Plzeň porazila Slovácko a vytvořila tlak na Slavii. Opět ale hráči filmovali penalty

20:12aktualizováno  21:37
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně ve 24. kole první ligy vyhráli doma 2:0 nad Slováckem a na prvním místě tabulky mají náskok čtyř bodů na druhou Slavii. Ta má pondělní dohrávku s Hradcem Králové k dobru. Plzeň poslal do vedení hlavičkou v pádu Michael Krmenčík, pro kterého to byl sedmý zásah v sezoně, ve druhé půli zvýšil z penalty Marek Bakoš. Slovácko tak přišlo o sérii devíti zápasů bez porážky.

Utkání 24. kola první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko. Radost Plzně. foto: ČTK

„My jsme chtěli svou sérii samozřejmě prodloužit. Nebyli jsme tomu ani daleko, bod by podle mě byl i zasloužený. Plzeň však ukázala v rozhodujících situacích zkušenost a chytrost,“ řekl trenér Slovácka Stanislav Levý.

Utkání 24. kola první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko. Brankář...
Utkání 24. kola první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko. Zleva...

„Hra ještě nebyla podle představ, ale jsme rádi za tři body, které nás zas o kousek přiblížily titulu,“ uvedl plzeňský kouč Zdeněk Bečka, který vyhrál i druhé utkání po nástupu do funkce po Romanu Pivarníkovi.

Plzeň nastoupila bez levého beka Limberského, který stál kvůli kartám, navíc už ve 23. minutě přišla i o kapitána Hubníka, který si při jednom ze soubojů narazil bok a těžko se mu běhalo. Do hry tak musel Hájek a celá levá strana obrany se změnila.

„Není jednoduché takhle naskočit do hry, ale už nejsem žádný mladík a vím, co od toho čekat,“ reagoval Hájek. „Hubník byl na vyšetření v nemocnici a má naražená žebra, takže by měl být do zápasu na Spartě v pořádku,“ prohlásil Bečka.

Slovácko sice brejky plzeňskou obranu testovalo, ale jinak měla míč na kopačkách hlavně Plzeň. Domácím se však dlouho nedařila finální fáze, takže se téměř nedostávala do zakončení. Centry byly nepřesné nebo je hostující obrana stíhala odvracet. A do střel z dálky se Plzeňští nepouštěli.

Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko 2:0 (1:0)

(24. kolo první fotbalové ligy)

Branky: 35. Krmenčík, 67. Bakoš z pen. Rozhodčí: Orel - Blažej, Vlček. ŽK: Řezník - Daněk, Daníček. Diváci: 10.231.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník (23. Hájek), Janža - Hořava, Hrošovský - Petržela, Bakoš (85. Ivanschitz), Zeman (74. Kovařík) - Krmenčík. Trenér: Bečka.

Slovácko: Daněk - Reinberk, Hofmann, Břečka, Civič - Šumulikoski - Navrátil, Daníček, Machalík, Havlík (75. Rezek) - Zajíc (85. Kubala). Trenér: Levý.

Dlouho tak byla jedinou vážnější šancí střela hostujícího Navrátila do boční sítě. V 35. minutě už ale Plzeň udeřila z první vážnější střely na branku. Petrželův centr se zdál krátký, ale Krmenčík se natáhl a téměř v poloze ležmo prodloužil hlavou míč mimo dosah hostujícího gólmana.

Jen dvě minuty na to po standardní situaci ohrožoval vlastní branku Reinberk, ale gólman Slovácka Daněk stihl zasáhnout. A krátce po změně stran protáhl Daňka střelou z dálky Zeman.

Gólman Slovácka se pak vytáhl v 62. minutě. Po hostujícím nepovedeném rohu se Plzeň hnala do brejku, Petržela běžel se Zemanem na jediného obránce, dobře nahrál, ale Zemana v jasné šanci vychytal Daněk.

Slovan Liberec - Dukla Praha 3:1 (1:0)

Branky: 21. Mikula, 82. Kerbr, 89. Kouřil - 74. Olayinka. Rozhodčí: Julínek - Kubr, Pochylý. ŽK: Souček, Ševčík, Kerbr, Kúdela - Šimůnek, Bezpalec, Tetour. Diváci: 3712.

Liberec: Dúbravka - Mikula, Karafiát, Kúdela, Kerbr - Souček - Ekpai, Ševčík (85. Kouřil), Bosančič (59. Breite), Vůch - Baroš (79. Voltr). Trenér: Trpišovský.

Dukla: Rada - Kušnír, Šimůnek, Štetina, Miloševič - Hanousek, Tetour, Bezpalec (84. Smejkal) - Juroška (66. Koreš), Holenda, Olayinka. Trenér: Hynek.

V 67. minutě už ale Plzeň vedení navýšila. Zeman vlétl do vápna a po kontaktu se skluzujícím Šumulikoským upadl. Sudí Orel odpískal pokutový kop, který Bakoš ranou do středu proměnil. Oslavil tak sobotní 34. narozeniny a vstřelil čtvrtý gól z posledních pěti zápasů. Zároveň to pro něj byl jubilejní 100. gól v součtu české a slovenské ligy.

„Poslední dobou jsem na tu stovku myslel a chtěl jsem se přes tento mezník dostat co nejdříve. jsem rád, že to mám za sebou a mohu se soustředit na to nejdůležitější, a to jsou výhry,“ řekl Bakoš.

Hosté si však u sudího Orla na pokutový kop hodně stěžovali a reklamovali, že Zeman faul přihrál. „Už jsem to viděl i ze záznamu, penalta to rozhodně nebyla. Pan Zeman si do mě naskočil pěkně. Klidně mohl letět až do Vídně,“ reagoval Veliče Šumulikoski.

Slovácko si pak sice vytvořilo převahu, ale do výraznější šance se nedostalo a zápas ani nezdramatizovalo. „Pokud prohrajete po takovém průběhu, tak převládá smutek. Ale myslím, že jsme tu ukázali, proč jsme devět zápasů neprohráli. Předvedli jsme kvalitní výkon, nemáme se za co stydět, ale chyběl nám větší důraz ve vápně,“ hodnotil Levý.