš (Vildumetz, Graňák), 26. O. Beránek (Vildumetz), 50. Kohout (Černoch). Rozhodčí: Hodek, Micka - Ganger, Klouček. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 3:7 (0:2, 2:2, 1:3)

Branky a nahrávky: 28. Schneider (Rákos, Valský), 33. Freibergs (Klepiš, P. Holík), 57. Klepiš (Freibergs, P. Holík) - 8. Gulaš, 13. Kodýtek (P. Straka, Eberle), 23. F. Suchý (Stříteský, Rob), 38. F. Suchý (Budík, P. Musil), 52. F. Přikryl, 58. Gulaš (Malát), 60. Mertl (Gulaš, Stach). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Axman, Ondráček. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

I další nedůslednost v obraně se stala pro Kometu osudnou. Straka naservíroval před branku puk Kodýtkovi, jemuž Bartejs poskytl až příliš mnoho času a plzeňský útočník zvýšil vedení svého celku.

Kometa se otřepala až v závěru první třetiny, ale Valského slibný bekhend na Frodla nestačil. Jenže ani po přestávce se Brno nedostalo do klidu a herní pohody, ve 23. minutě navýšil vedení Suchý tečí po nahozeném puku.

Domácí postavil na nohy kontaktní gól letní rakouské posily Schneidera. Brno po brance ožilo, získalo půdu pod nohama a převzalo otěže zápasu, naději pak ještě zvýšil Freibergs, který tak odčinil chybu při prvním gólu.

Jenže místo vyrovnání v první přesilovce zápasu přišla další chyba brněnské defenzívy a Suchý svým druhým gólem opět poslal Plzeň do dvoubrankového vedení. „Jsme hrozně rád, že jsem se střelecky prosadil a doufám, že mi to pomůže k trvalému místu v sestavě,“ radoval se dvaadvacetiletý odchovanec plzeňského hokeje.

Závěrečné dějství se neslo ve snaze Brna o korekci výsledku. Plzeň ale na aktivitu domácích odpovídala důslednou a pečlivou obranou, kterou podpořila brejkovými výpady.

K pátému gólu jí zase nahrála chybná rozehrávka brněnských hráčů, kterou potrestal Přikryl pátým gólem ve Vejmelkově síti. Brno sice korigovalo gólem, který byl připsán Klepišovi, ale puk tečoval ještě Zaťovič. „Ano, rukou,“ přiznal novinářům. Na to ale v přesilovce bleskově zareagoval Gulaš a v posledních vteřinách zápasu i jeho parťák v prvním útoku Mertl.