Plzeň otočila zápas s Baníkem, Karviná zdolala Zlín a odpoutala se Dukle

17:47aktualizováno  20:20
Plzeň - Plzeň vyhrála v 28. ligovém kole doma nad Ostravou 2:1. Baník poslal v 39. minutě do vedení Patrizio Stronati, ale ještě do pauzy srovnal Tomáš Chorý a pět minut před koncem otočil stav další útočník Viktorie střídající Jean-David Beauguel, který byl ještě v závěru vyloučen. Obhájce titulu zvítězil potřetí za sebou a z druhého místa v tabulce stáhl ztrátu na vedoucí Slavii před jejím nedělním duelem se Spartou na čtyři body. Baník prohrál popáté z posledních sedmi kol a zůstal pátý.Fotbalisté předposlední Karviné v 28. kole první ligy porazili 2:0 Zlín a poslední Dukle odskočili v tabulce na rozdíl čtyř bodů. O výhře domácích rozhodli Tomáš Wágner a Lukáš Budínský, který navíc nedal penaltu.

Karviná vstoupila do utkání skvěle a už ve druhé minutě se ujala vedení. Po rohovém kopu Ba Louy se k míči na vzdálenější tyči dostal volný Wágner a uklidil míč do branky. Hosté byli po inkasovaném gólu v šoku a domácí se snažili toho využít, ale v prvním poločase už se neprosadili.

Zlín poprvé zahrozil v 15. minutě, ale Bartošákova střela byla spíš propagační. Poznarův pokus ve 23. minutě už byl nebezpečnější. Hostující útočník se pokusil obstřelit brankáře Berkovce, ale nakone netrefil branku. Blízko gólu byl Poznar v 37. minutě, kdy Berkovec jeho pokus jen vyrazil, ale míč padající do branky stihl ještě chytit.

Druhý poločas začal jako ten první. Po Lingrově vysunutí běžel sám na branku Wágner, ale neměl rychlost, tak patičkou přiklepl balon Ba Louovi, kterého ve vápně dvakrát zablokovali zlínští zadáci. Druhý gól mohli domácí dát v 64. minutě po faulu Matejova na Ba Louu, ale Budínský z nařízené penalty trefil jen tyč.

Karviná se nakonec pojistky dočkala v 81. minutě. Nejprve velkou šanci zahodil Ba Loua, ale chvíli na to našel na hranici vápna Budínského, který tentokrát nezaváhal. Karviná si tak připsala druhé vítězství ve dvou posledních zápasech a poslední Dukle odskočila v tabulce na rozdíl čtyř bodů. Pražané ale mají nedělní duel v Jablonci k dobru.

Zlín si naopak dvě kola před koncem základní části zkomplikoval boj o umístění ve skupině o Evropskou ligu. Na devátém místě má 36 bodů a od jedenácté Opavy i dvanáctého Slovácka, které už jsou na příčkách pro skupinu o udržení, dělí moravský celek už jen tři body.

Plzeň stáhla náskok na Slávii

Baníku znovu chyběl kvůli zranění Baroš, Slezané ale i bez svého kapitána odehráli dobrý úvodní poločas. Jako první ovšem zahrozili domácí. Kayamba se kousek za vápnem uvolnil a Laštůvka jeho střelu vytáhl na roh. Na druhé straně Holzer ani Diop těsně nedosáhli na centr z levé strany.

Domácí začali získávat převahu. V 19. minutě po zákroku Filla na Chorého odpískal sudí Orel penaltu pro Viktorii, ale po zhlédnutí záběrů na videu svůj verdikt odvolal.

Slezané hrozili z brejků, po jednom z nich se uvolnil ve vápně Kuzmanovič a těsně přestřelil. Na druhé straně ve 33. minutě po Kopicově centru usměrnil míč na branku Řezník a hosty zachránil gólman Laštůvka.

Ve 39. minutě se Ostrava dostala do vedení. Rohový kop prodloužil Diop a nabíhající Stronati na zadní tyči doklepl míč do prázdné branky. Slezané dali Plzni v lize gól po sedmi zápasech.

Hostům však vydržel náskok jen šest minut. Na Kopicův centr z přímého kopu na naběhl Chorý a balon nekompromisně hlavou zatloukl do sítě. Už během sedmiminutového nastavení Baník znovu málem vedl. Fleišman obloučkem přehodil gólmana Hrušku a míč směřující do sítě akrobaticky vykopl z brankové čáry s pomocí břevna Hubník.

Po přestávce se Plzeň nemohla dostat do tempa a hosté měli další dvě šance. Jánoš v 58. minutě těsně minul a poté Diop sám před brankou tak dlouho váhal, až mu gólman Hruška odkopl míč.

V 69. minutě měli blízko k vedení Západočeši, dorážku střídající Beauguela do odkryté branky však vykopl Laštůvka. Pět minut před koncem už domácí slavili. Řezník si zaběhl na obranu, poslal míč z první hlavou před branku a volný Beauguel zblízka překonal Laštůvku. Hosté se marně dožadovali odpískání ofsajdu, sudí Orel po poradě s videorozhodčím gól uznal. Beauguel pak během pár minut nasbíral dvě žluté karty a byl vyloučen, Plzeň už ale tři body udržela. Na Baníkem vyhrála podeváté z posledních deseti vzájemných ligových duelů.