Plekanec znovu zářil, Tlustého hattrick Carolině nepomohl

7:56
NEW YORK - I ve třetím zápase nové sezony NHL vstřelil český útočník Tomáš Plekanec gól, k tomu přidal asistenci a pomohl Montrealu k výhře na ledě Philadelphie 4:3 po nájezdech.

Hokejový útočník Montrealu Tomáš Plekanec. foto: Reuters

Hned třikrát skóroval v sobotním utkání další kladenský odchovanec Jiří Tlustý, jeho Carolina ale prohrála i druhý souboj během dvou dnů s New Yorkem Islanders 3:4.

Tlustý vstřelil druhý hattrick v NHL, ale ani napodruhé ho nemohl pořádně oslavit. Když se mu to na jaře 2013 podařilo poprvé, Carolina prohrála 3:5 s Washingtonem.

Sestřih utkání New York Islanders - Carolina

Plekanec, který byl vyhlášen druhou hvězdou večera, má po třech duelech na kontě čtyři góly a Montreal se díky třem výhrám raduje z nejlepšího startu do sezony od roku 2005. Proti Flyers se ale vítězství nerodilo snadno, protože Canadiens ještě na začátku 48. minuty prohrávali 0:3. Pak ale třemi zásahy během sedmi minut a 35 sekund manko vymazali a v penaltovém rozstřelu dokonal obrat Pierre-Alexandre Parenteau.

„Když dal soupeř první gól, přestali jsme hrát a začali jen koukat,“ zlobil se Craig Berube, trenér „Letců“, kteří stále čekají na premiérové vítězství v sezoně. Jeho slova dobře ilustruje situace při druhém gólu, kdy Parenteau mohl třikrát za sebou pálit z prostoru mezi kruhy a nehlídaný byl před brankou i Plekanec, který odražený puk dopravil do sítě.

„Dokud není konec, v hokeji prostě nikdy nejste venku ze hry,“ konstatoval Carey Price, brankář Montrealu. Ten odvrátil porážku v závěrečné dvacetiminutovce ve všech třech zápasech, přičemž ve třetích třetinách mají Canadiens dohromady skóre 6:1. „Až budeme hrát celých šedesát minut, bude to pro nás ještě větší zábava,“ poznamenal Plekanec.

Sestřih utkání Philadephia - Montreal

Povedený vstup do sezony má za sebou také New Jersey. Loni Devils prohráli úvodních sedm duelů, letos jsou po dvou zatím stoprocentní. Po čtvrteční výhře 6:4 ve Philadelphii byli střelecky při chuti i na ledě floridských „Panterů“, kde zvítězili díky čtyřem gólům v úvodní třetině 5:1. Svůj první zásah v dresu „Ďáblů“ zaznamenal Martin Havlát, po jedné asistenci si připsali Patrik Eliáš a Marek Židlický.

„Loni nás nevydařený začátek sezony skutečně zabil. A my to dobře víme. Zároveň si ale dobře uvědomujeme, že start není všechno. Nicméně je to pro nás důležitý krok, abychom mohli být úspěšní,“ řekl trenér Devils Peter DeBoer, k jehož spokojenosti tentokrát přispěli i obránci - Eric Gelinas dal gól a na jeden přihrál, stejnou bilanci zaznamenal ve svém teprve druhém zápase v NHL nováček Damon Severson.

Tomáš Hertl.
Útočník Martin Havlát (uprostřed) přijímá gratulaci od spoluhráčů z New Jersey...
Hokejový útočník Montrealu Tomáš Plekanec.

O tom, jak výjimečný začátek Devils prožívají, svědčí i fakt, že jedenáct gólů v úvodních dvou zápasech sezony vstřelili naposledy v roce 1991.

„Hrajeme sebevědomě. Jsme rychlí, dostáváme se k odraženým pukům, protože děláme ve správný čas správné věci. Zatím si hokej užíváme,“ podotkl brankář Cory Schneider, který si připsal 28 úspěšných zákroků, zatímco jeho protějšek Roberto Luongo už ve 23. minutě po čtvrtém inkasovaném gólu střídal.

