Plzeň uctila památku Čišovského výhrou nad osm zápasů neporaženou Spartou, Slavia hladce přehrála Jablonec

toria Plzeň - Sparta Praha, 28. března 2020 v Plzni. Transparent k uctění památky bývalého plzeňského fotbalisty Mariána Čišovského. foto: ČTK

PLZEŇ - Fotbalisté Plzně ve šlágru třetího kola nadstavbové skupiny o titul doma porazili Spartu 2:1. Druhá Viktoria třetímu týmu tabulky částečně oplatila nedávnou porážku 1:2 ze semifinále domácího poháru. Pražané zaváhali po sérii osmi soutěžních výher. Ve druhém poločase se gólově prosadili střídající Tomáš Chorý a Ondřej Mihálik. Po vyloučení plzeňského Jan Kopice snížil v 88. minutě další náhradník David Moberg Karlsson.
  18:27aktualizováno  21:06

Západočeši po středeční porážce 0:1 na Slavii přišli o šanci na mistrovský titul, ale měli už jisté druhé místo. Letenští ještě o konečnou třetí příčku musí zabojovat.

Před výkopem se držela minuta ticha, respektive minuta potlesku za bývalého plzeňského obránce Mariána Čišovského, který dnes ve 40 letech zemřel na nevyléčitelnou nemoc ALS.

Sparťané začali aktivněji. Hložek tečovanou střelou minul branku, v 15. minutě byl mnohem blíž vedoucímu gólu kapitán Dočkal, který z dálky napálil břevno.

Pak převzali iniciativu domácí. Mihálik hlavičkoval na branku. Chybu Karabce pak napravil brankář Nita, jenž odvrátil míč před Hořavou a pak zlikvidoval i Kayambovu dorážku. Ve 30. minutě se blýskl i plzeňský gólman Hruška a zblízka vychytal volného Tetteha.

Hostující trenér Kotal do druhého poločasu už neposlal Dočkala a Hložka, které pravděpodobně šetřil na středeční finále MOL Cupu s Libercem. Z lavičky naskočili Kanga a ligový debutant Horák.

toria Plzeň - Sparta Praha, 28. března 2020 v Plzni. Transparent k uctění...
Fotbalisté Plzně a jejich pieta na dresech za zesnulého Mariána Čišovského.

Plzeňští v 56. minutě otevřeli skóre. Hořava z rohového kopu našel Chorého a ten hlavou nedal Nitovi šanci. Rumunský brankář, chytající 50. zápas v české lize, poté vyrazil rány Mihálika a Čermáka.

Po drtivém tlaku domácích si vytvořili velkou šanci i sparťané. Drchalovu střelu po rychlém průniku ale zneškodnil Hruška. V 65. minutě přidal druhý gól Viktorie Michálik, když zblízka zužitkoval Chorého přihrávku.

Domácím v závěru zkomplikoval cestu za vítězstvím náhradník Kopic, který za šlápnutí na Vindheima dostal v 85. minutě červenou kartu. Tu rozhodčí Orel udělal až po zhlédnutí videa, původně dal plzeňskému záložníkovi jen žlutou.

Letenští zužitkovali přesilovku už po třech minutách. Hodně prostoru dostal Moberg Karlsson a švédský náhradník tečovanou střelou snížil.

Plzeň už těsný náskok udržela a doma v lize Spartu počtvrté za sebou porazila a podesáté v řadě s rivalem neprohrála.

Musa se dostal do čela tabulky střelců

Slavistický trenér Trpišovský při jistém titulu zamíchal sestavou méně, než se čekalo. V zahajovací jedenáctce nechyběly opory Coufal, Bořil, Kúdela, Ševčík či Stanciu. Mezi tyčemi ale teprve podruhé v lize dostal šanci mladík Markovič. Jablonci stejně jako při nedávném debaklu v Edenu 0:5 v závěru základní části chyběla řada hráčů, někteří kvůli zranění, jiní kvůli tomu, že na severu Čech hostují ze Slavie.

Od úvodu bylo patrné, že hosté nemají v oslabené sestavě velké šance na úspěch. Pražané dominovali a na konci sedmé minuty otevřeli skóre. Po Stanciuově centru se z první prosadil Musa. Rozhodčí Lerch branku uznal, přestože poblíž stojící Coufal byl v ofsajdu a snažil se zapojit do akce.

Oba týmy už v první půli kvůli zranění přišly o oporu. Ve 29. minutě vystřídal jabloneckého gólmana Hrubého Hanuš a poté odstoupil ze hry domácí Kúdela.

O chvíli později slávisté zvýšili. Provodovu střelu zablokoval Plechatý jen k Ševčíkovi a ten poslal míč do odkryté branky. Navázal na minulou vítěznou trefu proti Plzni a ve 100. ligovém duelu zaznamenal desátý gól. Hosté zahrozili až minutu před pauzou, kdy Hämäläinen po rohu s přispěním drobné teče brankáře Markoviče hlavičkoval o zem těsně nad.

V 53. minutě mohl přidat třetí gól Pražanů Musa, ale Hanuš ho vychytal. Svou druhou branku v utkání slavil chorvatský útočník až pět minut nato. Důrazem obral o míč stopera Štěpánka a samostatný únik zakončil přesně k tyči. Vstřelil 13. gól a posunul se do čela tabulky kanonýrů.

Jablonec na zdramatizování utkání neměl síly. Naopak zvýšit mohl Coufal, jehož pokus ze strany vyrazil Hanuš. V 79. minutě na poslední chvíli zastavil Pilíkovu střelu do odkryté domácí branky Provod a hosté se tak nedočkali ani jednoho gólu.

Místo toho ještě znovu inkasovali. Po Stanciuově pasu postupoval v 86. minutě na Hanuše střídající Masopust a nezaváhal. Po Pilíkově zákroku pak ještě domácí měli penaltu, ale Musa ji ve třetí minutě nastavení neproměnil a odmítl premiérový hattrick v české lize. Pražanům chyběl gól k vyrovnání minulé výhry nad Jabloncem 5:0.