Plzeň dál stíhá Slavii. Na jaře stoprocentní Viktoria porazila i Budějovice a ztrácí už jen sedm bodů

Zleva Lukáš Kalvach z Plzně a Matej Mršič z Českých Budějovic. foto: ČTK

Plzeň - Fotbalisté Plzně ve 24. kole první ligy doma porazili nováčka České Budějovice 1:0 gólem střídajícího Ondřeje Mihálika z 89. minuty. Viktoria tak v jarní části sezony vyhrála i pátý soutěžní zápas pod trenérem Adriánem Guľou. Druzí Západočeši stáhli v tabulce náskok vedoucí Slavie na sedm bodů, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní pražské derby se Spartou. Dynamo po druhé ligové porážce za sebou v neúplné tabulce zůstalo šesté.
  19:08

Sivok fotbalové Budějovice nekoupí, akcionáři v čele s majitelem Dvořákem jeho nabídku odmítli

„Tohle vítězství je mimořádně cenné. Chutná častokrát víc, když to odpracujete a když při vás trochu stojí i štěstí,“ řekl Guľa na tiskové konferenci.

První velkou šanci si v šesté minutě vytvořil Limberský. Plzeňský bek však ani nadvakrát nepropálil hostující obranu, při druhém pokusu gólmana Drobného na čáře zastoupil zadák Havel.

Zleva David Limberský z Plzně a Karol Mészáros z Českých Budějovic
Zleva Joel Kayamba z Plzně, Lukáš Hejda z Plzně a Matej Mršič z Českých...

Domácí častěji drželi míč a měli ještě několik nebezpečných závarů, ale Jihočeši si vždy poradili. Těsně před pauzou měl naopak blízko ke gólu na druhé straně hostující kapitán Sivok, jehož hlavičku brankář Hruška s vypětím sil vytáhnul nad břevno.

24. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0) Branka: 89. Mihálik. Rozhodčí: Pechanec - Moláček, Kotalík - Berka (video). ŽK: Novák, Havelka, Havel (všichni Č. Budějovice). Diváci: 8301.

Sigma Olomouc - FK Jablonec 1:1 (1:0) Branky: 26. Juliš - 75. Hämäläinen. Rozhodčí: Hocek - Koval, Vitner - Cieslar (video). ŽK: Juliš, Radoslav Látal (trenér) - Hübschman, Krob. ČK: 38. González (Olomouc). Diváci: 3155.

Fastav Zlín - Bohemians Praha 1905 2:3 (1:2) Branky: 39. Simerský, 82. Jawo - 16. a 65. Pulkrab, 37. Vaníček. Rozhodčí: Klíma - Šimáček, Váňa. ŽK: Buchta, Jawo, Matejov, Čanturišvili - Bartek, Krch. Diváci: 2781.

Dynamo vstoupilo lépe i do druhého poločasu a Mészáros v 56. minutě přesnou střelou k tyči překonal Hrušku. Hostům však radost dlouho nevydržela, protože branka byla odvolána po zásahu videorozhodčího, který odhalil předchozí faul Čoliče na domácího Kovaříka.

Plzeňští v předchozích čtyřech zápasech pod Guľou nastříleli 13 gólů, ale proti Jihočechům se v ofenzivě trápili a těžko se dostávali do šancí. Řezník z rohu hlavičkoval o kousek vedle, o chvíli později minul hostující branku také Čermák ve skluzu.

„Opravdu nás to stálo velmi mnoho sil, asi byl i trošku cítit ten pohárový zápas (ve středu s Mladou Boleslaví). Hlavně ve druhé části, kdy nám ve středové formaci chyběla trošku větší přesnost,“ uvedl Guľa.

Domácí se dočkali až v 89. minutě. Bucha přihrávkou za obranu vyslal střídajícího Mihálika, jehož střílený centr si Novák tečoval do vlastní branky.

„Skutečně jsem centroval. První myšlenka byla, že jsem tam periferně viděl Bogyho (Beauguela) a chtěl dostat střílený centr mezi gólmana a linii. Naštěstí se to odrazilo od kolena obránce do šibenice, nechytatelná střela,“ řekl s úsměvem Mihálik, který dal první soutěžní branku za Plzeň od letního příchodu z nizozemského Alkmaaru.

Hosté po gólu u sudího Pechance marně reklamovali údajnou Limberského ruku. „Přišlo nám, že si to tam Limba rukou přiklepl. Bohužel se na to podívat nešli, já se k tomu vyjadřovat nechci,“ podotkl trenér Dynama David Horejš.

České Budějovice v nejvyšší soutěži s Plzní prohrály posedmé za sebou a pošesté při tom nedaly gól. „Samozřejmě to mrzí. Kluci si určitě bez bodu nezasloužili odjíždět, to je asi největší zklamání. Ale výkon dneska výborný,“ prohlásil Horejš.