Sestřih utkání Florida - New Jersey

Poprvé v sezoně skóroval také Tomáš Hertl, který se podílel na vítězství San Jose 3:0 nad Winnipegem. Český mladík, jenž si v loňské premiérové sezoně získal pověst věčného smíška, v 6. minutě zvýšil už na 2:0, když se dostal za obranu soupeře a krajana Ondřeje Pavelce v brance Jets překonal pohotovou střelou příklepem. Český gólman si nakonec připsal 23 zákroků.

„Žraloci“ ještě v novém ročníku nedostali gól, v prvním duelu porazili 4:0 Los Angeles. Zatímco proti obhájcům Stanley Cupu, kteří v sobotu prohráli 2:3 v prodloužení na ledě Arizony, vychytal čisté konto Antti Niemi, tentokrát si díky 30 zásahům připsal nulu Alex Stalock a kouč Todd McLellan má stále zamotanou hlavu z toho, z koho udělat gólmana číslo jedna.

Ale není to jediná věc, která ho trápí. „Lidé, kteří zápas neviděli, si řeknou: ‚Pane jo, ti Žraloci jsou ale pořádně rozjetí‘. Ale z mnoha pohledů to nebyl moc povedený zápas,“ prohlásil McLellan. „Hráli jsme dobře takových 26 minut. Pak už jsme určitě nebyli lepším týmem. Totálně nás zadusily naše přesilovky,“ dodal kouč Sharks, kteří nevyužili ani jednu z osmi početních výhod.

Sestřih utkání San Jose - Winnipeg

Gól zatím nedostali ani hokejisté Minnesoty, kteří podruhé za sebou vynulovali Colorado. V obou případech se o to bezchybným výkonem zasloužil Darcy Kuemper. Ve čtvrtek při výhře 5:0 potřeboval k čistému kontu jen 16 zákroků, v sobotu při vítězství 3:0 čtyřiadvacetiletý gólman zneškodnil dalších 30 střel.

Očekávání fanoušků Vancouveru zatím naplňuje Radim Vrbata, který v létě po pěti letech odešel z Phoenixu a v týmu Canucks vytvořil elitní formaci s dvojčaty Sedinovými. V prvním domácím zápase pomohla tahle lajna třemi góly k vítězství nad Edmontonem 5:4 po nájezdech. Český útočník jednou skóroval, jednu branku připravil, navázal tak na svůj gól z prvního zápasu v Calgary, kde Vancouver vyhrál 4:2.

Canucks se ale s Edmontonem na dva body nadřeli, když dvakrát prohrávali o dva góly 0:2 a 2:4, přičemž počtvrté Oilers skórovali v polovině druhé třetiny ve vlastním oslabení. Jenže právě ještě v té samé početní výhodě snížil Vrbata, ve 48. minutě pak v další přesilovce vyrovnal premiérovým gólem v NHL Linden Vey a v penaltovém rozstřelu zařídil domácím výhru Chris Higgins. „Přesilovky nás zachránily,“ konstatoval Vrbata.

VÝSLEDKY NHL

Boston - Washington 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 12. a 19. Ovečkin, 31. Green, 59. Joel Ward. Střely na branku: 29:21. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Ovečkin, 3. Bäckström (všichni Washington).

Detroit - Anaheim 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 36. Glendening, 42. Nyquist - 22. a 60. Getzlaf, 44. Beleskey. Střely na branku: 29:26. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf (Anaheim), 2. Glendening, 3. Nyquist (oba Detroit).

Tampa Bay - Ottawa 2:3 sn (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 16. Hedman, 53. Connolly - 48. Karlsson, 50. Stone, rozh. nájezd Zibanejad. Střely na branku: 40:34. Diváci: 19.204. Hvězdy zápasu: 1. Lehner (Ottawa), 2. Bishop (Tampa), 3. Karlsson (Ottawa).

