Zaváhání favoritů. Plzeň prohrála ve Zlíně, Sparta nezvládla přestřelku s Českými Budějovicemi

Příbram si odvezla z Brna bod za remízu 1:1. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Viktoria Plzeň nenavázala na skvělý výkon před reprezentační přestávku a výhru nad Spartou. Ve Zlíně neproměnila několik šancí, domácím přisoudil cenné tři body Tomáš Poznar. Zaváhali také Pražané, kteří na domácí půdě padli 2:4 s Českými Budějovicemi. Souboj týmů ze dna tabulky mezi Brnem a Příbramí skončil nerozhodně 1:1.
  20:33

Sparta se nechala Jihočechy zaskočit na den přesně před rokem, kdy zápas na Letné skončil remízou 3:3. Také tentokrát rychle inkasovala po brejku hostů, po kterém Mészáros zamířil mezi nohy Heči. Videorozhodčí posuzoval, zda nedošlo k ofsajdu, ale gól byl v 15. minutě uznán.

Zleva Jakub Brabec z Plzně a Lamin Jawo ze Zlína.
Sparta se s Českými Budějovicemi nečekaně trápila.

Letenští hrající v historických dresech připomínající oslavy založení od té chvíle sice na trávníku dominovali, ale i poté několikrát hosty pustili do nebezpečných brejků. Začali si však připravovat první šance, ale Plavšičovu ránu srazili obránci na roh a Krejčí mladší hlavičkoval ve slibné šanci nad.

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 2:4 (1:1)

Branky: 33. Karlsson, 63. Krejčí II - 51. a 90.+5 Brandner, 15. Mészáros, 64. Javorek. Rozhodčí: Hocek - Caletka, Batík - Franěk (video). ŽK: Pavelka - Čolič, Novák, Javorek, Brandner. ČK: 90.+2 Pavelka. Bez diváků.

Sparta: Heča - Vindheim, Plechatý, Lischka, Hanousek - Karlsson, Pavelka, Ladislav Krejčí II, Dočkal, Plavšič (65. Minčev) - Juliš. Trenér: Kotal.

Č. Budějovice: Drobný - Čolič (46. Novák), Králik, Talověrov, Skovajsa - Čavoš, Javorek (90.+1 Havel) - Brandner, Mészáros (74. Mršič), Šulc (87. Valenta) - Van Buren. Trenér: Horejš.

Vyrovnání přišlo až po kombinaci uvnitř šestnáctky, na jejímž konci byl hbitý Karlsson. Sparta se snažila zvrátit výsledek už před přestávkou, ale největší možnost zneškodnil brankář Drobný při dělovce Pavelky.

Jenže zápasy Letenských proti Jihočechům se začínají až příliš podobat. Stejně jako před rokem totiž domácí znovu prohrávali. Tři gólové okamžiky se seběhly během třinácti minut po přestávce: nejprve Brandner dorazil do branky hlavou míč po vyraženém míči (1:2), hlavou také vyrovnával Krejčí mladší. Jenže hosté si brzy vzali vedení zpět: střelu Javorka z třiceti metrů tečoval do protipohybu brankáře Heči stoper Lischka a hosté vedli 3:2.

Domácí sice v závěru vyvinuli velký tlak, vyslali hodně střel, ale hostující obranu přelstít nedokázali. Neblíže vyrovnání byl Krejčí mladší. Dosud předposlední tým ligy dokonce navíc v závěru ještě po dalším brejku díky Brandnerovi přidal čtvrtý rozhodující gól a má senzační první výhru v sezóně.

Sparta, která úvodních šest kol vyhrála, prohrála podruhé za sebou, když navázala na porážku 1:3 v Plzni a na vedoucí Slavii ztrácí po osmi kolech čtyři body. Naopak Jihočeši na Letné vyhráli poprvé od roku 1993 a v tabulce jim patří 14. místo.

