Slavia pod Beránkem porazila Slovácko, Plzeň bere jen bod za remízu

14:47aktualizováno  22:29
PRAHA - Slavia po 7 letech zvítězila v úvodním utkání první fotbalové ligy, pod novým koučem Miroslavem Beránkem porazila Slovácko 2:1. Úřadující vicemistři z Plzně vstoupili do nové sezony remízou 2:2 na hřišti Příbrami. Favorit sice dvakrát vedl po brankách Bakoše a Horvátha z penalty, ale bojovní domácí dokázali vždy odpovědět zásluhou Zápotočného a Řezníčka.

Václav Pilař z Plzně (vlevo) a Martin Sus z Příbrami v prvním kole Synot ligy. foto: ČTK

Plzeň tak v Příbrami ztratila potřetí během posledních čtyř vzájemných utkání a od zahraničního soustředění stále čeká na vítězství. Trenér Plzně Dušan Uhrin mladší po prohře 0:3 v Superpoháru se Spartou udělal hned pět změn v sestavě, když posadil reprezentanty Koláře, Rajtorala, Hejdu, Tecla a také Kovaříka, naopak poprvé v soutěžním utkání za Plzeň nastoupil jiný reprezentant Vaněk či navrátilec z bundesligy Pilař.

ČTĚTE VÍCE

V útoku dostal šanci zkušený Bakoš a hned se odvděčil gólem. Už v sedmé minutě poslal kapitán Horváth hezký centr za obranu, kam si nabíhal právě nepokrytý slovenský útočník a propálil gólmana Boháče. Pro Bakoše, který se v minulé sezoně potýkal se zdravotními problémy, to byl první ligový gól od září a teprve druhý za posledních 15 měsíců.

Hráči Plzně oslavují první branku do sítě Příbrami.

Příbram se však dočkala vyrovnání těsně před poločasem, dlouhý nákop do vápna z přímého kopu přiťukl Pilík Zápotočnému a příbramský kapitán propálil vše před sebou.

Jenže ještě do odchodu do kabin odpověděl i plzeňský kapitán Horváth. Bakoš po hezké individuální akci vypálil, brankář Boháč střelu neudržel a následně fauloval Petrželu, který byl u vyraženého míče první. K nařízené penaltě se postavil Horváth a střelou do středu protrhl plzeňské penaltové prokletí.

1. kolo první fotbalové ligy

1. FC Slovácko - Slavia Praha 1:2 (1:0).

Branky: 33. Trávník - 73. Mil. Škoda, 77. Balaj. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Vysloužil. ŽK: Došek, Šumolikoski. - Zmrhal, Balaj. Diváci: 5320.

Slovácko: Heča - Kuncl, T. Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski (90. Břečka) - Diviš, Valenta (77. Kalouda), Trávník (81. Havlík), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

Slavia: Hrubeš - Mikula, Latka, Bílek, Juhar - Dobrotka (71. Piták), Gecov (46. Baéz) - M. Černý, Mil. Škoda, Petr (40. Zmrhal) - Balaj. Trenér: Beránek.

1. FK Příbram - Viktoria Plzeň 2:2 (1:2)

Branky: 43. Zápotočný, 63. Řezníček - 7. Bakoš, 45.+1 Horváth z pen. Rozhodčí: Hrubeš - Jiřík, Hock. ŽK: Boháč, Řezníček, Pilík.

Příbram: Boháč - Sus, Hájovský, Zápotočný, Neves - Mareš (86. Švancara), Tarczal, Hnaníček, Pilík - Řezníček (69. Kraut), Slepička (65. Danoski). Trenér: Čuhel.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, R. Hubník, Procházka, Limberský - Hrošovský (56. Hořava), Horváth - Petržela, Vaněk, Pilař (82. Kovařík) - Bakoš (74. Tecl). Trenér: Uhrin.

DALŠÍ VÝSLEDKY:

Baumit Jablonec - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Branky: 37. Čížek, 87. Pospíšil. Rozhodčí: Královec - Moláček, L. Zeman. ŽK: Hladký (Brno). Diváci: 4152.

Hradec Králové - FK Teplice 0:0

Rozhodčí: Proske - J. Paták, Pilný. ŽK: Rolko, Štípek, Križko - Ljevakovič, Matula, Jablonský, Lüftner. Diváci: 4040.

Příbram se ale nevzdala a po změně stran znovu dokázala srovnat. Pilík poslal křížný pas za obranu, kam si nabíhal Řezníček a příbramský kanonýr z úhlu mířil přesně pod břevno.

Zaskočená Plzeň na chvíli vypadla ze hry a nedařilo se jí strhnout vedení zpět na sou stranu. Naopak Příbram ještě několikrát zahrozila, ale své akce nedotáhla k úspěšnějšímu konci.

A když Plzeň nevytěžila nic ani ze závěrečného tlaku, odvezla si jen bod. Nenaladila se tak ideálně na 3: předkolo Evropské ligy, které ji čeká už ve čtvrtek v Rumunsku proti Petrolulu Ploješť.