Florida - New Jersey 1:5 (0:4, 1:1, 0:0)
Branky: 37. MacKenzie - 3. T. Ruutu, 9. Havlát (Eliáš), 14. Cammalleri (Židlický), 20. Severson, 23. Clowe. Střely na branku: 29:24. Diváci: 11.419. Hvězdy zápasu: 1. Gelinas, 2. Severson (oba New Jersey), 3. MacKenzie (Florida).

NY Islanders - Carolina 4:3 (2:2, 2:0, 0:1)
Branky: 4. Tavares, 15. Conacher, 27. Nelson, 40. Bailey - 15., 20. a 55. Tlustý. Střely na branku: 31:24. Diváci: 16.170. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (Islanders), 2. Tlustý (Carolina), 3. Bailey (Islanders).

Philadelphia - Montreal 3:4 sn (2:0, 1:0, 0:3 - 0:0)
Branky: 4. a 21. Simmonds, 4. Raffl (Voráček) - 48. Markov, 50. Plekanec, 55. Galchenyuk (Plekanec), rozh. nájezd Parenteau. Střely na branku: 32:38. Diváci: 19.745. Hvězdy zápasu: 1. Parenteau, 2. Plekanec (oba Montreal), 3. Emery (Philadelphia).

Columbus - NY Rangers 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
Branky: 30. a 59. Atkinson, 7. Anisimov, 18. Foligno - 26. Stempniak, 55. Nash. Střely na branku: 24:26. Diváci: 18.922. Hvězdy zápasu: 1. Foligno, 2. Dano, 3. Atkinson (všichni Columbus).

St. Louis - Calgary 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 1. Lindström, 9. Backes, 24. Pietrangelo, 28. Tarasenko - 56. Glencross. Střely na branku: 39:24. Diváci: 17.120. Hvězdy zápasu: 1. Shattenkirk, 2. Elliott, 3. Stastny (všichni St. Louis).

Nashville - Dallas 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Branky: 40. Weber, 49. Gaustad, 50. Nystrom, 60. Josi - 8. Roussel. Střely na branku: 33:18. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Gaustad, 2. Weber, 3. Nystrom (všichni Nashville).

Chicago - Buffalo 6:2 (2:2, 0:0, 4:0)
Branky: 1. Shaw, 3. Keith, 46. P. Kane, 51. Hossa, 54. Sharp, 58. Carcillo - 8. Girgensons, 19. Ennis. Střely na branku: 47:23. Diváci: 22.012. Hvězdy zápasu: 1. Hossa, 2. Shaw, 3. P. Kane (všichni Chicago).

Colorado - Minnesota 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 2. Coyle, 32. Zucker, 60. Parise. Střely na branku: 30:34. Diváci: 18.139. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Zucker (oba Minnesota), 3. Varlamov (Colorado).

Arizona - Los Angeles 3:2 p (1:2, 1:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 20. Vermette, 31. Boedker, 65. Ekman-Larsson - 2. Pearson, 13. Carter. Střely na branku: 40:26. Diváci: 12.859. Hvězdy zápasu: 1. Ekman-Larsson, 2. Yandle, 3. Dubnyk (všichni Arizona).

Toronto - Pittsburgh 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)
Branky: 25. Lupul, 51. Bozak - 7. Hörnqvist, 8. Crosby, 18. Kunitz, 34. Malkin, 49. B. Sutter. Střely na branku: 25:41. Diváci: 19.039. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Malkin, 3. Hornqvist (všichni Pittsburgh).

San Jose - Winnipeg 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky: 4. Vlasic, 6. Hertl, 40. Marleau. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 26 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Střely na branku: 26:30. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Stalock, 2. Marleau, 3. Vlasic (všichni San Jose).

Vancouver - Edmonton 5:4 sn (1:2, 2:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 20. H. Sedin, 25. Bonino, 31. Vrbata, 48. Vey (Vrbata), rozh. nájezd Higgins - 6. Hunt, 11. Arcobello, 23. Jakupov, 29. Joensuu. Střely na branku: 43:29. Diváci: 18.870. Hvězdy zápasu: 1. D. Sedin, 2. Vrbata (oba Vancouver), 3. Arcobello (Edmonton).