Plzeň těžkou misi zvládla. Borisov porazila 1:0

18:45aktualizováno  21:11
MINSK/PRAHA - Fotbalisté Viktorie Plzeň zvládli klíčový zápas svého učinkování v Lize mistrů. V běloruském Minsku zvítězili 1:0 brankou Bakoše ze 42. minuty. Západočeši se díky tomu posunuli na třetí místo tabulky zajišťující účast v Evropské lize.

Fotbalisté Plzně slaví branku v síti Borisova foto: Reuters

První vzájemné střetnutí, které se hrálo v pražském Edenu, skončilo nerozhodným výsledkem 1:1. Od té doby však Plzeň v soutěži nebodovala, zatímco BATE Borisov před třemi týdny vyválčilo cennou remízu 1:1 s Milánem. Běloruský celek měl před utkáním v tabulce skupiny H o jeden bod více než Viktoria.

POZÁPASOVÉ OHLASY

Západočeši do utkání vlétli velice aktivně a od první minuty si začali vypracovávat jednu šanci za druhou. Po 120 vteřinách mohli vést 1:0: Kolář přiťukl míč k nabíhajícímu Pilařovi, jenž udělal dva kroky do pokutového území a pokusil se obstřelit brankáře Gutora. Muž v rukavicích se ale překvapit nenechal a konečky prstů technickou střelu zneškodnil.

Po půlhodině hry, které až na několik nepříliš nebezpečných ran z větších vzdáleností dominovala Plzeň, měl dobrou příležitost zakončovat Ševinský. Ale v klíčový moment ho předskočili pohotoví obránci a míč uklidili do zámezí.

Borisov - Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 42. Bakoš. Rozhodčí: Blom - Siebert, Langkamp (všichni Niz.). ŽK: Pavlov - Bystroň, Bakoš. Diváci: 26.000.

Borisov: Gutor - Jurevič, Filipenko, Simič, Bordačev - Pavlov (69. Gordejčuk), A. Voloďko - Baga, Bressan, Koncevoj (75. Rudik) - Skavyš (77. Kežman). Trenér: Gončarenko.

Plzeň: Čech - Rajtoral, Ševinský, Bystroň, Limberský - Horváth, Jiráček - Petržela (83. Fillo), Kolář, Pilař (90. Řezník) - Bakoš (80. Ďuriš). Trenér: Vrba.

Jediný brankový moment měl scénář střetnutí přiřazenou ke 42. minutě. Po pravé straně pronikl obranou Petržela, přilákal na sebe dva hráče a poté vyslal míč na hranici malého vápna, kde stál připravený Bakoš. Slovenský útočník se nerozpakoval a, byť byl v tísni, k radosti několika desítek fanoušků českého klubu na stadionu rozvlnil síť domácích.

Borisov mohl odpovědět vzápětí, ovšem individuální akci Skaviše a následnou střelu ve skluzu zastavil Bystroň.

Po změně stran se obraz hru změnil. Fotbalisté Plzně se zaměřili spíše na bránění a hrozili zejména z brejků. A ty byly velice nebezpečné: Jiráček postupoval sám na brankáře, ovšem chyběla mu rychlost, a tak zvolil náhradní řešení - zasekl, zbavil se obránce a míč poslal za sebe. Pilařově dělovce ale chyběla přesnost.

Po další akci Jiráčka se osamocený před brankářem Borisova ocitl Kolář, jenže ani on nedokázal rozradostnit fanoušky Viktorie. Trefil totiž pouze koleno dobře vyběhnutého Gutora.

Zato BATE příliš nebezpečný nebyl: za jeho největší šanci lze označit situaci z 52. minuty. Centrovaný balón gólman Čech vyrazil jen za sebe, ujal se ho Bordačevov a z rohu malého vápna hledal padáčkem spoluhráče, namísto nich ale zamířil do břevna.

Plzeň se tak dočkala prvních bodů v nejprestižnější klubové soutěži světa, posunula se na třetí místo tabulky a před posledním kolem má před Borisovem náskok dvou bodů. 6. prosince jsou na programu poslední zápasy základních skupin. Plzeň se střetne s AC Milán a BATE poměří síly s Barcelonou.