Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Plzeň druhý mečbol využila a je v semifinále, Hradec zachránil hattrick Bednáře

20:00aktualizováno  20:25
PRAHA - Hokejisté Plzně jsou po Liberci druhým semifinalistou play-off extraligy. O svém postupu rozhodli výhrou nad Olomoucí 2:1. V sérii zvítězili 4:1 na zápasy a pokud postoupí Sparta ze čtvrtfinále se Zlínem (3:1 na zápasy), mohou se Indiáni těšit na účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Na postupové oslavy si musí počkat v Mladé Boleslavi. Středočeši padli na ledě Hradce Králové 2:4 a vítězové i díky hattricku Jaroslava Bednáře snížili stav série na 2:3 na zápasy.

Hokejisté Plzně postupují do semifinále extraligy. foto: ČTK

V Plzni se hrál opatrný hokej

Už po 95 vteřinách fauloval plzeňský bek Sklenička a Hanáci hráli přesilovku, v níž se domácí obrana uctivě rozestoupila před Řípou, ale Machovský byl pozorný. V páté minutě ujel hostům Kubalík, na Konráda v olomouckém brankovišti však recept nenašel.

Chvilku poté zmáčkla soupeře třetí formace domácích, ale Hrňa žádný ze svých tří pokusů ze slibných pozic ve vedoucí trefu neproměnil. Další možnost otevřít skóre měl na druhé straně Vodný, jenže ani Machovský se nenechal zahanbit.

Bezbrankové skóre změnil až ve 23. minutě Kubalík. Nejlepší střelec základní části ukončil svůj devítizápasový gólový půst povedenou ranou zápěstím z kruhu pro vhazování.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 5. zápas: Mountfield Hradec Králové -...

Ve 28. minutě se blýskl pěkným sólem Lev, v koncovce však ztroskotal na Konrádovi. Jinak se hrál oboustranně opatrný a neurovnaný hokej, z něhož vyčnívala snad jen Mikúšova šance, jenže Machovský byl opět pozorný.

V úvodu třetí části měl obrovskou příležitost zvýšit náskok kapitán Kratěna, jenže Konrád ho vychytal. Vzápětí netrefil kotouč na brankovišti číhající Hrňa, jenž měl odkrytou branku.

Konrád pak v pokračujícím náporu Indiánů vychytal Kubalíka. Plzeň byla lepším týmem a ve 49. minutě se za svou aktivitu dočkala i odměny, když si do šance najel v početní výhodě Pulpán a zblízka překonal Konráda.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 5. zápasy

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 23. D. Kubalík (Pulpán), 49. Pulpán (Kracík, Indrák) - 60. Vyrůbalík (Houdek). Rozhodčí: Hrubý, Pešina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 7549. Konečný stav série: 4:1.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Kudroč, Pulpán, Kubka, D. Sklenička (21. M. Špaček) - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Lev, Johnson - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Přikryl, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Holec - Pekr, Řípa, Eberle - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Rác, Zeman, Vodný. Trenéři: Venera a Tomajko.

Mountfield Hradec Králové - BK Mladá Boleslav 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 19. Dietz (Mertl, Pavlas), 37. Bednář (Červený, Ihnacak), 50. Bednář (Červený), 51. Bednář (Červený, Ihnacak) - 44. Lenc (Musil, Hyka), 53. Klepiš (Klimenta). Rozhodčí: Šír, Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Diváci: 6208. Stav série: 2:3.

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Vydarený, Dietz, Pavlas, Čáp, Frühauf, Vašíček - J. Kudrna, Mertl, Šimánek - Bednář, Ihnacak, Červený - Honejsek, Kukumberg, Dej - Miškář, Vantuch, Courchaine. Trenéři: Kýhos, T. Martinec, Tvrdík a V. Sýkora.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Rýgl, Trončinský, Kučný, Robar, Ovčačík - Klimenta, Klepiš, Lenc - Jarůšek, Urban, Pacovský - Hyka, Musil, L. Pabiška - M. Látal, Bárta, Ďurač. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Právě úspěšný střelec nabídl proviněním proti pravidlům hostům v závěru přesilovku, kterou umocnili hrou bez brankáře, ale gólu naděje se dočkali až 14 sekund před koncem základní hrací doby. Machovskému sebral čisté konto Vyrůbalík, na zvrat už ale bylo pozdě.

Závěr Boleslavi nestačil

Úvod zápasu patřil trochu nečekaně hostům, kteří byli aktivnější. Brankáře Kacetla však nedokázali překonat ani v první přesilové hře. Východočeši poprvé vážněji zahrozili v 7. minutě, Kukumberg však svoji gólovou šanci po přečíslení dva na jednoho neproměnil. Podobně dopadl i o dvě minuty později Bednář.

Hradečtí si vytvořili střeleckou převahu a skóre otevřeli v 19. minutě. Dietz sice překonal Ritticha v přesilové hře, o žádnou kombinaci se však nejednalo. Domácí obránce zavezl puk za modrou a tvrdou střelou k tyči posunul Hradec do vedení.

V náporu pokračoval Mountfield i ve druhé třetině. Ve 22. minutě sice zahrozil Musil, ale jinak měl mnohem více práce Rittich. Poradil si se zakončením Červeného a poté v přesilové hře i s pokusem Bednáře.

Domácí hvězda se ale dočkala. Hosté měli velký problém s rychlými protiútoky Hradce, Bednář se však prosadil nečekanou střelou z úhlu, která Ritticha zaskočila.

Dvoubrankové manko hosty nabudilo a po druhé přestávce si vytvořili výraznou převahu. Výsledkem bylo i snížení Lence, který se dostal do samostatného nájezdu a překonal Kacetla.

Středočeši se tlačili za vyrovnáním, v 50. minutě však chyboval v útočném pásmu Voráček a Červený s Bednářem po rychlém protiútoku přidali třetí hradecký gól. A od největší předsezonní posily Hradce to nebylo vše. V dalším střídání přidal Bednář třetí gól a připsal si premiérový hattrick v sezoně.

Na ledě se následně začalo jiskřit, což odstartoval Vantuchův atak na Urbana u mantinelu. Když byl pak vyloučen Vašíček, hráli hosté v pěti proti třem a Klepišovi se povedlo snížit. Více už Mladá Boleslav utkání nezdramatizovala ani při power play.