Plzeň remizovala se Slováckem a v boji o titul ztratila. Slavia přehrála Liberec

17:16aktualizováno  19:31
PRAHA - Fotbalisté pražské Slavie v duelu 19. kola první ligy zvítězili v Liberci 2:0 a v soutěži vyhráli po pěti zápasech, poprvé od konce října. Sešívaní zároveň ukončili nepříznivou bilanci ve vzájemných duelech se Slovanem, když Severočechy porazili po tříletém čekání a na tříbodový import zpod Ještědu čekali ještě o rok déle.

Slovácko - Plzeň (František Rajtoral vlevo a Miroslav Filipko) foto: ČTK

Fotbalisté Plzně nedali proti Slovácku penaltu a ztratili body
Trenér Slovácka Soukup se pokusil otupit útočnou sílu Plzně vyztužením zadních řad, před obrannou čtveřicí ještě vypomáhal zatažený defenzivní středopolař Kordula. Jenže záměr hrát s vedoucím týmem tabulky na bezbrankovou remízu se rozplynul už v první minutě.

Po faulu domácího Reinberka na Ďuriše rozehrál Horváth z pravé strany trestný kop. Plachtící míč přelétl až na opačnou stranu, odkud jej Limberský hlavou poslal před branku na volného Bakoše, jenž jej pohodlně doťukl do sítě. Zadáci domácího Slovácka při této akci zcela vypadli z role, zůstali stát a jen přihlíželi kombinaci soupeře.

Rychle inkasovaný gól zacloumal sebevědomím domácího týmu, jenž se dlouho zmohl pouze na odkopy od branky a zřídka se dostal v úvodních dvaceti minutách před branku soupeře. Hru měla zcela ve své režii Viktoria Plzeň.

Většinu akcí zakládal Horváth, jenž zrychloval hru přesnými přihrávkami spoluhráčům na jeden dotyk nebo po krátké kličce. Už v 5. minutě mohl Bakoš přidat druhý gól, na poslední chvíli brankář Filipko ale vytáhl míč nad branku.

Vzápětí stejným způsobem zneškodnil Horváthovu střelu a v 16. minutě po akci Rajtorala trefil Rezek břevno. Plzeňská exhibice ale trvala pouze dvacet minut. Hodně k tomu napomohla pasivita domácích hráčů, kteří nechávali soupeři hodně prostoru ke kombinaci.

Postupně ale domácí fotbalisté zlepšili pohyb, osmělovali se k častějším výpadům a získávali územní převahu. Plzeň se na rozdíl od úvodu zápasu zatáhla na vlastní polovinu a tím nabídla soupeři získat aktivitu. Tlak se podařilo Slovácku zúročit srovnáním skóre. Po trestném kopu Jiřího Valenty brankář Pavlík zaváhal při vyrážení míče, který přistál přímo na kopačce Mezlíka, jenž vstřelil svoji první ligovou branku.

Hned v úvodu druhého poločasu propásl po Švancarově centru Ondřejka šanci k otočení výsledku, když z bezprostřední blízkosti minul branku. Slovácko převyšovalo vedoucí tým tabulky útočnou aktivitou. Teprve po hodině hry se Plzeň herně zvedla a srovnala krok.

Klíčovým momentem zápasu byla 66. minuta. Po trestném kopu Horvátha zahrál Jiří Valenta v trestném území rukou a rozhodčí Mikel nařídil penaltu. Rezkovu polovysokou střelu z pokutového kopu ale brankář Filipko nohama vyrazil. Hned z následujícího protiútoku Fujerik naservíroval míč před hranicí trestného území Jiřímu Valentovi, na jehož střelu k tyči brankář Pavlík nedosáhl.

Zaskočená Plzeň se snažila vyrovnat, což se jí podařilo po Jiráčkově trefě v 83. minutě. V závěrečném drtivém náporu už ale Viktoria na vítězství nedosáhla. Čtyři minuty před koncem se sice hostům podařilo dostat míč za Filipka, ale pomezní sudí Kolářovi chybně odmával ofsajd.

