Plzeň selhala v Liberci, nováček z Pardubic slaví první vítězství po návratu do ligy

Fotbalisté Plzně schytali v Liberci pořádný debakl. foto: ČTK

Aktualizováno
Liberec/Pardubice/Brno - Viktoria Plzeň zaváhala hned ve druhém kole nového ročníku nejvyšší fotbalové soutěže, na hřišti Slovanu Liberec prohrála vysoko 1:4. První body si připsali oba nováčci - Pardubice na domácí půdě porazily Teplice 2:1 a brněnská Zbrojovka remizovala 0:0 s Bohemians.
  18:29

Plzeň utrpěla v lize nejvyšší prohru od loňského března (0:4 na Spartě) a po úvodním vítězství nad Opavou poprvé v sezoně nejvyšší soutěže ztratila body. Liberec v lize zdolal Viktorii po 16 zápasech a doma ji porazil po téměř 13 letech. V nové sezoně Severočeši získali první body.

Plzeňský kouč Guľa po vyřazení od Alkmaaru, kde Viktorii dělily sekundy od postupu a jistoty skupinové fáze pohárů, udělal dvě změny v základní sestavě. Místo Limberského nastoupil na levém kraji obrany Kovařík a v ofenzivní trojici Ba Loua nahradil Beauguela.

Slovan Liberec rozstřílel Plzeň 4:1.
Pardubice slaví po výhře nad Teplicemi první ligové body.

Na západočeském týmu zanechalo vyřazení v kvalifikaci Ligy mistrů viditelné stopy. Ve čtvrté minutě Pešek našel Mosqueru a ten obloučkem přes vyběhnutého brankáře Hrušku poslal Slovan do vedení. Kolumbijský křídelník si připsal první soutěžní gól v libereckém dresu.

Domácí vstoupili do utkání velmi nabuzeni možná i proto, že v základní sestavě měli hned čtyři hráče, kteří na severu Čech hostují ze Slavie, hlavního plzeňského rivala. Jeden z nich Hilál v 11. minutě zvýšil na 2:0. Bahrajnský útočník napřáhl za vápnem a Hruška na jeho střelu k tyči nedosáhl. Také Hilál zaznamenal premiérovou soutěžní trefu za Slovan.

Hosté byli psychicky na dně a za tři minuty inkasovali potřetí. Po Beranově přihrávce zakončil povedenou kombinační akci další z kmenových hráčů Slavie Hromada. Slovenský středopolař dal v lize svůj druhý gól a první od září 2016, kdy paradoxně v dresu Plzně pomohl k výhře 2:1 v Liberci. Se západočeským klubem se poté nerozešel v nejlepším.

Viktoria prožila nejhorší start do ligového utkání v samostatné historii, třikrát v první čtvrthodině inkasovala naposledy v prosinci 1973 na hřišti Interu Bratislava, kde prohrála poločas i zápas 1:6. Šance na zdramatizování zápasu svitla Viktorii ve 33. minutě, kdy sudí Franěk po zhlédnutí záznamu na videu nařídil pokutový kop za to, že se Mosquera rukou zasáhl protihráče. Penaltu bezpečně proměnil Čermák.

Splněný sen. Kolář byl odměněn za loajalitu, Trpišovský jej ale na další penaltu nepustí

Naději ale drželi hosté jen do 55. minuty. Ve vápně se odrazil míč k Mosquerovi a ten jej z otočky napálil pod břevno. Kolumbijský záložník dal dva góly v jednom utkání české ligy podruhé v kariéře.

Poté neměl daleko i k hattricku, ale po další akci těsně minul. Podobně dopadl i střídající Rabušic. Na druhé straně pak Slovan podržel Nguyen při šancích Kopice a Kovaříka a v závěru zahodil sólo domácí Mara.

