Plzeň v přesilovce otočila zápas s Brnem, Sparta ztratila proti Bohemce

18:45aktualizováno  20:35
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně ve 25. ligovém kole udolali Brno 2:1. Hosté brzy vedli po trefě Jakuba Řezníčka, za chvíli ale srovnal Jan Baránek a v 80. minutě rozhodl střídající Jan Kopic. V té době už Zbrojovka hrála bez Davida Paška, který byl v 56. minutě vyloučen. Obhájce titulu zvítězil v lize počtrnácté za sebou a před druhou Spartou má už náskok 11 bodů. Letenští totiž ve večerním duelu pouze remizovali 2:2 na půdě Bohemians 1095.

Milan Kopic slaví vítěznou branku. foto: ČTK

Brno v říjnu jako poslední dokázalo v lize obrat Plzeň o body a dobře začalo i na půdě obhájce titulu. V desáté minutě zatáhl Zoubele balon až k lajně, před vybíhající gólmanem Viktorie Kozáčikem jej vrátil před bránu a Řezníček zamířil přesně k tyči. Dal svůj jedenáctý gól v ligové sezoně.

Utkání 25. kola první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno. 17....

Plzeň musela stejně jako minule ve Zlíně dotahovat, ale inkasovaná branka ji nerozhodila. V patnácté minutě ještě Baránek hlavičkoval jen do Melichárka, ale o dvě minuty později už pátým gólem v sezoně srovnal, když napálil do sítě balon odražený od břevna po Hejdově teči.

Ve 23. minutě mohli domácí otočit skóre. Hrošovský kolmicí našel nabíhajícího Matějů, ale Holenda ve skluzu balon do branky nedostal. V 31. minutě se neprosadil ani Kolář, kterého vychytal Melichárek.

Hosté hrozili hlavně z brejků. Po chybné rozehrávce od Baránka šel do otevřené obrany Řezníček a nebezpečí v poslední chvíli odvrátili Hejda s Kozáčikem. Čtyři minuty před pauzou měl další velkou šanci Petržela, ale vybíhajícího Melichárka nepropálil a po následném rohu střílel mimo.

25. kolo první fotbalové ligy

Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno 2:1 (1:1)

Branky: 17. Baránek, 80. Kopic - 10. Řezníček. Rozhodčí: Hrubeš - Nádvorník, Vlasjuk. ŽK: Matějů - Škoda, Pašek, Košťál. ČK: 56. Pašek. Diváci: 10.850.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Baránek, Hejda, Limberský - Hrošovský, Vaněk - Petržela (73. Kopic), Kolář (75. Fořt), Kovařík - Holenda (88. Řezník). Trenér: Krejčí.

Brno: Melichárek - Hyčka, P. Buchta, Košťál, Jovanovič - Lacko (67. Malík), Zoubele (78. R. Buchta) - Pašek, Škoda (85. Vávra), Lutonský - Řezníček. Trenér: Kotal.

Bohemians Praha 1905 - Sparta Praha 2:2 (1:1)

Branky: 10. Acosta, 50. Šmíd - 35. Lafata, 63. Dočkal. Rozhodčí: Příhoda - Blažej, Urban. ŽK: Jirásek - Konaté, Brabec. Diváci: 5000 (vyprodáno).

Bohemians: Zlámal - Čögley, Krch, Šmíd, Havel - Švec - Acosta, Lulič (65. Gajič), Jirásek, Mosquera - Čížek (86. Prošek). Trenér: Pivarník.

Sparta: Bičík - Konaté, Kováč (62. Juliš), Costa, Frýdek - Šural (74. Fatai), Dočkal, Mareček, Matějovský (58. Brabec), Krejčí - Lafata. Trenér: Ščasný.

V druhé půli Zbrojovce zkomplikoval situaci Pašek, který dostal v 54. a 56. minutě dvě žluté karty. První za filmování a druhou za nakopnutí Vaňka do hýždí. Západočeši v přesilovce stupňovali tlak, ale dlouho se nemohli prosadit. Kolář pálil jen do Melichárka a hostující brankář si poradil i se střelou Kovaříka z úhlu.

Plzeňský kouč Krejčí poslal na trávník druhého útočníka Fořta a vzápětí měl další velkou šancí Baránek, jeho hlavičku však vyrazil reflexivně Melichárek. V 80. minutě už se Viktoria dočkala. Fořt poslal přihrávku před branku, k odraženému míči se protlačil střídající Kopic a propálil Melichárka. V lize se trefil poprvé od října.

Nepříjemností pro domácí bylo v 88. minutě vynucené střídání Holendy po souboji s hostujícím gólmanem. Viktoria má už přitom na marodce jiné dva útočníky Ďuriše s Krmenčíkem.

Bohemka dvakrát vedla

Také Bohemians drželi v úvodu s favoritem - pražskou Spartou - krok a v desáté minutě otevřeli skóre. Čížek vyslal do úniku Mosqueru, který přetlačil Konatého, vybídl volného Acostu a uruguayský záložník z voleje zakončil do odkryté branky.

V první zajímavější šanci Sparty se objevil Mareček, jehož střelu pod břevno brankář Zlámal vytáhl na roh. Po půl hodině byl blízko druhému domácímu gólu aktivní Čížek. Sedmatřicetiletý útočník po narážečce s Luličem postupoval z úhlu domácí branku, ale nevyzrál na gólmana Bičíka.

Sparta ve 35. minutě vyrovnala, když Dočkalovu střelu před Zlámalem tečoval pohotovou patičkou Lafata. Kapitán hostů si připsal patnáctý ligový gól v sezoně a dotáhl vedoucího Ďuriše z Plzně.

Letenští začali druhý poločas nepřesnými střelami Dočkala a Krejčího, ale v 50. minutě šli do vedení znovu Bohemians. Švecovu ránu po rohovém kopu dorazil do sítě nepokrytý Šmíd.

Rychlou odpověď ještě odmítl Lafata, kterého tváří v tvář vychytal Zlámal. Na druhé straně zase po samostatném úniku neuspěl Čížek a poslal míč mimo. V 63. minutě už Sparta vyrovnala, když Krejčího přihrávku zužitkoval přesnou střelou Dočkal.

Po vyrovnané pasáži mohl v 80. minutě vrátit „Klokanům“ náskok Čížek, jenže tentokrát přízemní ranou trefil tyčku. V závěru na Bičíka v dobré pozici nevyzrál ani střídající Prošek, Zlámal zase v nastavení vytáhl pokus Brabce. Bohemians tak doma se Spartou v lize bodovali poprvé po pěti zápasech a na předposlední Olomouc mají pětibodový náskok.