Plzeň porazila Teplice 2:1 a dotáhla se na Spartu

18:01aktualizováno  18:57
PLZEŇ - Dva góly útočníka Marka Bakoše zajistily plzeňským fotbalistům výhru 2:1 v zápase 22. kola proti Teplicím. Hostům nepomohlo ani snížení Francise Litsingiho z první minuty nastaveného času.

Plzeň. foto: MAFRA - Ladislav Němec

Západočeši se tak díky lepšímu skóre vrátili na první místo tabulky před pražskou Spartu, ale oba rivalové mají stejný počet bodů. Teplice naopak dál zůstávají v sestupové propasti na předposledním místě.

Plzni nějaký čas trvalo, než dokázala prolomit teplický obranný val. A na domácích hráčích jako by ležel stín z porážky na Spartě a následném pohárovém nezdaru v Jablonci. Do hry Viktorie se netradičně vloudily i chyby v jindy strojově přesné kombinaci, což u postranní čáry nelibě nesl také plzeňský kouč Pavel Vrba.

Plzeň - Teplice 2:1

Branky: 41. a 46. Bakoš - 90+1. Litsingi. Rozhodčí: Kocourek - Hájek, Kotík. ŽK: Rosa, Mahmutovič (oba Teplice). Diváci: 8562.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth, Kolář - Rajtoral (82. Ďuriš), Bakoš (76. Adamov), Kovařík - Tecl (88. Hejda). Trenér: Vrba.

Teplice: Grigar - Kaufman (46. Janič), Lüftner, Jablonský - Vondrášek, Jindráček, Matula, Rosa - Litsingi, Mahmutovič (53. Čajič), Vůch. Trenér: Ščasný.

Teplice, na jejichž lavičce překvapivě zůstali sedět klíčoví záložníci Ljevakovič s Vachouškem, však počátečního tápání soupeře vůbec nedokázaly využít. Tým, který začíná hrát o holý ligový život, se zmohl na jediný nebezpečný kontr. Konžan Litsingi se ale těsně před zakončením nechal zablokovat bekem Řezníkem a propásl slušnou šanci na vedoucí gól.

Plzeň nastartovala povedená akce ze 26. minuty, po níž Kovařík ve skluzu namířil míč do boční sítě. Teplický brankář Grigar pak ještě uspěl v souboji s Bakošem, ale slovenský útočník už druhý vzájemný souboj čtyři minuty před poločasem vyhrál. Bakoš zblízka dorazil míč do opuštěné brány a dokonal práci útočného parťáka Tecla, který nejprve trefil tyčku.

Plzeňské vedení ještě víc otřáslo sebevědomím zakřiknutých Severočechů, kteří zbytky nadějí ztratili hned po poločasové pauze. Rajtoral přiťukl hlavou míč znovu k Bakošovi, který odstavil nedůrazného stopera Lüftnera, a přesnou ranou pod břevno si ve 25. vteřině druhé půle připsal už svůj pátý jarní a celkově desátý gól v sezoně. Teplice zcela vyklidily pole a na jejich bránu se valily další útoky.

Hlavičku Rajtorala s problémy zkrotil Grigar, který pak jen přihlížel, jak se Tecl po dravém úniku přes Lüftnera málem dočkal první ligové branky v plzeňském dresu. Z trestného kopu pak napálil tyč Horváth a chvíli po něm otřásl břevnem po závaru a střele přes hlavu stoper Čišovský. Plzeňským to ale radost z výhry a návratu na čelo tabulky nekazilo. I když je na konci v první minutě nastaveného času postrašil Litsingi, který se prosadil zblízka ranou pod břevno.

Domácí natáhli svoji domácí neporazitelnost na devět zápasů a opory Limberský s Kolářem stylovým způsobem mohli slavit své jubilejní 200. ligové zápasy.

Další nedělní zápasy 22. kola fotbalové ligy

Baumit Jablonec - 1. FC Slovácko 4:1 (3:0)
Branky: 14. Vaněk, 32. Kopic, 38. vlastní Košút, 48. Piták - 87. Košút. Rozhodčí: Matějek - Pelikán, Kříž. ŽK: Košút, Kordula (oba Slovácko). Diváci: 2235.

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 2:2 (2:0)
Branky: 42. Šisler, 45. Plašil - 62. Magera, 89. Ščuk. Rozhodčí: Královec - Kordula, Moláček. ŽK: Plašil, Poděbradský, Fukal - Magera, Dosoudil. ČK: 79. Fukal. Diváci: 3290.