Radost v Pardubicích

Pardubice, které v úvodním kole prohrály v Jablonci 0:1, působily v první lize naposledy v roce 1969, ale současný klub vznikl až v roce 2008 spojením tří celků. Východočeši musí hrát na stadionu Bohemians 1905, jelikož stadion Pod Vinicí nesplňuje prvoligové podmínky a Letní stadion potřebuje zmodernizovat. Teplice zase kvůli rekonstrukci trávníku nastoupily i ve druhém kole venku po předchozí výhře 3:1 v Příbrami.

Ve 43. minutě se Východočeši dočkali první ligové branky. Cadu vyslal za obranu Solila, který našel ve vápně volného Tischlera a pardubický záložník přízemní střelou k tyči otevřel skóre.

Po pauze mohl přidat druhý gól, ale hlavičkoval pouze do Grigara. Promarněná šance vzápětí domácí mrzela ještě víc, protože po centru teplického kapitána Mareše si míč do vlastní sítě nechtěně usměrnil stoper Toml.

Pardubice paradoxně vlastní branka nakopla a snažily se vedení strhnout zpátky na svou stranu, jenže Surzyn a Pavel Černý hlavičkovali mimo tři tyče. Na druhé straně se vyběhnutého gólmana Boháče pokusil zaskočit Mareš, ale neuspěl.

Vzápětí domácí vstřelili rozdílovou trefu. Čelůstka dlouhým pasem našel Surzyna, který prostřelil Grigara. V závěru mohl srovnat Trubač, Boháč však jeho pokus zastavil.

První bod i pro Brno

Povinné testy na koronavirus odhalily v pátek v týmu Bohemians jednoho nakaženého, konání ligového duelu to ale neohrozilo. V brněnské bráně dostal tentokrát šanci Šustr, který kryl v prvním kole záda ze střídačky Floderovi.

V úvodu utkání dvakrát prověřil brankáře Le Gianga útočník Růsek, v obou případech ale jeho zakončení chyběla razance. Na druhé straně zpracoval skákající míč na hranici vápna Bartek, který podepsal v průběhu týdne s vršovickým klubem novou smlouvu, a jeho pokus vyrazil gólman Šustr až s velkými problémy.

Zbrojovka byla po většinu úvodního dějství směrem dopředu nebezpečnější, přesto mohli jít před pauzou do vedení „Klokani“. V 37. minutě netrefil Hronek po kličce z úhlu poloprázdnou bránu a vzápětí si s pohotovým Vaníčkovým volejem poradil Šustr. Na druhé straně byl včas na zemi Le Giang při Čermákově ráně k tyči.

Otevřená partie pokračovala i po změně stran a s větší chutí nadále hrál nováček soutěže. V 54. minutě byl blízko úvodní trefě a svému prvnímu ligovému gólu Hladík, nekompromisní ránou na přední tyč ale trefil jen spojnici brány.

V závěrečné dvacetiminutovce už se oba celky přece jen zaměřili spíš na udržení čistého konta a větší šance už diváci na stadionu v Srbské neviděli. Brankář Pražanů Le Giang tak i po druhém utkání sezony drží neprůstřelnost.

2. kolo první fotbalové ligy

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 4:1 (3:1)

Branky: 4. a 55. Mosquera, 11. Hilál, 14. Hromada - 34. Čermák z pen. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Flimmel - Rejžek (video). ŽK: Mosquera, Matoušek, Rabušic - Čermák, Mihálik, Havel, Hořava, Hejda, Bucha. Diváci: 2488 (limit 5102 osob na stadionu).

FK Pardubice - FK Teplice 2:1 (1:0)

Branky: 43. Tischler, 63. Surzyn - 48. vlastní Toml. Rozhodčí: Hrubeš - Kříž, Kotalík - Denev (video). ŽK: Tischler - Trubač, Hejkal (trenér). Diváci: 1167 (limit 5102 osob na stadionu).

Zbrojovka Brno - Bohemians Praha 1905 0:0

Rozhodčí: Proske - Hrabovský, Dresler - Královec (video). ŽK: Sedlák, Čermák - Ljovin. Diváci: omezený počet (limit 5102 osob na stadionu).

19:00 Sparta - Olomouc.