Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Boleslav využila přesilovku a ukončila sérii Plzně, Sparta smetla Liberec

15:30aktualizováno  18:15
MLADÁ BOLESLAV - Fotbalisté Plzně ve 28. kole první ligy prohráli 0:2 v Mladé Boleslavi a přišli o svou rekordní vítěznou sérii, která se zastavila na 16 výhrách v nejvyšší soutěži. O prohře již jistých mistrů rozhodl v 68. minutě Lukáš Magera z penalty jen chvíli po vyloučení hostujícího Aleše Matějů. V závěru ještě zvyšoval tečí Milan Baroš. Ve druhém sobotní šlágru soutěže porazila Sparta hladce 3:0 Liberec a pojistila si tak druhou příčku tabulky.

Radost fotbalistů Mladé Boleslavi po druhé brance v síti Plzně. foto: ČTK

Mladá Boleslav protáhla svou sérii bez prohry v soutěžních zápasech na čtrnáct a udržela se v boji o druhé místo znamenající předkolo Ligy mistrů. Na to nyní ze třetí pozice ztrácí bodů pět, v posledním kole hraje na domácí půdě s Libercem, který po dnešku klesl o dva body na čtvrtou příčku.

„Koukáme hlavně na třetí příčku a úspěch ve finále poháru. Samozřejmě chceme udržet vítěznou náladu co nejdéle. Bylo by hezké, kdybychom neporazitelnost udrželi až do konce sezony,“ řekl trenér Mladé Boleslavi Karel Jarolím. „Povedlo se nám porazit Plzeň v poháru i teď, ale je třeba brát v potaz, že měla už titul a příprava u nich asi nebyla standardní,“ dodal.

Plzeň musela improvizovat v sestavě. Postrádala hned několik opor a přijela jen s patnácti hráči. Navíc při rozcvičce si poranil kotník nejlepší střelec Ďuriš a do hry musel na poslední chvíli Krmenčík.

Utkání 28. kola první fotbalové ligy FK Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň....
FK Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň. Hlavní rozhodčí Radek Příhoda uděluje Aleši...

Podobně jako v nedávném pohárovém utkání v Mladé Boleslavi se Plzeň v útoku těžko prosazovala. Nebezpečnější byli domácí, ale většinou to končilo jen u náznaků. Fanoušci tak dlouho čekali na větší šanci.

Až po půlhodině zahrozil z přímého kopu Rada, krátce poté vyslal první střelu na branku z dálky Ščuk a brankář Bolek pak zblízka vychytal Čmovše. Nejzajímavějším okamžikem první půle byla Magerova snaha o rychlou rozehrávku, při které zblízka trefil do obličeje spoluhráče Radu. Ten kvůli tomu musel o půli vystřídat a odjet do nemocnice.

28. kolo první fotbalové ligy

FK Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň 2:0 (0:0)

Branky: 68. Magera z pen., 83. Baroš. Rozhodčí: Příhoda - Pochylý, Arnošt. ŽK: Kysela - Baránek. ČK: 67. Matějů (Plzeň). Diváci: 3751.

M. Boleslav: Diviš - Kysela, Kúdela, Čmovš, Fleišman - Ščuk, Rada (46. Takács) - Jánoš, Čermák, Kalabiška (60. Přikryl) - Magera (79. Baroš). Trenér: Jarolím.

Plzeň: Bolek - Rajtoral, Hubník, Baránek, Matějů - Hrošovský, Kolář - Petržela (72. Řezník), Kopic, Kovařík - Krmenčík (83. Fořt). Trenér: Krejčí.

Sparta Praha - Slovan Liberec 3:0 (2:0)

Branky: 32. Krejčí, 39. Juliš, 51. Konaté. Rozhodčí: Hrubeš - Vlasjuk, Hock. ŽK: Brabec, Vácha - Bartl, Machuča. Diváci: 8817.

Sparta: Bičík - Zahustel (80. Vácha), Brabec, Costa, Krejčí - Konaté (74. Lafata), Dočkal, Mareček, Matějovský, Jiráček - Juliš (66. Fatai). Trenér: Ščasný.

Liberec: Hladký - Coufal, Hovorka, Pokorný, Sýkora (73. Bartošák) - Bartl, Sackey (40. Machuča), Folprecht, Breite, Vůch - Luckassen (64. Rabušic). Trenér: Trpišovský.

Baník Ostrava - Bohemians Praha 1905 1:2 (0:2)

Branky: 50. Hrubý z pen. - 6. Havel, 45.+3 Bartek. Rozhodčí: Paták - Ratajová, Hrabovský. ŽK: Celba - Hubínek. Diváci: 4580.

