Plzeň přehrála Ostravu 3:1 a slaví titul. Brno nestačilo na Příbram

16:55aktualizováno  19:45
PRAHA - Předposlední kolo fotbalové Gambrinus ligy rozluštilo tajenku celé sezony. Po výhře Plzně nad Ostravou 3:1 vypukly oslavy mistrovského titulu, který získali Západočeši. Naopak je rozhodnuto i o sestupujících. Ústí do druhé ligy doprovodí Brno, jenž prohrálo v Příbrami.

Plzeň slaví titul z fotbalové ligy. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

V prvních momentech utkání na hřišti podle předpokladů dominovali hráči Plzně. A beznadějně vyprodané Štruncovy sady se těšily na oslavy ligového titulu, k němuž stačilo "pouze" porazit Ostravu.

Plzeň ale ledovou sprchou polil již v 6. minutě Limberský. Lukeš z velké vzdálenosti z přímého kopu vypálil a obránce Viktorie si míč srazil do vlastní sítě. Gólman Pavlík na teč nestihl zareagovat a bezmocně sledoval, jak balon míří do sítě.

Po půl hodině hry už ale byla "na koni" domácí Plzeň. Po pětadvaceti minutách hry technickou střelou zpoza pokutového území vyrovnal Jiráček a o šest minut později se před ostravským brankářem ocitl Bakoš, naznačil střelu, čímž gólmana oklamal, a uklidil míč do branky Baníku.

Po přestávce se na hřiště vrátila hodně defenzivní možná až pasivní Plzeň. Většinu času ale držela míč na svých kopačkách a Baník působil bezradně.

Výhru domácí Viktorie pojistil po hodině hry kapitán Pavel Horváth. Přímý kop ze třiadvaceti metrů umístil do levého dolního rohu ostravské brány a fanoušci Plzně poprvé v utkání skandovali: "Mistři! Mistři!"

Po devadesáti minutách vypukly oslavy mistrovského titulu, který Plzeň získala poprvé v historii.

Fotbalová Gambrinus liga - 29. kolo:

FC Viktoria Plzeň - FC Baník Ostrava 3:1 (2:1) Branky: 25. Jiráček, 31. Bakoš, 64. Horváth - 5. Lukeš. Rozhodčí: Zelinka - Lakomý, Marek. ŽK: Marek, Greguš (oba Ostrava). Diváci: 7100 (vyprodáno).

Ústí nad Labem - Sparta Praha 1:3 (1:1) Branky: 7. Jindráček - 37. a 57. Pekhart, 51. Kweuke. Rozhodčí: Kocourek - Teuber, Urban. ŽK: Vrtělka, Džuban - Brabec, Podaný, Kladrubský, Matějovský. Diváci: 2028.

1. FK Příbram - Zbrojovka Brno 1:0 (0:0) Branka: 53. Wágner. Rozhodčí: L. Kovařík - Zlámal, Lhoták. ŽK: Wágner, Huňa, Nohýnek (všichni Příbram).

Baumit Jablonec - Slavia Praha 2:2 (2:1) Branky: 26. Piták, 45. Třešňák - 19. Koreš, 61. Kaufman. Rozhodčí: Ochotnický - Jiřík, Pilný. ŽK: Piták - Černý. Diváci: 3722.

Bohemians 1905 - FK Teplice 1:1 (1:0) Branky: 30. Sedláček - 58. Vondrášek. Rozhodčí: Příhoda - Slavík, Tacina. ŽK: Cseh, Štohanzl - Smejkal, Mareš. Diváci: 3321.

Dynamo České Budějovice - Sigma Olomouc 1:0 (0:0) Branka: 74. Hudson. Rozhodčí: K. Hrubeš - Mencl, T. Kovařík. ŽK: Bakala, Stráský - Vepřek, Škerle. Diváci: 2314.

FC Hradec Králové - FC Slovan Liberec 1:0 (1:0) Branka: 6. Fischer. Rozhodčí: Makovička - Chytil, Gallo. ŽK: Gebre Selassie (Liberec).

1.FC Slovácko - Mladá Boleslav 1:2 (1:0) Branky: 8. Ondřejka - 61. a 66. Řezníček. Rozhodčí: Nenadál - Wilczek, Peřina. ŽK: Košút, Fujerik - 52. Táborský, Kysela, 70. J. Valenta. Diváci: 4496.