Plzeň potupila Spartu třemi góly. Zmar Letenských završila neproměněná penalta

20:00aktualizováno  21:50
PRAHA - Fotbalistům Plzně chybí bod k obhajobě mistrovského titulu. Ve šlágru 26. kola porazili na Letné Spartu vysoko 3:0 a čtyři kola před koncem vedou Synot ligu před svým rivalem o jedenáct bodů, navíc mají lepší skóre ze vzájemných zápasů. O dva góly vítězů se v závěru postaral krásnými loby střídající Michael Krmenčík.

Radost Plzeňských. foto:  Michal Šula, MAFRA

Jako kdyby snad ani neuměli hrát, když neprohrávají. Letenští už v letošní sezoně posbírali 25 bodů v zápasech, ve kterých soupeř vedl, z toho hned šestnáct na jaře. Naposledy ve středu v posledním ligovém duelu na Dukle, kde otáčeli duel kontroverzní penaltou v šesté minutě nastavení.

Bořek Dočkal ze Sparty kope penaltu v utkání 26. kola první fotbalové ligy...
Bořek Dočkal ze Sparty (vlevo) neproměňuje penaltu v utkání 26. kola první...

Gól vstřelil Dočkal, který se k pokutovému kopu postavil i tentokrát. Ve 27. minutě mohl srovnat na 1:1, jenže svoji střelu namířil do středu branky a metr nad břevno. To na druhé straně si vedl Vaněk o čtvrt hodiny dříve daleko lépe, když taktéž z penalty poslal míč na opačnou stranu, než jakou si vybral Bičík.

„Pokud bych tu penaltu dal, tak jsme vyhráli. Beru porážku na sebe. Už jsem to kopal pravidelně do jednoho místa, tak jsem chtěl něco změnit, periferně jsem viděl, že Kozáčik zůstal stát, a dopadlo to, jak jste viděli, že jsem ani netrefil branku,“ smutnil před mikrofonem O2 Sport Dočkal.

Dočkal přestřeluj Kozáčikovu branku.

Dlužno dodat, že ani o jednom pokutovém kopu nemohlo být sporu - Jiráček šel proti Petrželovi metr ve vápně skluzem naprosto nesmyslně, faulovaný plzeňský štírek pak na druhé straně taktéž dost okatě stáhl uvnitř vymezeného území Krejčího.

Penaltový zákrok Jiráčka na Petrželu.

Vedle penalt se hrál v první půli na Letné hodně svižný fotbal, už dvě minuty po inkasované brance byli blízko gólu Juliš s Lafatou, Kozáčika nepřekonali.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 0:3 (0:1)

Branky: 84. a 90.+1 Krmenčík, 11. Vaněk z pen. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Caletka. ŽK: Frýdek, Lafata - Kolář, Petržela. Diváci: 18.371.

Sparta: Bičík - Konaté, Brabec, Costa, Jiráček (61. Matějovský) - Dočkal, Vácha (46. Mareček), Lafata, Frýdek, Krejčí - Juliš. Trenér: Ščasný.

Plzeň: Kozáčik - Hubník, Hejda, Baránek, Limberský - Petržela (67. Kopic), Vaněk, Kolář (89. Rajtoral), Hrošovský, Kovařík - Ďuriš (79. Krmenčík). Trenér: Krejčí.

Domácí poté dokonce vstřelili ve 38. minutě branku, jenže Krejčí hlavičkoval po nádherné individuální akci Konatého z několika centimetrového postavení mimo hru. Na druhé straně se neprosadili proti Bičíkovi Petržela ani Kolář.

Dramatický fotbal se hrál i po změně stran. A především domácí se předháněli v tom, kdo zazdí větší tutovku. Gól měl na kopačkách v 64. minutě Krejčí, následně i Frýdek, nemohoucnost domácích završila dvojice Dočkal a Juliš, kteří v 71. minutě ani společnými silami nepřekonali Kozáčika.

Zmar Sparty tak završil střídající Krmenčík, který byl na hřišti pět minut, když k němu propadl v 84. minutě dlouhý odkop z plzeňské půle, aby šikovným lobem před vyběhnuvšího Bičíka de facto rozhodl mistrovské dostihy v letošní sezoně Synot ligy.

Michael Krmenčík poprvé překonává Bičíka

A pokud by snad někdo pochyboval, přidal třiadvacetiletý mladík v nastavení ještě jednu branku, kdy si opět dloubnutím do míče vychutnal sparťanského brankáře podruhé - 0:3.

Plzeň vede čtyři kola před koncem soutěže ligu o jedenáct bodů, obhajobu titulu tak může završit příští sobotu doma proti ostravskému Baníku. Západočeši navíc zvítězili popatnácté v řadě a vyrovnali rekordní sérii svého právě svého letenského rivala z roku 2000.