Po úvodu snů kruté vystřízlivění. Plzeň první bitvu s Lyonem nezvládla

23:00aktualizováno  23:15
LYON (od našeho zpravodaje) - Mizerných pět dní mají za sebou fotbalisté Plzně. V neděli nezvládli důležitý ligový souboj na Spartě, ve čtvrtek večer se jim hodně vzdálil sen o postupu do čtvrtfinále Evropské ligy. V Lyonu prohráli 1:4.

Alexandre Lacazette a Arnold Mvuemba slaví další gól v síti Plzně foto: Reuters

ON-LINE LYON - PLZEŇ SLEDUJTE ZDE

Fantastický úvod, ale velmi špatné pokračování. Český mistr začal na půdě slavného francouzského klubu nejlépe, jak mohl. Vedoucí gól slavil už na začátku třetí minuty!

Jako by si domácí obránci neuvědomili, že se už hraje. Před malým vápnem nechali pohodlně hlavičkovat záložníka Tomáše Hořavu, jenž částečně odčinil červenou kartu z duelu se Spartou.

Ale od té chvíle Lyon soupeři ukazoval, že ani při svém ústupu ze slávy by ho neměl nikdo podceňovat. Na hřišti byl jasným vládcem, naopak plzeňská defenziva podobně jako v českém šlágru nestíhala a čtyřikrát inkasovala.

Domácí vyrovnali ve 12. minutě, další tři trefy si schovali do druhého poločasu.

VÍCE K ZÁPASU

Na jediný plzeňský zásah přihrál v úvodu Kovařík, kterému dal kouč Dušan Uhrin mladší přednost před Ďurišem, druhým vyloučeným z Letné. Na pravý kraj obrany pak trenér místo Řezníka nasadil Hubníka.

Po vstřelené brance se však Plzeňští stáhli a na hřišti začal dominovat Lyon. Poprvé více zahrozil v 11. minutě, ale brankář Bolek zvládl vyrazit Malbranqueho střelu na roh. Jenže právě z toho domácí skórovali. Kovařík byl sice před bránou namáčknutý na Gueidu Fofanu, ale francouzský záložník dokázal usměrnit míč kolenem do sítě.

Lyon byl i dál aktivnější, naštěstí pro Viktorii střílel volný Lacazette z úhlu vedle a po ráně Mvuemby z přímého kopu, kterou vyrazil Bolek jen před sebe, zvládli hosté uklidit míč do bezpečí.

Po půlhodině se Plzeň na chvíli probudila. Útočník Tecl podrazil na levé straně Biševace, ale španělský sudí ho nechal pokračovat. Mladý střelec ovšem vůbec netrefil bránu. Minutu před koncem první půle pak netradičně pravačkou vypálil bek Limberský a pořádně protáhl gólmana Lopese.

Zklamaní hráči Plzně po zápase v Lyonu

Druhý poločas už patřil jednoznačně Lyonu. Západočeši si během zbylých pětačtyřiceti minut vytvořili pouze jednu šanci, ale Petržela pálil v šestnáctce hodně nad.

Zato soupeř se činil. V 53. minutě Malbranque při protiútoku odcentroval dopředu na Lacazetta, jenž propálil Bolka střelou k bližší tyči. Osm minut nato Malbranque úřadoval znovu, tentokrát podobným způsobem našel mezi stopery Mvuembu a Bolek byl opět bez šance. 3:1 pro Lyon.

Plzeňská obrana dál hořela a dvacet minut před koncem dokonal velký obrat svým druhým gólem v utkání Fofana, jenž dostal od Lacazetta přihrávku do běhu a z patnácti metrů bezpečně uklidil balon do brány.

Uhrinův tým to bude mít v domácí odvetě nesmírně těžké. K postupu potřebuje vyhrát minimálně o tři góly, což se mu povedlo jen dvakrát v minulé sezoně proti Hapoelu Tel Aviv a v Neapoli.

"Naši šanci na účast ve čtvrtfinále vidím tak desetiprocentní," přiznal kouč. Ano, plzeňská cesta Evropskou ligou skončí nejspíš stejně jako loni mezi nejlepší šestnáctkou.

Úvodní zápasy osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Olympique Lyon - Viktoria Plzeň 4:1 (1:1)

Branky: 12. a 70. Fofana, 53. Lacazette, 60. Mvuemba - 3. Hořava. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Devis, A. Rodríguez (všichni Šp.). ŽK: Biševac, Gonalons - Kolář, Hubník, Kovařík. Diváci: 28.000.
Lyon: A. Lopes - M. Lopes, Biševac, Untiti, Dabo (85. B. Koné) - Mvuemba, Gonalons, Fofana - Malbranque (69. Tolisso) - Lacazette (83. Gomis), Briand. Trenér: Garde.
Plzeň: Bolek - Hubník, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth (73. Hejda) - Petržela (81. Ďuriš), Kolář (71. Bakoš), Kovařík - Tecl. Trenér: Uhrin ml.

Basilej - Salcburk 0:0 Rozhodčí: Hategan (Rum.).

Ludogorec Razgrad - Valencie 0:3 (0:2)
Branky: 5. Barragán, 33. Cartabia, 59. Senderos. Rozhodčí: Turpin (Fr.). ČK: 80. Quixadá - 24. S. Keita.

Porto - Neapol 1:0 (0:0)
Branka: 57. Martínez. Rozhodčí: Královec (ČR).

Alkmaar - Machačkala 1:0 (1:0)
Branka: 30. Jóhansson z pen. Rozhodčí: Orsato (It.).

FC Sevilla - Betis Sevilla 0:2 (0:1)
Branky: 15. Baptistao, 77. Sevilla. Rozhodčí: Cakir (Tur.).

Tottenham - Benfica 1:3 (0:1)
Branky: 64. Eriksen - 58. a 84. Luisao, 30. Rodrigo. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

Juventus - Fiorentina 1:1 (1:0)
Branky: 3. Vidal - 79. Gómez. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).