Plzeň má blízko k postupu. V Trondheimu zvítězila 1:0

20:38aktualizováno  22:50
TRONDHEIM - Fotbalisté Plzně v zahajovacím utkání třetího předkola zvítězili v Trondheimu 1:0 a jsou na nejlepší cestě za postupem. Jedinou branku utkání zaznamenal ve 33. minutě Pilař. Odveta je na programu za týden v Plzni.

Plzeň - Trondheim (vlevo je Pavel Horváth) foto: Reuters

Norský celek si vybojoval možnost vyzvat Viktorii vyřazením islansdského týmu Breidablik po jasném domácím vítězství 5:0 a překvapivé porážce 0:2 v odvetě. To Plzeň ve druhém předkole dvakrát zvítězila. Nejprve přehrála v Arménii Pjunik Jerevan 4:0 a poté 5:1 na domácím hřišti.

Ještě před utkáním fotbalisté obou mužstev uctili oběti střeleckého útoku Behringa Breivika minutou ticha.

Od úvodních minut se hrál opatrný fotbal. Šance se tak rodily zejména z centrů ze stran. Jeden takový vyslal i Pavel Horváth, ovšem míč z jeho kopačky prolétl pokutovým územím, aniž by jej někdo zasáhl.

Po čtvrthodině hry trenér Vrba nenuceně střídal. Brankář Pavlík se zranil, a tak na jeho místo musel nastoupil náhradník Daněk. A plzeňskou jedenáctku nijak neoslabil: ve zbytku prvního poločasu navázal na výkon svého předchůdce a oplýval jistotou.

Na úvodní branku si diváci museli počkat půl hodiny hry. K nelibosti velké většiny přítomných padla mezi tři ryče domácích. Plzeňskou kombinaci okolo pokutového území uťal centrem do šestnáctky Jiráček. Poté hlavičkující Bakoš našel zcela volného Pilaře, pro něhož nebyl zásadní problém uklidit míč za záda gólmana Rosenborgu.

V závěru první půle mohl vedení Plzně zdvojnásobit Petržela, jenže po Bakešově přiťuknutí vypálil tak, že nechal brankáře Örlunda vyniknout skvělým zákrokem.

Rosenborg chybějící herní kvalitu zkusil kompenzovat nezměrným úsilím a nasazením a po poločase svoji snahu stupňoval. Křečovitým Norům mohl dát naději Skjelbred, který zblízka přestřelil a nevyšlo mu přání, aby se před odchodem do Hamburku se stadionem Lerkendal rozloučil gólově.

Plzeňští se ale odmítli podřídit diktátu domácích a nenechali se zatlačit před svoji branku. Díky kapitánovi Horváthovi se v záloze snažili držet míč na zemi přízemní kombinací, byť nebyli suverénní jako v domácí soutěži. Z rychlých kontrů však hrozit dokázali: z pravé strany hrozili Rajtoral s Petrželou, do slušné pozice se dostal i útočník Bakoš, který se však neblýskl jako v minulém předkole, kdy nasázel čtyři branky Jerevanu. Neuspěl ani Kolář po dalším průniku Pilaře, z nějž byli domácí nešťastní.

Trondheim jen těžko hledal cestu k plzeňské brance, hosté v čele se stopery Bystroněm a Čišovským své území hájili suverénně. Zatrnulo jim však čtyři minuty před koncem po ráně Lustiga. Plzeň však už čisté konto uhájila a má sérii s norským šampionem znamenitě rozehranou. Dál může myslet na to, že se jako třetí český tým po Spartě a Slavii podívá do hlavní fáze LM, byť by ji ještě po souboji s Rosenborgem čekalo jedno kolo v závěrečném play off.