Plíšková v Římě odmítla post světové dvojky. Nadal padl po 17 výhrách v řadě

18:45
ŘÍM - Karolína Plíšková se do semifinále antukového turnaje v Římě nedostala. Ve čtvrtfinále podlehla Ukrajince Jeleně Svitolinové 2:6 a 6:7 a nevyužila šanci stát se světovou dvojkou.

Karolína Plíšková promarnila ve druhé sadě tři setboly. foto: ČTK/AP

Plíšková je ve čtvrtfinále a blízko pozici světové dvojky, Berdych padl s Raonicem

Neuspěl ani Španěl Rafael Nadal, který po sérii 17 vítězných zápasů podlehl ve čtvrtfinále Rakušanovi Dominicu Thiemovi 4:6, 3:6. Na oblíbeném povrchu si devítinásobný vítěz French Open připsal první letošní porážku.

Pětadvacetiletá Češka neproměnila tři setboly v tie-breaku druhé sady a se Svitolinovou prohrála poprvé v kariéře.

Čtvrtfinálovou účastí Plíšková vyrovnala své letošní antukové maximum ze Stuttgartu, v pořadí WTA ale zůstane těsně třetí za těhotnou Serenou Williamsovou.

Česká jednička nevstoupila do zápasu dobře a s jedenáctou hráčkou světového žebříčku brzy prohrávala 0:4.

Recept na ukrajinskou obranářku nenašla až do konce první sady a i ve druhé ztratila podání jako první. Poté se ale výrazně zlepšila a po dvou brejcích podávala za stavu 5:4 na zisk setu. Hru ale ztratila, a tak musel rozhodnout tie-break.

V něm měla Plíšková tři příležitosti poslat zápas do rozhodující sady, avšak Svitolinová se i díky několika výborným úderům ubránila a nakonec za hodinu a půl sama proměnila druhý mečbol.

Karolína Plíšková na turnaji v Římě.
Češka Karolína Plíšková na turnaji v Římě.

Thiem Nadalovi oplatil finálové prohry z předchozích turnajů v Barceloně a Madridu a upravil vzájemnou bilanci zápasů s antukovým suverénem na 2:4.

Třicetiletý Nadal prohrával po dvou ztracených servisech v prvním setu už 1:5. Dokázal sice snížit na rozdíl jediného gemu, avšak sadu nakonec nezachránil.

Ve druhém setu Španěl za stavu 3:3 znovu dvakrát neudržel podání a po necelých dvou hodinách se z výhry radoval o sedm let mladší Thiem.

Světový hráč číslo čtyři Nadal naposledy nestačil v březnu ve finále v Miami na Švýcara Rogera Federera.

Letitý rival ho letos v rozhodujícím duelu připravil o titul i na Australian Open. Na antuce Nadal získal v posledních týdnech rekordní desáté tituly v Monte Carlu a Barceloně a pátou trofej v Madridu.

Thiema v dalším kole čeká vítěz zápasu mezi Srbem Novakem Djokovičem a Argentincem Juanem Martínem Del Potrem.

V druhém semifinále se utkají Američan John Isner s Němcem Alexanderem Zverevem, který si poradil s přemožitelem Tomáše Berdycha Milosem Raonicem z Kanady.