Plzeň zaplatí za výtržnosti fandů půl milionu, Sparta 350 tisíc

17:23aktualizováno  17:32
PRAHA - Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace udělila Plzni pokutu půl milionu korun za chování fanoušků v sobotním utkání 24. kola se Spartou na Letné, v němž pyrotechnika hozená ze sektoru pro hostující příznivce zranila několik diváků. Pořádající Sparta musí za výtržnosti diváků zaplatit 350 tisíc.

Záběr na plzeňský kotel. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Oběma klubům navíc hrozí uzavření domácích „kotlů“ na jedno utkání s dvouměsíční zkušební lhůtou. Pokud se navíc fanoušci Plzně do nejbližšího zápasu se Spartou znovu proviní, budou mít na toto utkání s letenským celkem zakázaný výjezd. Oba celky si ponechaly čas na podání odvolání.

„Vynesli jsme tresty, jaké tato disciplinární komise ještě nevynesla. Jsou vysoké, ale odpovídají závažnosti provinění,“ řekl novinářům předseda komise Richard Baček. „Oběma klubům jsme dali najevo, že pokud se ve dvouměsíční lhůtě proviní, nebudeme váhat konvertovat podmínky do trestu natvrdo,“ dodal.

Fanoušek Plzně vhodil světlici do rodinného sektoru diváků na Letné.
Gólová střela Michala Sáčka v zápase proti Plzni

Dosud nejvyšší pokutou za výtržnosti diváků bylo 750.000 korun pro Slavii Praha za pohárové semifinále proti Olomouci v květnu 2011, které bylo kvůli násilnostem předčasně ukončeno. Slavia navíc musela odehrát tři zápasy bez diváků.

Zápas na Letné, který Sparta vyhrála 4:0, byl kvůli fanouškům dvakrát přerušen. Podle policie pyrotechnika hozená v druhé půli utkání z „kotle“ hostů poranila několik diváků ve vedlejším sektoru. Těžkooděnci následně sektor plzeňských příznivců vyklidili. Zadrženému muži, který způsobil zranění ženě, hrozí až deset let vězení.

Celkem zaznamenali policisté 21 přestupků a dva trestné činy. Pyrotechnika však přilétla i opačným směrem z domácího sektoru do „kotle“ soupeře, a to nejméně v jednom případě v 33. minutě. Podle disciplinární komise však celý incident jasně vyprovokovali fanoušci Plzně.