Sparta i Plzeň ztratily první body, Barošův gól stačil Liberci pouze na remízu

16:25aktualizováno  21:28
PLZEŇ/PRAHA - V souboji trenérů, kteří ještě nedávno vedli soupeře, se Roman Pivarník a Miroslav Koubek rozešli smírně. Pivarníkova Plzeň doma jen remizovala s Bohemians 1905 1:1 a poprvé v sezoně ztratila body. Podobně dopadla i Sparta, která uhrála pouze bezbrankovou remízu s Teplicemi. Milan Baroš se poprvé trefil za Liberec, který ale pouze remizoval s Jihlavou 1:1. Boleslav porazila Příbram 1:0.

Milan Baroš z Liberce. foto: ČTK

Jablonec vyhrál i nad druhým nováčkem a vrátil se do čela ligy

Obhájce titulu rychle vedl po trefě Jana Kopice, ještě do pauzy ale oslavil svou ligovou premiéru vyrovnávacím gólem hostující Martin Hašek. Klokani bodovali ve Štruncových sadech poprvé po sedmi předešlých porážkách.

Oba trenéři zamíchali se sestavou. Hostující kouč Koubek udělal oproti nepovedenému úvodnímu kolu s Hradcem Králové hned šest změn a od úvodu začaly i nové posily Dostál, Kuchta, Hašek a brankář Budinský.

Plzeňský trenér Pivarník nasadil do základu střelce postupové branky v úterní odvetě 3. předkola Ligy mistrů proti Karabachu Krmenčíka, přihrávajícího Kopice a po dlouhé době i beka Řezníka.

Ten hrál v soutěžním zápase naposledy od úvodní minuty v dubnu a v lize se dnes představil v zahajovací jedenáctce poprvé od konce předloňského listopadu.

Viktoria vstoupila do souboje s „Klokany“ podle očekávání aktivně a v desáté minutě otevřela skóre.

Hrošovský kolmicí vysunul Limberského, jehož střílený centr brankář Budinský jen vyrazil před sebe a Kopic dorazil míč do sítě. Navázal tak na gól z úvodního ligového kola v Jihlavě.

Ve 34. minutě mohl zvýšit Krmenčík. Po kolmici od Hořavy šel z úhlu sám na branku, ale Budinského nepropálil. Místo toho hosté nečekaně srovnali.

Dostál vysunul Haška a ten obloučkem překonal vybíhajícího Kozáčika. Dvacetiletý syn bývalého stejnojmenného sparťanského trenéra se tak hned při své ligové premiéře dočkal gólu.

Plzeň po přestávce přidala, ale ve hře jí scházel moment překvapení a do brankových šancí se nemohla dostat.

Naopak v 64. minutě málem udeřili Bohemians. Hašek šel podruhé sám na branku, ale senzační vedení Pražanům nevystřelil, protože napálil Kozáčika.

Domácí kouč dvacet minut před koncem stáhl hru jen na tři obránce, jeho svěřenci se však stále nemohli prosadit a postupně začali být nervózní.

V 84. minutě Krmenčíkův gól neplatil kvůli předešlému ofsajdu a Kopice v 90. minutě vychytal Budinský. Plzeň stupňovala tlak, ovšem neprosadila se ani po dalším závaru.

Sparta opět zaváhala

Fotbalisté Sparty ve druhém kole první ligy remizovali bez branek v Teplicích. Letenský celek si prodloužil sérii bez vítězství na severu Čech na čtyři zápasy, výběr trenéra Zdeňka Ščasného navíc zaváhal ve třetím z dosavadních čtyř soutěžních zápasů v nové sezoně.

Sparta nastoupila s několika změnami v sestavě oproti středeční neúspěšné odvetě třetího předkola Ligy mistrů se Steaou Bukurešť. V brance místo Bičíka nastoupil Koubek a v obraně dostal šanci Mazuch, který nahradil Brabce, jenž se pod vyřazení v Rumunsku podepsal vyloučením. Na lavičce zůstali také Šural se Zahustelem.

Hosté měli v úvodu mírně navrch a dostali se do dvou příležitostí, ale Lafata ani Konaté neuspěli. Teplice zahrozily až ve 24. minutě a hned z toho byla největší šance prvního poločasu. Po rychlé akci po pravé straně se k centru dostal zcela osamocený Potočný, jenže trefil pouze břevno.

Tiemoko Konaté ze Sparty a Roman Potočný z Teplic.
Trenér Mladé Boleslavi Karel Jarolím.

Do druhého poločasu vstoupily lépe domácí, ale Hora mířil těsně nad a Potočný jen trefil Koubka. V 62. minutě šli dokonce tepličtí ve dvou na brankáře, ale Fillo možnost na přihrávku před prázdnou branku prováhal. Sparta poté přitlačila, ale Teplice hrozily z protiútoků. Po jednom nich se v 72. minutě blýskl gólman Koubek, který vytáhl Potočného přímý kop pod břevno.

Tlak Sparty se stupňoval a Pražané byli blízko vedoucí brance deset minut před koncem, ale Holzerovu střelu zlikvidoval pohotovým zákrokem teplický brankář Grigar. Ještě větší příležitost měl vzápětí Zahustel, který po Costově centru trefil v pádu tyč.

Teplice tak navázaly na vítězství z prvního kola nad Duklou, Sparta naopak potvrdila, že není úplně v pohodě. Ze čtyř dosavadních soutěžních zápasů v novém ročníku porazila pouze na úvod ligy Slovácko, zatímco se Steaou remizovala a prohrála.