Jablonec nechal posily odpočívat, přesto vyhrál

Fotbalisté Jablonce ani na sedmý pokus nenašli v úvodním kole první ligy přemožitele. V sobotu na domácím hřišti porazili Brno 2:0, když se o branky postarali v závěru obou poločasů Tomáš Čížek a Martin Pospíšil.

Jablonec k zápasu nastoupil bez obou největších letních posil. Záložníka Tomáše Hübschmana nepustilo do hry zranění, útočník Tomáš Jun zůstal jen mezi náhradníky.

Vpravo Tomáš Jun z Jablonce, vlevo Pavel Košťál z Brna.

Domácím to ale vůbec nevadilo a od první minuty plnili roli favorita. Diktovali tempo hry, ale do šancí se nedostávali. A tak první branka padla po nenápadné akci Čížka, jehož střela zpoza vápna přeletěla brněnského gólmana Hladkého.

Luboš Loučka a Tomáš Jun z Jablonce se radují z vítězství.

Po necelé hodině hry se první střely dočkali hosté a hra dostala náboj. Nejprve za Jablonec, za který v 61. minutě přišel na hřiště Jun a v české lize se představil po šesti letech, mířil těsně vedle Doležal a hned z protiútoku bylo Brno blízko vyrovnání, jenže Pašek poslal míč jen do břevna.

Hlasy po utkání Baumit Jablonec - Zbrojovka Brno (2:0)

Jaroslav Šilhavý (trenér Jablonce): "Musím poděkovat klukům, nebylo to jednoduché. Ze strany vedení, fanoušků i médií bylo velké očekávání a vnímali jsme poměrně velký tlak. Měli jsme určité zdravotní problémy, ale jsem rád, že jsme utkání zvládli. Samozřejmě hra nebyla taková, jakou bychom si představovali, nicméně výsledek je důležitý, byť výkon nebyl optimální, ale tým dáváme dohromady - nastoupili čtyři kluci co přišli."

Václav Kotal (trenér Brna): "První poločas byl oboustranně nezáživný. Moje mužstvo čekalo, co s ním Jablonec provede, ale on taky nic zvláštního neukázal, světlým momentem byla jen Čížkova střela. V úvodu druhé půle jsme přežili dva brejky, které vyřešil výborně brankář Hladký. Po nich jsme byli Jablonci vyrovnaným soupeřem, ale nepodařilo se nám skórovat, situace jsme špatně řešili, hlavně v závěru, kdy jsme šli dva na dva a Jablonec z protiútoku výsledek kosmeticky upravil. Soupeř vyhrál zaslouženě."

Aktivní fotbal se hrál i nadále a Zbrojovka se čím dál víc tlačila za vyrovnáním. Tři minuty před koncem na to však doplatila, když Doležal prostrčil míč na Pospíšila a ten pojistil vítěznou premiéru trenéra Šilhavého na severočeské lavičce.

Brno si naopak prodloužilo černou sérii v Jablonci na sedm zápasů bez vítězství. Ani v jednom navíc nedokázalo na Střelnici skórovat.

Hradec se vrátil do ligy remízou

Fotbalisté Hradce Králové se po roční přestávce vrátili do první ligy remízou. V sobotu v prvním kole nové sezony hráli na domácím hřišti bez branek s Teplicemi a prodloužili si čekání na gól v nejvyšší soutěži na 497 minut.

Hradec se pokusil favorita zaskočit rychlou hrou po stranách. Díky rychlosti nejvíc hrozil na levo Halilovič, který byl v prvním poločase u obou největších šancí domácích. Nejprve po jeho akci střílel nad Černý a podruhé Halilovč sebral po přímém kopu Teplic míč, utekl až k pokutovému území, na jeho přihrávku ale nováček v hradeckém útoku Prokeš nedosáhl.

Fanoušci Hradce s děkovným transparentem pro zadáka Jiřího Poděbradského, jemuž...

Teplice zahrozily před přestávkou jen jednou a dokonce daly gól. Jenže Ljevakovič podle rozhodčího Proskeho poslal míč do sítě rukou a místo branky tak hostující záložník oslavil svůj 150. start v české lize žlutou kartou.

V závěru mohl vítězství na stranu nováčka strhnout střídající Dvořák, jenže po dalším skvělém centru Haliloviče však mířil jen do připraveného brankáře Grigara.

Slavia otočila zápas ve čtyřech minutách

Fotbalisté Slavie vyhráli v úvodním kole první ligy v Uherském Hradišti nad Slováckem 2:1 a na sedmý pokus vstoupili do nového ročníku vítězstvím.

Domácí vedli díky brance Michala Trávníka a zdále se, že kontrolují zápas, pražský celek ale po přestávce díky dvěma gólům Milana Škody a Bekima Balaje v rozmezí čtyř minut skóre otočil.

Gólman Slavie Karel Hrubeš musel hasit jednu akci Slovácka za druhou.

Slovácko se sice v závěru nadechlo k náporu a pokusilo se vyrovnat, ale bezvýsledně a počtvrté za sebou vstoupilo do nové sezony porážkou.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.