Plzeň vydřela výhru nad Baníkem, Dukla utrpěla debakl od Jablonce a je poslední

16:59aktualizováno  19:15
OSTRAVA - Fotbalisté Plzně vyhráli ve 14. ligovém kole v Ostravě 1:0 a oplatili soupeři středeční vyřazení v osmifinále domácího poháru. Bojovný zápas rozhodl ve 45. minutě Jan Kopic, v 55. minutě neproměnil domácí Jiří Fleišman penaltu. Dukla ve 14. kole první ligy doma utrpěla s Jabloncem debakl 2:6 a vrátila se na poslední místo. Severočeši venku v nejvyšší soutěži zvítězili potřetí za sebou a spravili si chuť po středečním pohárovém vyřazení s Karvinou. V neúplné tabulce jim patří páté místo.

Utkání 14. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Viktoria Plzeň, 3. listopadu 2018 v Ostravě. Plzeňští hráči se radují z gólu. foto: ČTK

Západočeský obhájce titulu zvítězil v lize venku poprvé po třech zápasech, v této sezoně nejvyšší soutěže už poosmé vyhrál 1:0 a vede tabulku o bod před Slavií, která má k dobru nedělní derby na Spartě. Baník prohrál poprvé po pěti kolech, Viktorii v lize nedal gól už 639 minut a může přijít o třetí místo v tabulce.

„První poločas byl z naší strany velmi dobře takticky zvládnutý, měli jsme několik zajímavých situací. Ve druhém už Baník zjednodušil hru a měli jsme dvakrát obrovské štěstí. I my jsme sice mohli reagovat šancí Řezníčka, ale nepovedlo se,“ řekl na tiskové konferenci plzeňský trenér Pavel Vrba.

Oba týmy se musely obejít bez elitních útočníků. Baníku stále chyběl potrestaný Baroš, přibyl také zraněný Diop, Plzni zase scházel nejlepší střelec Krmenčík, kterému kvůli zranění kolena nejspíš skončila sezona. Po více než měsíci nastoupil v lize v základní sestavě hostující Kopic.

Ve skvělé atmosféře na stadionu ve Vítkovicích se hrál bojovný zápas. Plzeň úvodní půlhodinu držela balon a byla nebezpečnější. V osmé minutě po centru šajtlí od Limberského hlavičkoval na zadní tyči Ekpai a jeho zakončení zblokovala obrana na roh. Za necelé tři minuty domácí brankář Laštůvka vyškrábl na roh Čermákovu střelu pod břevno z přímého kopu.

V závěru první půle Slezané přidali, po standardce na chvíli uzamkli soupeře okolo jeho vápna a měli blízko k vedení. Po Šašinkově přízemním centru zakončoval z deseti metrů úplně nehlídaný stoper Šindelář, jeho šanci ale hostující obrana stihla lehce zblokovat a gólman Hruška zasáhl.

„Samozřejmě kdybych šanci proměnil, tak už jsme vedli a do poločasu jsme šli jinak. Takhle bylo všechno úplně naopak, protože se krásně trefil Kopic,“ uvedl Šindelář.

V poslední minutě úvodního dějství šli do vedení Západočeši. Kopic převzal přihrávku od agilního Limberského a technickou střelu z vleké dálky zakroutil přesně k tyči. Dočkal se první soutěžní trefy v sezoně.

„Obstřelil jsem to dobře. Už jsem si říkal, že bych potřeboval nějaký gól dát. Teď jsem dlouho nehrál, takže lepší návrat jsem si ani nemohl přát,“ řekl Kopic. „Je to pravák a navedl si z levé strany. Tam to chtělo, aby někdo z hráčů proti němu vystoupil a zmenšil mu prostor,“ mínil ostravský trenér Bohumil Páník.

Utkání 14. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Viktoria Plzeň, 3....

Po pauze byl Baník odvážnější a brzy dostal ideální možnost k vyrovnání. Sudí Proske po zhlédnutí videa nařídil za zákrok Hrošovského na Filla penaltu, ale Fleišmana v 55. minutě vychytal brankář Hruška.

