Plzeň slaví: fotbalisté vybojovali i Superpohár

19:38
PLZEŇ - Fotbalisté Viktorie Plzeň slaví triumf v Synot Tip Superpoháru. V duelu mezi mistrem ligy a vítězem Ondrášovka Cupu porazili Mladou Boleslav na penalty 4:2. V základní hrací době skončil zápas 1:1 po gólech Ivo Táborského a Jakuba Hory, který vyrovnal šest minut před koncem. Plzeň za poslední dva roky získala všechny tři hlavní české trofeje: v předminulé sezoně vyhrála pohár, v uplynulé mistrovský titul a dnes i Superpohár.

František Ševínský přebírá pohár foto: ČTK

A to i přesto, že trenér Pavel Vrba dostál svým slovům a oproti úternímu duelu s Pjunikem Jerevan v 2. předkole Ligy mistrů udělal v sestavě hned devět změn. V základní jedenáctce nechal jen stopera Čišovského a levého beka Limberského, který nastoupil s kapitánskou páskou. Naopak Boleslav nastoupila v nejsilnější sestavě a na hřišti to bylo znát.

Více práce měl od začátku plzeňský gólman Daněk, který musel zasahovat proti překvapivé střele Šírla. Hodně práce mu nadělala dělovka Opiely, která ve vzduchu zaplavala. Plzeň se v útoku potýkala s nesehraností a nepřesností a na vážnější šanci musela čekat až do 26. minuty, kdy si na Daridův centr naskočil Krmenčík. Míč hlavou jen líznul a svou příležitost promarnil.

Boleslav byla nadále nebezpečnější. Chramostův brejk musel zastavit na poslední chvíli Čišovský, ale v 35. minutě už udeřilo. Stoper Plzně Ševinský ve vápně zbytečně stáhl za dres Neuwirtha, který v Mladé Boleslavi hostuje právě z Plzně, a sudí Královec nařídil pokutový kop. Míč si vzal Táborský a poslal míč na druhou stranu, než šel brankář.

Řekli po utkání

Miroslav Koubek (trenér Boleslavi):
"Pro nás to byl hořký konec, protože jsem přesvědčený, že jsme měli k výhře blíž. Chramosta ale nedal své tutovky. To štěstí se od nás odklonilo a ztratili jsme něco, co jsme měli v rukách"

Pavel Vrba (trenér Plzně):
Musím hráče pochválit, že bojovali do konce a dokázali jsme to zvládnout. Hráči širšího kádru ukázali, že do Plzně patří a že máme dvacet kvalitních hráčů.

Boleslav nevyužila série šancí
O přestávce Vrba stáhl Limberského, který měl menší zdravotní problémy, a Čišovského. Místo nich přišli na kraj obrany Rajtoral s Jiráčkem a pomohli trochu rozhýbat plzeňskou hru, ale na mladoboleslavskou obranu to bylo stále málo. V prvním soutěžním utkání pod vedením nového trenéra Miroslava Koubka hosté potvrzovali, proč v pěti ze sedmi přípravných zápasů nedostali gól.

Mladá Boleslav mohla svůj náskok zvýšit, ale Chramosta svůj nájezd na brankáře zakončil prachmizerně a Neuwirthovu hlavičku lapil Daněk. Stejně si vedl po další Chramostově střele. Mladoboleslavské nakonec promarněné šance hodně mrzely. Šest minut před koncem zatáhl míč po levé straně Jiráček a naservíroval jej před branku, kde zaváhal gólman Miller a mladík Hora vyrovnal.

Zápas se tak musel rozhodovat až v penaltovém rozstřelu. Už ve druhé sérii zaváhal Fillo, jenže další hráči Plzně byli přesní. Naopak za Boleslav neproměnili střídající Wojnar se Štohanzlem, Superpohár tak zůstal v Plzni.

Utkání o český fotbalový Superpohár:

Viktoria Plzeň - Mladá Boleslav 1:1 (0:1), na penalty 4:2 Branky: 84. Hora - 35. Táborský z pen. Pokutové kopy proměnili: Ďuriš, Kolář, Darida, Hora - Řezníček, Kúdela. Neproměnili: Fillo - Wojnar, Štohanzl. Rozhodčí: Královec - Mencl, Košec. ŽK: Trapp - Opiela, Procházka, Kulič, Kysela. Diváci: 2920.

Plzeň: Daněk - Ševinský, Čišovský (46. Rajtoral), Brezinský, Limberský (46. Jiráček) - Darida, Trapp - Fillo, Ďuriš, Krmenčík (66. Kolář) - Hora. Trenér: Vrba.

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Neuwirth, Rolko, Šírl - Kúdela, Procházka, Opiela (90. Wojnar) - Táborský (84. Řezníček), Chramosta, Kulič (67. Štohanzl). Trenér: Koubek.