Plzeň nezužitkovala převahu

„Rozhodl jeden gól, i sporné situace byly pro nás. Vítězství 1:0 nad Plzní je velice cenné a my si toho vážíme. Ale jsme samozřejmě nohama na zemi a už od zítra se budeme připravovat na další utkání v Karviné, které bude zase úplně jiné,“ řekl na on-line tiskové konferenci zlínský trenér Bohumil Páník.

Plzeňští, kteří před reprezentační pauzou doma porazili Spartu 3:1, začali aktivněji a první velkou šanci si vytvořili v deváté minutě. Domácí podržel Dostál, který tváří v tvář vychytal Kopice i dorážejícího Limberského. Zlínský brankář později chytil také Ondráškovu střelu.

Po půl hodině hry rozhodčí Denev nařídil pro Viktorii penaltu za ruku Simerského, ale po kontrole u videa ji odvolal. Domácí obránce si totiž horní končetinu sám nastřelil hlavou.

Fastav Zlín - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0)

Branka: 38. Poznar. Rozhodčí: Denev - Nádvorník, Hájek - Petřík (video). ŽK: Alvir, Káčer (oba Plzeň). Bez diváků.

Zlín: Dostál - Simerský, Buchta, Procházka - Fantiš, Conde, Hlinka, Jiráček - Jawo (89. Toutou), Poznar (80. Dramé), Čanturišvili (90.+2 Janetzký). Trenér: Páník.

Plzeň: Hruška - Řezník (82. Káčer), Hejda, Brabec, Limberský - Bucha, Kalvach, Čermák (73. Alvir) - Ba Loua (82. Kovařík), Ondrášek (73. Beauguel), Kopic (62. Kayamba). Trenér: Guľa.

„Jakoby nás to vyhodilo z tempa, musíme si o tom promluvit, co se nám tam honilo v hlavách. Máte dobře rozběhnutý zápas, jedna šance, druhá šance. Pak tam přijde takový moment, který je v dnešním fotbale normální, že verdikt je změněný. Jestli tam byla ztráta koncentrace...,“ prohlásil plzeňský kouč Adrian Guľa.

„Ševci“ ve 38. minutě z povedené akce otevřeli skóre. Jawo před brankou ideálně našel Poznara a ten se zblízka trefil proti bývalému týmu. „Bylo důležité, aby centr šel do té kapsy a využil mých dvou metrů, které jsem měl k dobru. Byl jsem tam úplně sám a nakonec to vyšlo,“ popsal Poznar.

Zlín před pauzou hrozil z brejků do rozhozené obrany soupeře, další Poznarovu ránu vyrazil gólman Hruška. „Spoléhali jsme na to, že jim ujedeme a dáme gól. To se povedlo. Pak to bylo o tom, jestli jim utečeme ještě podruhé, nebo jestli to celé dokážeme odskákat, uhrát,“ uvedl Páník.

Hned v úvodu druhého poločasu mohl po Čanturišviliho centru zvýšit na 2:0 Fantiš, ale hlavou o kousek minul. Plzeňští zahrozili až v 59. minutě, kdy Řezník vystřelil nad břevno, o chvíli později ho napodobil Ondrášek.

„Těžisko hry jsme měli v prostorech, které nebyly nebezpečné, málo jsme centrovali, málo jsme tam dostávali finální vstupy. Soupeř si to dokázal ukorigovat,“ upozornil Guľa.

Ze začátku se Stanciu trošku zlobil, že jsem mu vzal gól. Po zápase jsme se tomu smáli, říká Kuchta

Západočeši měli tlak a častěji drželi míč, domácí obrana však odolávala. Čtvrt hodiny před koncem pozorný Dostál konečky prstů vytáhnul na roh hlavičku střídajícího Beauguela. Kvůli ruce bývalého zlínského útočníka neplatila ani vyrovnávací branka Hejdy z poslední minuty.