19. kolo první fotbalové ligy

1. FC Slovácko - FC Viktoria Plzeň 2:2 (1:1)
Branky: 34. Mezlík, 67. J. Valenta - 1. Bakoš, 83. Jiráček. Rozhodčí: Mikel - Gallo, Moudrý. ŽK: Fujerik, Kordula, J. Valenta - Rajtoral, Jiráček. Diváci: 5012.

Slovácko: Filipko - Kuncl, Mezlík, Košút, Reinberk - Fujerik, Kordula (76. V. Valenta), J. Valenta, Volešák - Ondřejka (79. Cissé), Švancara (88. Szmek). Trenér: Soukup.

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Neuwirth, Bystroň, Limberský - Ďuriš, Kolář, Horváth, Trapp, Rezek (90. Brezinský) - Bakoš (58. Jiráček). Trenér: Vrba.

Fotbalová Slavia se konečně dočkala: veze tři body z Liberce
Triumf Slavie v sobotu zajistili svými trefami Pospěch, který se v lize objevil po dvou letech, a Koreš. Liberec naopak na svůj první jarní gól dál čeká. Slávisté se v neúplné tabulce posunuli na deváté místo, Liberec je osmý.

Jestliže se chtěl Liberec revanšovat za týden starý debakl v Jablonci, duel se Slavií mu reputaci nijak nevylepšil. I přítomnost pěti bývalých slávistů v základní sestavě Liberce vzbudila naději na rušný zápas, v němž však bylo až příliš patrné, v jak špatném rozpoložení se oba týmy nacházejí.

Liberec měl problémy s napadáním rozehrávky hostů a s jediným klasickým útočníkem Nezmarem se dlouho nevzmohl na ohrožení Vaniakovy branky, hosté zase sázeli na dobrou obranu a rychlé brejkové akce. A po jedné z nich v 23. minutě udeřili: chybu libereckého stopera Keliče vystihl útočník Pospěch, který ranou k tyči oslavil svůj návrat do ligy, v níž chyběl skoro dva roky. A připomněl se také Liberci, kde strávil nejlepší roky své kariéry a s nímž v roce 2006 získal i titul.

Inkasovaný gól Liberec srazil viditelně ještě níž. Jeho marnost dokládala akce před koncem poločasu, kdy Breznaník po Dočkalově centru místo prázdné brány trefil před ní stojícího beka Dostála.

Slavii se na Liberec v posledních letech nedařilo, ale při pohledu na dnešní výkon Severočechů Pražany špatná bilance ani snad strašit nemusela. Hráči Slovanu dlouho nijak nedokázali znepokojit obranu Slavie, v níž oproti úvodnímu jarnímu duelu nahradil stopera Vomáčku Hubáček.

Sešívaní s přehledem kontrolovali těsné vedení a dvacet minut před koncem jim bylo ještě lépe. Po akci střídajícího Zákostelského napálil míč s pomocí tyče do sítě Koreš, který se v třináctém ligovém zápase poprvé dočkal branky.

A slávisté se mohli těšit na to, že po pěti utkáních v nejvyšší soutěži zase poznají vítěznou euforii, z níž se naposledy těšili 24. října po duelu s Budějovicemi. Naopak jarní mizérie Liberce trvá; v příštím zápase v Příbrami navíc nebude moci nastoupit útočník Nezmar, který si dnes nechal zbytečně dát čtvrtou žlutou kartu v sezoně. Liberečtí fanoušci po zápase dali hodně hlasitě najevo svoji nevoli.

19. kolo první fotbalové ligy:

FC Slovan Liberec - SK Slavia Praha 0:2 (0:1)
Branky: 23. Pospěch, 71. Koreš. Rozhodčí: Adámek - Handlíř, Čecháček. ŽK: Nezmar - Koreš, Pospěch, Hora. Diváci: 5760.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Holeňák, Kelič, Fleišman - Dočkal (46. Hadaščok), Gecov, Papoušek, Štajner, Breznaník (71. Vlasko) - Nezmar (84. Vojta). Trenér: Rada.

Slavia: Vaniak - Dostál, Čelůstka, Hubáček, Trubila (82. Vomáčka) - Koreš (86. Milutinovič), Janda, Jarolím, Kisel, Hora - Pospěch (62. Zákostelský). Trenér: Petrouš.