Plzeň dobyla Teplice, Ústí sestupuje do 2. ligy

20:14
PRAHA - Západočeský fotbalový klub je krok od titulu. Po výhře 1:0 ve 28. kole první ligy na teplických Stínadlech má Plzeň v čele Gambrinus ligy opět čtyřbodový náskok na druhou Spartu a bez ohledu na další výsledky, může po vítězství v příštím kole doma nad Baníkem Ostrava slavit poprvé v historii klubu mistrovský titul. Jediný gól zápasu vstřelil Daniel Kolář.

Teplice - Plzeň (Kolář slaví branku). foto: ČTK

Plzeňští přijeli do Teplic způsobem, jaký byl zatím vyhrazený jen nemnoha českým klubům. Sektor hostujících fanoušků se zaplnil zhruba 600 příznivci červeno-modrých a jejich hlasivky od začátku ovládly teplická Stínadla. A podobně si počínali i hráči - bez distancovaného špílmachra Horvátha ještě víc přitvrdili v presinku a domácí dostali pod tlak.

Lídr tabulky se brzy dočkal odměny - Petržela před vápnem zkusil střelu po zemi k tyči, kterou brankář Grigar neudržel a dobíhající Kolář už mířil přesně do sítě. Gólman s reprezentačními ambicemi tentokrát nebyl pro Severočechy zrovna oporou a s důrazem Plzeňanů měl velké problémy. Za dalších deset minut si nechal skákat v malém vápně míč a do zámezí ho dostal s velkým štěstím.

A z následného Petrželova rohu málem rovnou inkasoval, nebýt na zadní tyči stojícího stopera Smejkala. Zápasům Teplic s Plzní se ještě před půlstoletím často říkalo "derby českého venkova" a i tentokrát podle toho hra vypadala. Rychlý fotbal plný nasazení, soubojů i velmi solidních kombinací se musel líbit. Přehršel šancí ale nenabídl. I po poločase měla Plzeň převahu, ta ale postupně začínala vadnout.

Teplice - Plzeň.

Do dvou dobrých šancí se mezi 55. a 59. minutou dostal Rezek, který po rychlé akci nejdřív z osmi metrů těsně minul, pak jeho střelu z dálky jen s námahou vyrazil od tyče Grigar. Poslední půlhodinu převzaly iniciativu Teplice, ale mnoho šancí si nevypracovaly. Nejblíže gólu byl závar z 63. minuty, ale ležící Pavlík ve spolupráci s obránci zlikvidoval všechny tři střely domácích. Hosté v závěru vítězství ubránili a mohli začít slavit. Za týden doma v případě výhry nad Baníkem mohou získat premiérový titul v historii klubu.

LIBEREC JE ČTVRTÝ, ÚSTÍ SESTUPUJE

Fotbalisté Liberce potvrdili dobrou formu z posledních týdnů a po výhře 1:0 nad Slováckem se nejméně do neděle posunuli na čtvrté místo v prvoligové tabulce. Duel rozhodl pod Ještědem v 26. minutě krásnou střelou pod břevno Dočkal, po přestávce odmítl zvýšení náskoku Štajner, který neproměnil penaltu. Tým z Uherského Hradiště opět nezlomil čekání na premiérový triumf na hřišti Slovanu a stále nemá definitivu záchrany.

Fotbalisté Ústí nad Labem dokázali dvěma góly v závěru uhrát v Ostravě remízu 3:3, přesto jsou dvě kola před koncem sezony prvním sestupujícím týmem. Baník dlouho kráčel k jasnému triumfu: ještě v 85. minutě vedl 3:1, ale závěr vůbec nezvládl a Dvořák s Jindráčkem ho připravili o výhru.

Ostrava - Ústí nad Labem.