„Snaha od chlapců byla, i v závěru se nám podařilo vstřelit nějaký šmudlák, ale dá se říct, že dneska nám nebylo souzeno ani remizovat. Šťastnější domácí to po dobrém defenzivním výkonu zvládli do vítězství,“ konstatoval Guľa.

Zlín porazil Plzeň po sedmi ligových duelech a doma Viktorii zdolal poprvé od října 2008.

Příbram remizovala s Brnem

„Těšilo mě, jak k tomu hráči přistoupili a že je nesrazil rychlý úvodní gól v naší síti,“ pochvaloval si trenér hostí Pavel Horváth. Některá média spekulovala, že má od vedení ulimátum, ale Horváth to vyvrátil. „Žádné jsem neměl,“ prohlásil.

Domácí vstoupili do zápasu s chutí a už v 5. minutě byli za aktivitu odměněni. Po pravé straně se prodral do vápna Moravec, naservíroval míč před bránu a Hladík jej pohodlně uklidil za Kočího záda. „Jen jsem to doklepl,“ říkal střelec.

Zbrojovka Brno - 1. FK Příbram 1:1 (1:0)

Branky: 5. Hladík - 77. Pilík z pen. Rozhodčí: Orel - Leška, Vodrážka - Pechanec (video). ŽK: Šumbera, Sedlák, Přichystal, Štěpanovský - Kočí, Pilík. Bez diváků.

Brno: Floder - Moravec, Dreksa, Gajič, Kotula - Štepanovský, Sedlák, Šumbera (58. Čermák), Fousek (58. Růsek) - Hladík (80. Pachlopník), Přichystal (90. Fila). Trenér: Machálek.

Příbram: Kočí - Svoboda, Diarra, Soldát, Cmiljanovič - Nový (73. Pilík), Folprecht, Rezek, Zorvan, Vávra (87. Vais) - Belej (58. Voltr). Trenér: Čuhel.

V 11. minutě našel Fouskův centr Přichystala, jehož střela skončila těsně nad a podobný osud měla rána Štepanovského. „Po vedoucím gólu jsme měli další dvě tři situace, které musí skončit gólem,“ litoval brněnský kouč Miloslav Machálek.

Příbram se z brněnského sevření dostávala jen pomalu. Zahrozit zkoušela
centry, zejména z pravé strany, ale obrana Zbrojovky žádné větší nebezpečí nepřipustila. Také proto, že hostům chyběla přesnost ve finální fázi, což platilo i pro domácí po několika slibně se rozvíjejících útočných akcích.

Obraz vyrovnaného duelu ze závěru první půle se nezměnil ani po přestávce. Ve 48. minutě střílel z přímého kopu z 26 metrů nad domácí Fousek a byla to na dlouhou dobu jediná akce hodná zaznamenání, protože další snahu obou celků zhatila nepřesná kombinace.

Brno však postupem času až příliš snadno vyklidilo pozice ve středu hřiště a tlak Příbrami sílil. V 69. minutě se vytáhl domácí brankář Floder po střele Vávry, zatímco jednu z mála střeleckých příležitostí Brna poslal Kotula těsně vedle.

Příbram se dočkala vyrovnání 77. minutě. Sudí Orel posoudil kontakt Čermáka s Vávrou jako penaltový a pokutový kop bezpečně proměnil Pilík.

Blízko k penaltě bylo o tři minuty později i Brno. Rozhodčí ji nařídil po kontaktu Soldáta s Čermákem, ale po konzultaci s videorozhodčím pokutový kop odvolal. „Byly tam silné emoce, ale tady jsme zápas neztratili,“ věděl dobře Machálek. Byla to tečka za nepříliš povedeným duelem, po kterém Příbram teprve podruhé v sezoně bodovala, ale se dvěma body je stále poslední. „Je to pro nás odraz, ale musíme se dále zlepšovat,“ zakončil Horváth.