Ostrava: Šrom - Celba (46. Dostál), Kaša, Vraštil, Lučič (46. Granečný) - Mešaninov, Hrubý - Mondek, De Azevedo, Holzer - J. Šašinka (75. Červenka). Trenér: Petržela.

Bohemians 1905: Zlámal - Čögley, Krch, Šmíd, Havel - Švec, Jirásek (76. Hubínek) - Acosta, Bartek, Mosquera (85. Gajič) - Schick (63. Akulinin). Trenér: Pivarník.

Fastav Zlín - 1. FK Příbram 0:0

Rozhodčí: Franěk - Kubr, Hájek. ŽK: Chaluš, Divíšek, Hnaníček. ČK: 83. Chaluš (všichni Příbram). Diváci: 3261.

Zlín: Holý - Pazdera, Jugas, Hájek, Hubáček - Matejov (68. Poznar), Janíček, Holík, Koreš - Fantiš (68. Jordan), Vukadinovič. Trenér: Páník.

Příbram: Hruška - Mudra, Chaluš, Zápotočný, Divíšek - Krameš, Hnaníček - Štípek (69. Vošahlík), Pilík (90.+2 Brandner), Rezek (85. Dosoudil) - Bednář. Trenér: Pulpit.

V 58. minutě udělal do té doby velmi dobře hrající Hubník chybu v rozehrávce, přišel o míč a domácí se hnali do brejku. Magera se ocitl zcela sám před brankářem, ale ve vyložené šanci netrefil míč.

Pak zahrozila i Plzeň, ale Petržela svůj drzý průnik zakončil jen ranou do břevna. V 67. minutě Přikryl unikal hostující obraně a Matějů ho ve sprinterském souboji stáhl, za což následovala červená karta. Navíc hned vzápětí smolně ve vápně podkopl Čermáka Petržela a sudí odpískal penaltu. Míč si postavil do té doby smolař utkání Magera a své předchozí zaváhání napravil, když poslal Bolka na druhou stranu.

Plzeň už v deseti neměla zbraně na zvrat a poprvé od října vyšla v lize gólově naprázdno. Naopak sedm minut před koncem střídající Baroš tečoval Čermákovu střelu mimo dosah Bolka a pojistil vítězství Mladé Boleslavi.

„My jsme splnili minulé kolo svůj cíl a na domácích byl vidět větší hlad. Já za klíčové považuji neproměněnou šanci Milana Petržely, pak přišlo vyloučení a hned penalta. Porážky k fotbalu patří, jednou přijít musela. Jsem rád, že jsme se rekordem zapsali do historie českého fotbalu. Jedeme dál, liga ještě nekončí. Teď se chceme co nejlépe připravit na středeční zápas,“ řekl plzeňský kouč Karel Krejčí.

Letenští mohli nasadit to nejlepší možné

Sparta ve středu v odvetě domácího poháru s Jabloncem nasadila hráče z juniorky a dorostu, takže do důležitého souboje se sousedem v tabulce postavila prakticky nejsilnější možnou sestavu. Pouze mezi náhradníky však zůstali Lafata s Váchou. Liberec se musel obejít bez brankáře Koubka, záložníka Shaly a Pulkraba, kteří ve Slovanu hostují právě z Letné.

Liberec dokázal držet krok se Spartou jen v úvodu prvního poločasu a po Pokorného střele nad už počítali šance jen domácí. Mareček s Dočkalem ještě neuspěli, povedlo se to až v 32. minutě Krejčímu, který se v lize prosadil poprvé od listopadu. Druhou branku přidal o sedm minut později Juliš a opět se pod ni přihrávkou podepsal Dočkal.

Domácí v dobrém výkonu pokračovali i po přestávce. V 50. minutě ještě Jiráčkovu hlavičku zblízka vychytal brankář Hladký, o chvíli později ale Dočkal našel Konatého a ten se sám před hostujícím gólmanem nemýlil. Liberec se dostal do hry až v závěru, jenže Vůchův pokus vyrazil Bičík a Machuča mířil těsně vedle.

Sparta, která v předchozích dvou kolech prohrála s Plzní a remizovala v Teplicích, tak zabrala v pravou chvíli a dvě kola před koncem má na druhém místě tabulky náskok pěti bodů před třetí Mladou Boleslaví. Čtvrtý Liberec, jenž prohrál po pěti výhrách za sebou, už ztrácí bodů sedm.