Na uklidňující gól nemuseli Slezané čekat dlouho. Z úvodního tlaku se jim první příležitost rýsovala už v páté minutě, jenže po akci Varadiho s Krautem překazil Šenkeříkovi zásah do odkryté brány skluzem na poslední chvíli Dvořák. Domácí však zůstali usazeni v pokutovém území Severočechů a o dvě minuty později už Šenkeřík po sražené ráně Varadiho z úhlu poslal Baník do vedení.

ÚSTÍ NAD LABEM

Rok založení: 1927
Největší úspěchy: 3x postup do nejvyšší soutěže (1951, 1958 a 2010); finalista Čs. poháru 1951
Bilance v české lize: jedna sezona, 28 zápasů, čtyři výhry, sedm remíz, 17 porážek
Trenér: Stanislav Habanec
Ostatní: historie klubu se datuje od roku 1927, ale k většímu rozvoji došlo až po druhé světové válce; v letech 1952 a 1958/59 hrálo Ústí nejvyšší soutěž (nejprve pod názvem Armaturka, podruhé jako Spartak), avšak vždy jen na jedinou sezonu; v následujících desetiletích působil klub střídavě ve druhé a třetí lize, koncem 80. let sestoupil až do oblastního přeboru; v roce 1994 se tým pod názvem Arma vrátil do druhé ligy, avšak o čtyři roky později soutěž kvůli finančním problémům nedohrál a prakticky zanikl; sloučením s FK Všebořice vznikl v roce 1998 MFK Ústí nad Labem, který v roce 2004 postoupil do druhé nejvyšší soutěže.

Ústí však po úvodní převaze soupeře zvedlo hlavu a vyrovnalo hru. Teoretickou naději na záchranu pak dokonce gólem vzkřísil Veverka, který se ve 32. minutě ve vápně ideálně zavěsil na Dreksův centr a hlavou míč poslal ke vzdálenější tyči. Hluchou pasáž v ostravské hře přerušil ještě před obrátkou druhý gól: mladík Zejdler vysunul Lukeše, který z levého křídla prostřelil Kováře podruhé.

Ústí mělo celý zápas starosti s ostravskou ofenzivou, domácí tentokrát na rozdíl od většiny jarních zápasů dokázali větší kvalitu v přechodové fázi okořenit i finálním řešením situace. Třígólovou normu Baníku z posledních utkání už v 50. minutě splnil Ferenčík, který se při svém druhém prvoligovém startu vyhnul v šestnáctce bekovi a podél Kováře levačkou potřetí rozvlnil síť.

V posledních minutách však Ostravu stihl nečekaný kolaps. Buček sice pět minut před koncem po hlavičce jednoho z hostujících hráčů vytáhl bravurní zákrok, ale po závaru míč z čáry dorazil Dvořák. V 89. minutě pak domácí šokoval vyrovnávací brankou střídající Jindráček, který využil chybu v ostravské obrany a prostřelil Bučka. I když Ostrava popáté za sebou neprohrála, záchranu mezi elitou ještě stále nemá jistou.

SOBOTNÍ VÝSLEDKY 28. KOLA PRVNÍ FOTBALOVÉ LIGY

FK Teplice - FC Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)
Branka: 10. Kolář. Rozhodčí: Jech - Ubias, Jiřík. ŽK: Kolář, Trapp - Rosa, Čajič, Matula, Ljevakovič. Diváci: 4750.

Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 1:0 (1:0)
Branka: 26. Dočkal. Rozhodčí: R. Hrubeš - Dobrovolný, Nádvorník. ŽK: Vácha - Reinberk, Ondřejka, Košút. Diváci: 4542.

FC Baník Ostrava - FK Ústí nad Labem 3:3 (2:1)
Branky: 7. Šenkeřík, 43. Lukeš, 50. Ferenčík - 32. Veverka, 85. Dvořák, 89. Jindráček. Rozhodčí: Nenadál - Chytil, Vysloužil. ŽK: Ferenčík, Buček - Holek. Diváci: 2890.