Plzeň si vynutila sedmý zápas, Liberec vyřadil Kometu a postoupil do finále

17:40aktualizováno  18:17
Plzeň - Hokejisté Plzně porazili v šestém utkání semifinále play off extraligy Třinec 3:1 a vynutili si rozhodující sedmý zápas, který v pondělí rozhodne o postupujícím do finále. Góly vítězů dali Jakub Pour, Miroslav Indrák a Milan Gulaš, za hosty snížil ve třetí třetině Jiří Polanský. Plzeň porazila Oceláře doma poprvé v sezoně. Kometa Brno třetí titul v řadě nezíská. V šestém semifinále podlehla doma vítězi základní části Liberci 1:3 a sérii prohráli 2:4 na zápasy. Liberec se představí ve finále potřetí za poslední čtyři roky a bude se snažit navázat na historický titul z roku 2016. Narazí na vítěze pondělního souboje mezi Třincem a Plzní.

Hokejisté Plzně foto: ČTK/AP

Aktivněji začali hosté, ale brankáře Frodla se jim překonat nepodařilo a stejně jako v předešlých pěti zápasech série inkasovali jako první. Hrubce v brance Ocelářů překonal v 6. minutě Pour.

Vstřelený gól Západočechy povzbudil a převzali iniciativu, Hrubec byl ale pozorný. Stejně jako Frodl na druhé straně, který měl v první třetině méně práce, v úvodu druhé části byl ale naopak více v permanenci.

Gólových šancí bylo minimum. Největší příležitost hostů spálil ve 29. minutě kapitán Adamský, jehož zakončení Frodl zlikvidoval lapačkou. Ve 35. minutě byl vyloučen útočník Dravecký, jenž opět nastoupil netradičně v obraně, a domácí zvýšili na 2:0. Po samostatném průniku se prosadil Indrák.

Velkou příležitost zdramatizovat zápas měl Třinec ve 47. minutě, kdy po přečíslení dva na jednoho zakončoval Růžička, skvělý Frodl se ale stihl přesunout a puk vyrazil. V polovině třetí části již hosté snížili, když se z dorážky prosadil Polanský.

Uklidnit domácí mohl v 53. minutě Pulpán, přečíslení dva na jednoho ale nezakončil ideálně. Plzeň to nakonec mrzet nemuselo, v poslední minutě se prosadil Gulaš a definitivně rozhodl o tom, že pro Škodu sezona ještě nekončí.

Trenér Brna Libor Zábranský (uprostřed).

Kometa třetí titul v řadě nezíská

Brňané skončí bez medaile na čtvrtém místě a díky jejich vyřazení si po Liberci, Třinci a Plzni zajistil jako čtvrtý český klub účast v Lize mistrů Hradec Králové.

Kometa nastoupila bez útočníka Jana Hrušky, který po zranění ramena z úvodního ápasu série hrál v pátém utkání v Liberci. Do sestavy se místo něj vrátil Tomáš Vondráček. Ke změně sáhl kouč Libor Zábranský i v defenzivě a místo Jan Štencela nasadil do hry Ivana Baranku.

I pošesté v sérii vstřelil Liberec úvodní gól utkání a dočkal se už ve třetí minutě. Vlach v přečíslení přihrál před branku Redenbachovi, který si zpracoval puk nohou a zamířil nad Čiliakův pravý beton. Brněnský gólman při zákroku posunul branku a sudí Hejduk s Jeřábkem si regulérnost gólu ověřili ještě u videorozhodčího.

Kometa sice také hrozila, ale větší možnost měl v sedmé minutě opět Liberec. Ševcovo nahození tečoval Hudáček a puk za zády brněnského gólmana odvrátil z brankoviště Gulaši. Domácí si v polovině úvodního dějství vytvořili tlak při Redenbachově trestu, ale Mueller, Němec, Zaťovič ani Orsava se svými pokusy neuspěli.

Při první přesilovce hostů Čiliak kryl pokusy Filippiho a Jelínka. Potom za Kometu zahrozili Vondráček, Zaťovič i Holík, mezitím na druhé straně zkoušel štěstí Hudáček. Sedm sekund před koncem první části se radovala Kometa. Němec od levého mantinelu našel Zaťoviče, který zamířil do odkryté branky a se sedmi góly se osamostatnil v čele tabulky střelců play off.

Po 89 vteřinách druhé části získali opět vedení Bílí Tygři. Po chybné rozehrávce Gulašiho na útočné modré čáry ujížděl Hudáček, puk se mu sice zamotal pod nohy, ale z otočky našel před brankou Ordoše, který usměrnil puk za Čiliaka. Další možnost hostů měl po Vlachově přihrávce Jelínek, ale před odkrytou brankou netrefil ideálně kotouč.

Ve 28. minutě se natlačil před branku Krenželok, ale na Čiliaka nevyzrál. Na druhé straně z těžkého úhlu zkoušel překvapit Willa Plášek. Liberec byl nadále nebezpečnější a po Ordošově průniku pomohla domácím levá tyč. Will na druhé straně kryl po Holíkově zadovce Zaťovičovu možnost. Při Vlachově vyloučení pálil Mueller.

Kometa se na přelomu druhé a třetí třetiny ubránila při Barinkově vyloučení. Potom nevyužil možnost Holík. Na druhé straně zahrozil Ordoš. Stav nezměnily ani tresty domácího Barinky a hostujícího Hudáčka.

V 55. minutě měl největší šanci na vyrovnání Němec, ale nezakončil úspěšně do odkryté branky. Brňané se pak ještě ubránili při Pláskově pobytu na trestné lavici, ale 92 sekund před koncem při power play do prázdné branky pojistil postup Bílých Tygrů Filippi.