„Vůbec jsem se nedíval na gólmana, nechtěl jsem, aby na mně viděl, kam budu kopat. Koukal jsme se na balon, takže jsem neviděl, jestli neudělal úkrok dříve. Bohužel mi to chytil a máme nula bodů dnes,“ prohlásil Fleišman, který ve středu v poháru penaltu proměnil.

„Poté, jak to kopl ve středu, jsem byl rozhodnutý to risknout a skočit tam znova. Přišlo mi, že to na to místo má nacvičené, tak jsem to tam zkusil,“ uvedl Hruška.

Vzápětí měla dvě velké šance Plzeň. Kopic však blízka trefil Laštůvku a Řezník z dorážky hlavičkoval úplně mimo prázdnou branku. Po hodině hry se opět blýskl hostující gólman Hruška, který se rychle přesunul a fantastickým zákrokem zasáhl proti Fillově dorážce. Rozhodčí pak ještě kontrolovali, zda míč nepřešel brankovou čáru, ale gól podle nich nepadl.

V 75. minutě udělal při snaze o malou domů obrovskou chybu Řezník, Šašinka vystihl míč, ale v úniku obstřelem minul. O tři minuty později na druhé straně odmítl pojistku Řezníček, který sám před Laštůvkou netrefil balon. V rozkouskovaném závěru už hosté tři body udrželi.

„Samozřejmě jsme jim to chtěli vrátit za pohár. Víme, že v Plzni to byla předehra, ještě tam byly docela velké emoce, o to víc jsme byli nahecovaní. A nakonec se to povedlo,“ řekl Kopic.

Dukla je znovu poslední

Už během úvodních 21 minut na Julisce skórovali Lukáš Masopust, Martin Doležal a Michal Trávník z penalty. Ve druhém poločase přidali další branky hostů Rafael Acosta, David Hovorka a Miloš Kratochvíl. Za Duklu snižovali Uroš Djuranovič s Jakubem Podaným.

Jablonečtí začali aktivněji a v deváté minutě otevřeli skóre. Ďurica nezvládnul odkopnout míč a poslal ho přímo k Masopustovi, který ještě slovenského stopera obešel a propálil brankáře Radu. Hosté za pět minut vedli 2:0. Jovovič nacentroval do šestnáctky, uzdravený Doležal se zbavil Ďuricy a špičkou kopačky posunul míč do branky.

Ďurica pak nevybíravým zákrokem zajel do Masopusta a k nelibosti hostů dostal jen žlutou kartu. Střelec první branky musel odstoupit ze hry a byl převezen do nemocnice.

Dukla na tom byla za chvíli ještě hůř. Souček v pokutovém území srazil Lischku a nařízenou penaltu ve 21. minutě proměnil Trávník. Nejlepší střelec Severočechů si připsal sedmou trefu v ligovém ročníku.

Jablonecký tým začal lépe i druhý poločas. Jovovič v 54. minutě našel před brankou volného Acostu a uruguayský záložník už měl snadnou práci.

Hráči Dukly dokázali za pět minut snížit, když Tetourovu přihrávku zužitkoval Djuranovič. Brankář Hrubý přišel po 404 minutách o ligovou neprůstřelnost.

Pátý gól přidali hosté v 65. minutě. Doležalovu hlavičku z rohu tečoval stoper Hovorka a domácí marně reklamovali ofsajd. Blízko šestého zásahu byl střídající Chramosta, ale sám před branku trefil tyčku.

Čtvrt hodiny před koncem Pražané opět korigovali skóre. Douděra ve vápně vybídl Podaného a ten napálil míč pod břevno. V 86. minutě uzavřel skóre další hostující náhradník Kratochvíl tečovanou střelou z dálky. Jablonec vyhrál teprve druhý z posledních osmi vzájemných zápasů v nejvyšší soutěži.