Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Plzeň hrála poločas v deseti. Přesto zvítězila

22:19
OLOMOUC - Fotbalisté Plzně si před startem v Lize mistrů zvedli sebevědomí výhrou 3:2 v utkání 6. kola první ligy na půdě Olomouce. Viktoria dotáhla utkání ke třem bodům, přestože dohrávala celou druhou půli bez vyloučeného Marka Bakoše.

Olomouc - Plzeň (Vlevo Jakub Petr z Olomouce v souboji s Petrem Jiráčkem z Plzně). foto: ČTK

Ten se se ještě předtím postaral o první dva góly Plzně. Výhru pak potvrdil Daniel Kolář gólem z ofsajdu. Za domácí se dvakrát prosadil Marek Heinz, Olomouc přesto poprvé v sezoně prohrála. "Výhra má pro nás velkou cenu, jak před Ligou mistrů, tak pro tabulku v lize," řekl trenér mistrovského týmu Pavel Vrba.

Zápas měl raketový úvod. Už ve 3. minutě vybojoval přímý kop 22 metrů od branky hostující Pilař, míč si postavil Bakoš, parádně obstřelil zeď a o tyč poslal míč do sítě. Olomouc ale měla rychlou a totožnou odpověď. Už za tři minuty zahrával přímý kop Heinz a podobně precizní střelou srovnal.

Borisov v generálce na Ligu mistrů s Plzní neskóroval

BATE Borisov hrál v generálce před Ligou mistrů proti Plzni v běloruské lize v Soligorsku 0:0. Přesto po 24 zápasech vede tabulku o devět bodů právě před svým dnešním soupeřem a má blízko k obhajobě mistrovského titulu.  Plzeň přivítá běloruského protivníka v prvním kole základní skupiny LM už v úterý v Edenu.

Sestava Borisova: Časnowski - Baha, Filipenko, Simič, Bordačev, A. Voloďko - Olechnovič, Gordejčuk, Rudik (57. M. Voloďko) - Bressan (84. Patockij), Kežman (67. Alex).

Ovšem úřadující mistr si z toho nic nedělal a téměř okamžitě získal vedení zpět. Zasloužil  se o to výtečným sólem Pilař. Plzeňský štírek se od postraní čáry protáhl přes tři soupeře do středu a kolmicí vysunul za obranu Bakoše. Pro slovenského kanonýra už nebyl problém obejít brankáře Zlámala a trefit prázdnou branku. Zlámal si tak ve svém první utkání po návratu do Olomouce ještě nesáhl na míč a už dvakrát inkasoval.

Ani poté neztrácelo utkání na atraktivitě. Především Olomouc se tlačila za vyrovnáním, ale Petrovi ani tři velké šance na vstřelení gólu nestačily. Plzeň hrozila hlavně z brejků, ale chybělo přesnější finální řešení. Těsně před půlí však hostům situaci výrazně zkomplikoval autor obou gólů Bakoš, který za tvrdost ve vzdušném souboji dostal druhou žlutou kartu a oslabil tak svůj tým. "Udělal hrubou chybu a nechal se vyloučit. Byly tam i další situace, kdy mohl jít ven už dříve. O poločase jsem mu vyčinil. K fotbalu emoce patří, ale musí se udržet na uzdě," zlobil se Vrba.

Poslední trefa Plzně padla z ofsajdu

Po změně stran se tak Plzeň hlavně bránila, ale Olomouc početní výhodu využít nedokázala. Heinzovy střely z dálky pochytal brankář Čech, Petr zas nadále potvrzoval, že dnes neměl svůj střelecký den. "Do vyloučení to byl nadprůměrný fotbal na naši ligu. Plzeň byla v úvodu přesnější, donutila nás k chybám a dokázala nás potrestat. Pak jsme byli lepší my, ale nedali jsme. Po vyloučení hosté dobře bránili a nedostali jsme se do velkých šancí," uznal olomoucký kouč Zdeněk Psotka.

A tak deset minut před koncem přišlo definitivní rozhodnutí. A znovu u toho byl Pilař, který zatáhl míč po levé straně, jeho centr se dostal k Ďurišovi, kterého sice vychytal brankář Zlámal, ale Kolář dorazil míč do sítě téměř z brankové čáry a zvýšil na konečných 3:1.

Jak ale odhalily televizní záběry, stalo se tak z ofsajdového postavení a gól neměl platit. "Byl po ofsajdu, v televizi jsem to už viděl. Mrzí mě to, stejně jako chyba Aleše Škerleho," nehledal výmluvy Psotka.

Sigma sice ještě v nastavení snížila po druhé trefě Heinze, ale na snahu o vyrovnání již neměla čas. Plzeň tak z posledních deseti zápasů v Olomouci vyhrála teprve podruhé a stáhla náskok vedoucí Sparty na pět bodů. Letenští však mají zápas k dobru.

Olomouc - Plzeň 2:3 (1:2)

Branky: 7. a 90.+2 Heinz - 4. a 9. Bakoš, 79. Kolář. Rozhodčí: Královec - Pelikán, Kocián. ŽK: Heinz - Bystroň, Bakoš, Čech. ČK: 43. Bakoš. Diváci: 7144.

Sestavy
Olomouc: Zlámal - Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek - Navrátil (59. Schulmeister), Rossi (81. Bajer), Hořava - Petr, Heinz, Přikryl (73. Varadi). Trenér: Psotka.

Plzeň: Čech - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Petržela (61. Ďuriš), Horváth, Kolář (90. Trapp), Jiráček, Pilař (80. Hora) - Bakoš. Trenér: Vrba.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...