Plzeň vstala z mrtvých. Odvetu s Rosenborgem otočila a postoupila

20:08aktualizováno  23:29
PLZEŇ - Plzeňští fotbalisté po výhře 3:2 nad Rosenborgem Trondheim v domácí odvetě třetího předkola Ligy mistrů vybojovali postup do závěrečné kvalifikační fáze. Již nyní tak mají jistotu, že celý podzim budou hrát evropské poháry. Po poločase dnes sice vedli hosté, ale domácí po změně stran otočili skóre po brankách, které v rozmezí pěti minut vstřelili Bakoš a Kolář. Hosté sice ještě vyrovnali, ale hned vzápětí Petržela postup stvrdil třetím gólem.

Plzeň - Rosenborg Trondheim foto: Reuters

První zápas v Trondheimu skončil před týdnem plzeňskou výhrou 1:0 a Viktoria slibovala, že bude hrát odvážně a nebude jen vyčkávat na soupeře.

Ale v prvním poločase to nesplnila. "Dolehl na nás strach z postupu," komentoval Horváth přičinu útlumu.

Od úvodní minuty bylo parné, že hráči mají strach o výsledek a na hřišti vládli hosté. Dlouho si sice nevypracovali šance, jenže postupně získávali půdu pod nohama, zatímco domácí trápení se zvyšovalo i díky nespokojeným divákům, kteří už za bezbrankového stavu na hráče nespokojeně pokřikovali.

Ohlasy po postupu Plzně:

"Byl to bázlivý, pasivní výkon, asi nejhorší, co jsem v Plzni. Hráči se báli hrát, jejich pasivitu jsem nepoznával," kroutil hlavou trenér Vrba.

Poprvé zahrozil Rosenborg po hlavičce Lustiga ve 14. minutě, po půlhodině vypálil Prica po zemi těsně mimo. A nejhorší chvíle si Západočeši vybrali těsně před poločasem, kdy nejdříve ještě odvrátili hrubku střídajícího Ševinského, ale jen na pár sekund, než do rozhozené obrany vlétl Lustig a mezi nohama prostřelil Daňka.

Plzeň do té doby byla v soupeřově šestnáctce jen minimálně nebezpečná střela přišla jen po hlavičce Bystroně ve 25. minutě. Po přestávce se ale všechno změnilo.

O přestávce naštěstí našel kouč Vrba vhodná slova k tomu, aby hráče probral. "Řekl jsem jim, že mě zklamali. Vytknul jsem jim, proč se najednou bojí hrát. A dodal, že pokud chtějí zahodit takto lajdácky naší společnou práci, pak tohle je ideální způsob," přiblížil poločasové dramatické minuty. "Trenér řval, až mu docházel dech. Padlo to na úrodnou půdu," přiblížil kapitán Pavel Horváth, co se dělo v šatně.

Plzně bylo najednou plné hřiště a rychle přišly i šance, nejslibnější měl v pádu pálící Kolář, ale minul.

Do toho přišla prudká dešťová průtrž a prudké centry za norskou obranu byly stále nebezpečnější. V 55. minutě už nedokázali obránci uhlídat trojici domácích ve výskoku a Bakoš hlavou vyrovnal. A když o pět minut později Kolář přidal druhý gól, definitivně se na trávník vrátila "stará" Viktoria, na kterou byli diváci zvyklí na jaře.

Křišťálová lupa 2011

Jenže přes řadu brejků Západočeši nevyužili možnost na potvrzení náskoku, a když hosté v 77. minutě hosté vyrovnali, na chvíli jim zatrnulo. Ale hned následný útok po rozehrávce po přihrávce zleva proměnil dosud matně působící Petržela, a definitivně tak potvrdil, že Západočeši budou v pohárech celý podzim.

Odvetný zápas 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Viktoria Plzeň - Rosenborg Trondheim 3:2 (0:1)
Branky: 55. Bakoš, 60. Kolář, 79. Petržela - 45. Lustig, 77. Prica. Rozhodčí: Stahonja - Krmar, Premužaj (všichni Chorv.). ŽK: Kolář, Jiráček, Bakoš - Svensson, Larsen, Henriksen. Diváci: 5124. První zápas 1:0, postupuje Plzeň.

Plzeň: Daněk - Rajtoral, Čišovský (32. Ševinský), Bystroň, Limberský - Horváth, Jiráček - Petržela (88. Fillo), Kolář, Pilař - Bakoš (81. Ďuriš). Trenér: Vrba.

Rosenborg: Örlund - Lustig, Larsen, Wangberg, Dorsin - Holm (85. Olsen), Henriksen, Winsnes - Svensson (79. Midtsjö), Prica, Moldskred (68. Bakenga). Trenér: Jönsson.

Mistrovská část: Slovan Bratislava - Apoel Nikósie 0:2 (0:0) Branky: 58. Aílton, 90.+4 Manduca. Rozhodčí: Sippel (Něm.). ČK: 60. Grendel (Slovan). První zápas: 0:0, postupuje Apoel.

Malmö - Glasgow Rangers 1:1 (0:1) Branky: 80. Hamad - 24. Jelavič. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.). ČK: 73. Ricardinho - 19. Whittaker, 66. Bougherra. První zápas: 1:0, postupuje Malmö.

Sturm Štýrský Hradec - Zestafoni (Gruz.) 1:0 (0:0) Branka: 68. Kienast. Rozhodčí: Gautier (Fr.). První zápas: 1:1, postupuje Sturm.

Wisla Krakov - Litex Loveč 3:1 (1:0) Branky: 42. a 56. z pen. Melikson, 84. Wilk - 68. Bodurov. Rozhodčí: Aydinus (Tur.). ČK: 76. Jelenkovič (Loveč). První zápas: 2:1, postupuje Wisla.

Nemistrovská část: Vaslui - Twente Enschede 0:0 Rozhodčí: Fautrel (Fr.). První zápas: 0:2, postupuje Twente.

Curych - Standard Lutych 1:0 (1:0) Branka: 58. Mehmedi. Rozhodčí: Valeri (It.). ČK: 21. Buyens (Lutych). První zápas: 1:1, postupuje Curych.