Plzeň otočila zápas proti Pardubicím, o výhře 3:2 rozhodl Duda

19:39aktualizováno  20:37
PRAHA - Hokejisté Plzně porazili 46. kole Pardubice 3:2 a po porážce v Litvínově stihli dvakrát za sebou bodovat naplno. Indiáni přitom po úvodní dvacetiminutovce prohrávali už 0:2. Postupně ale otočili skóre, když vítěznou trefu zaznamenal Radek Duda v 57. minutě. Západočeši se tak drží v elitní desítce znamenající postup do play off.

Radek Duda. foto: ČTK

Před úvodním vhazováním poděkoval domácí klub za předvedené výkony Radku Dudovi vracejícímu se z hostování do prvoligového Chomutova. Slavnostní úvod plzeňské hráče zřejmě uspal, protože hosté si lepším pohybem vynutili tlak. Buchtele ještě v dobré pozici brankáře Horčičku neprostřelil, ale za chvíli našel Kousal přihrávkou zpoza branky Rákose, který zblízka otevřel skóre. Vzápětí mohl další pardubický úder zasadit útočník Kolář, pěknou akci ovšem zakončil střelou mimo poloodkrytou branku.

Domácí se probrali až v 5. minutě, kdy Straka zamířil z pravého kruhu do levé tyče Růžičkovy branky. Následovala početní výhoda Indiánů. Během ní se paradoxně v největší šanci objevil mezi kruhy nekrytý Kaberle, jeho střelu ale dokázal Horčička vyrazit. Poté se hra vyrovnala a mírně aktivnější byli ve snaze o vyrovnání domácí. V 17. minutě orazítkoval Duda ranou z otočky tyčku. Z protiútoku ale přebruslil plzeňské obránce bek Nakládal a přesnou trefou mezi betony zvýšil na 0:2.

V závěru první třetiny šikovnou přihrávkou uvolnila nová posila Západočechů Svačina rozjetého Dvořáka, ten ovšem tváří v tvář Růžičkovi neuspěl s bekhendovým blafákem. Aktivitu si domácí přenesli i do prostřední části, po Vlasákově vybídnutí od zadního mantinelu ale nemířil přesně Duda a Svačina ztroskotal na Růžičkovi. Otevřené hry Plzně využívali Východočeši k rychlým protiútokům. Po jednom z nich nedokázal Pineault z úhlu zamířit přesněji a zapomenutý Rákos zakončil svůj únik příliš slabě.

Liberec - Pardubice (Růžička zasahuje).

Hosté výborně bránili střední pásmo a domácí se jen s obtížemi dostávali do útočné třetiny. Pardubičtí hráči také účinně napadali plzeňskou rozehrávku, což dokázal Kůrka. Po jeho křížné přihrávce zamířil zblízka pouze doprostřed Buchtele. O snížení se postaral ve 34. minutě důrazný Dvořák, který připravil od pravého mantinelu první letošní branku pro Dreslera.

Zmrazit domácí radost mohl unikající Kousal, ale Horčička odolal. Na druhé straně se těsně před druhou sirénou řítil na Růžičku Vostřák, pokus švihem však namířil nad.

Do třetí třetiny vstoupili domácí náporem. Vlasák ještě z mezikruží vypálil mimo, ale chvíli na to dokončil individuální akci Svačiny dorážkou na 2:2 Modrý. Hosté kontrovali ve 45. minutě střelou Pineaulta do levé tyče, po níž dorážka mířila do sítě. Sudí však po konzultaci s kolegou u videa gól neuznali.

Indiáni chtěli strhnout výhru na svoji stranu a tlačili se do ofenzivy. V 52. minutě v úniku dvou na jednoho přihrál Rákos Nahodilovi, jenž trefil jen Horčičku a o chvíli později mladý forvard mířil z levé strany do tyče.

Udeřilo až tři a půl minuty před koncem na opačném konci kluziště, když svižnou střelou z levého kruhu rozhodl o výsledku Duda.

Hokejová Tipsport extraliga - 46. kolo:

HC Plzeň 1929 - HC Eaton Pardubice 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 34. Dresler (Dvořák, Duda), 42. Modrý (Svačina), 57. Duda (M. Heřman) - 3. Rákos (Kousal), 17. Nakládal (Koukal). Rozhodčí: Minář, Mikula - Poruba, Vengřín. Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváci: 8236.

HC Sparta Praha - BK Mladá Boleslav 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 26. Smoleňák (Bartánus), 31. Broš (Vykoukal, Ton), 44. Bartánus (Karpov, Philipp), 60. Ton - 5. Pabiška (Macháček, Vrbata), 29. Vrbata. Rozhodčí: Blecha, Turčan - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 6:8, navíc Vrbata (Mladá Boleslav) do konce utkání. Bez využití. Diváci: 3239.

Bílí Tygři Liberec - HC Kometa Brno 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 13. Dušek (Kudrna), 23. Klimenta (Vak), 32. Klimenta (Moravec), 40. Bartovič (Moravec, Podkonický), 55. Vak (Čakajík) - 27. Dlouhý (Jakub Svoboda, Brabenec), 52. R. Hruška (Kvapil). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Kalivoda, Jiří Svoboda. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 7008.

HC Mountfield České Budějovice - HC Oceláři Třinec 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 26. Novák (Vydarený), 37. L. Květoň (Gulaš, Kolarz), 41. Ptáček (L. Květoň, Langhammer), 54. R. Pšurný (Šimánek) - 60. M. Ružička (Seman). Rozhodčí: Homola, Husička - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 5300.

HC Energie Karlovy Vary - HC Slavia Praha 3:2 po sam. náj. (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0)
Branky a nahrávka: 52. Sailer (Pech, Nosek), 59. Nosek (Skuhravý, Kumstát), rozhodující nájezd Skuhravý - 19. Pospíšil (Sklenář), 58. T. Svoboda (Vašíček, Roth). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 4:9, navíc M. Kopřiva (Slavia) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4025.

HC Vítkovice Steel - HC Vagnerplast Kladno 2:1 po sam. náj. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Hlinka (Ujčík, Káňa), rozhodující nájezd Ujčík - 51. Bicek (Šmach, D. Růžička). Rozhodčí: Fraňo, Souček - Lhotský, Pouzar. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 3856.

HC Benzina Litvínov - PSG Zlín 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 43. Jánský (Švarný, Černošek), 46. Kubinčák (V. Hübl), 60. Lukeš (Stříteský, Jánský) - 11. Leška (Galvas). Rozhodčí: Hodek, Trombík - Jílek, Jindra. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3981.