Plzeň otevřela brány Ligy mistrů. Kodaň porazila 2:1

20:29aktualizováno  22:59
PRAHA - Plzenští fotbalisté vyválčili prestiž i miliony. Svůj velký sen naplnili v odvetném zápase s Kodaní. Dánského soupeře porazili 2:1 a těší se na účast ve slovutné Lize mistrů.

Je dobojováno. Plzeň postoupila do Ligy mistrů foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Před týdnem Horváth a spol. na velký fotbalový triumf zadělali v úvodním utkání, v němž stejného soupeře porazili 3:1.

Kodanští přijeli do Prahy s tím, aby nasázeli tři branky: "Necítíme tlak zvenčí, jen od nás samotných. Máme vítěznou mentalitu a víme, že se můžeme zvládnout postavit zpátky na nohy," ujišťoval kapitán Mathias Jörgensen.

Od samotného úvodu utkání byla na plzeňských fotbalistech patrná nervozita. Odhodlaní hráči z Dánska méně chybovali, tlačili se do zakončení a po většinu času drželi míč na svých kopačkách. Po necelé půlhodině zápolení se ale začali probouzet i domácí...

Další zápasy

Sturm Štýrský Hradec - BATE Borisov 0:2 (0:1) Branky: 36. A. Volodko, 70. Šimič. První zápas 1:1, postupuje Borisov.

Kazaň - Lyon 1:1 (0:0) Branky: 77. Natcho - 87. Koné. První zápas 1:3, postoupil Lyon.

Benfica Lisabon - Twente Enschede 3:1 (0:0) Branky: 46. a 66. Witsel, 59. Luisao - 85. Ruíz. První zápas 2:2, postupuje Benfica.

Udine - Arsenal 1:2 (1:0) Branky: 39. Di Natale - 55. Van Persie, 69. Walcott. První zápas 0:1, postupuje Arsenal.

Drzý Kolář se pustil do kličkované obranou soupeře a z rohu malého vápna nebezpečně vystřelil. Brankář Wiland ovšem jeho pokus vyrazil nohou do bezpečí. V době, kdy se červenomodří začali dostávat do hry, přišla studená sprcha v podobě prvního gólu v síti Viktorie.

Míč po kombinaci před šestnáctkou domácích krkolomným způsobem doskákal až na kopačky aktivního Bolaňose na hranici rohu velkého vápna. Ten si míč popostrčil a přízemní křížnou střelou poslal Kodaň do vedení.

Dánští fotbalisté vyhráli první poločas rozdílem jedné branky, byť ihned po rozehrávce po gólu mohli o vedení přijít. Jiráček se pustil do kličkované ve vápně, jenže ta trvala déle než by bylo vhodné. Šikovný záložník prováhal ideální střelecký moment a poté nepřesně přihrál.

Poločas přinesl zlepšení

Po změně stran se výkon českého týmu zvedl, stejně jako proti Trondheimu. Domácí začali důrazněji a už v hloubi pole napadat rozehrávku soupeře, který se nedostával tak často do zakončení jako před přestávkou.

Velkou morální vzpruhou byl pro Plzeň vyrovnávací gól Bakoše. Slovenský útočník si v 67. minutě počkal za obránci na přetažený centr Jiráčka a zblízka lehce skóroval do odkryté branky. Pak mohl bouřlivě slavit svůj šestý gól v pohárech, čímž si upevnil pozici v čele kanonýrů. Jeho souhra s Jiráčkem jen doložila, jak moc Plzni prospěl jejich návrat do sestavy.

Kodaň se z plzeňského protiúderu také probírala dlouho. Stála před úkolem vstřelit dvě branky, které by zápas nasměrovaly alespoň do prodloužení. Odvetu mohl zdramatizovat kanonýr N'Doye, který před dvěma lety v Evropské lize dal tři góly Spartě, ale jeho ránu vytěsnil brankář Čech.

Plzeň si osladila jubilejní desátý start v evropských pohárech dalším gólem a nakonec i zvítězila. Střídající Ďuriš proměnil ve třetí minutě nastavení svoji druhou velkou šanci a odstartoval velké oslavy.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Ligy mistrů

FC Viktoria Plzeň - FC Kodaň 2:1 (0:1)
Branky: 67. Bakoš, 90.+3 Ďuriš - 32. Bolaňos.

Rozhodčí: Carballo - Fernández, Guadamuro (všichni Šp.). ŽK: Limberský, Jiráček - Nordstrand, Grindheim. Absalonsen. Diváci: 19.350. První utkání: 3:1, postupuje Plzeň.

Plzeň: Čech - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Horváth (86. Trapp), Jiráček - Petržela (82. Fillo), Kolář, Pilař - Bakoš (77. Ďuriš). Trenér: Vrba.

Kodaň: Wiland - Thomsen (83. Sigurdsson), Ottesen, Jörgensen, Bengtsson - Bolaňos (74. Diouf), Nordstrand, Grindheim, Delaney - Santin (64. Absalonsen), N'Doye. Trenér: Nilsson.