Plekanec rozhodl o výhře Montrealu, Jágrovo New Jersey zase prohrálo

7:06aktualizováno  10:52
NEW YORK - Český útočník Tomáš Plekanec rozhodl v NHL dvěma góly v závěru zápasu o výhře hokejistů Montrealu 5:3 nad Columbusem. Hosté sice v průběhu utkání smazali tříbrankovou ztrátu, ale kladenský odchovanec v předposlední minutě zlomil nerozhodný stav a následně při power play soupeře uzavřel skóre.

Český hokejista Montrealu Canadians Tomáš Plekanec (vlevo) a jeho spoluhráč Brandon Prust foto: ČTK

"Je to skvělé, zvláště po pomalém rozjezdu, který jsem já a naše lajna měli," uvedl Plekanec, který si v předchozích šesti zápasech připsal dva body za gól a nahrávku. Vítěznou branku dal z nenápadné akce. Středem hřiště zavezl puk do útočného pásma, a přestože mohl nahrát rozjetému spoluhráči po křídle, vystřelil přes obránce, čímž zaskočil gólmana Sergeje Bobrovského. "Vypadalo to, že bude přihrávat do strany na spoluhráče, který nabíral rychlost. A pak to hodil na branku. Určitě tím Bobrovského zaskočil, protože ten nebyl v postavení, ve kterém měl být," popisoval akci ze svého pohledu brankář Canadiens Carey Price.

"Nedíval jsem se, kde brankář stojí. Po levé straně mi najížděl Prust, ale nechtěl jsem, aby z toho byla ztráta, tak jsem se odhodlal ke střele. Byl to šťastný gól," komentoval Plekanec okamžik, kterým odvrátil prodloužení. New Jersey s čtveřicí českých hráčů v kádru zůstává po prohře 2:5 v Ottawě jediným týmem soutěže, který ještě nevyhrál. Hosté i s přispěním asistencí Marka Židlického a Patrika Eliáše ve třetí třetině snížili z 0:3 na 2:3, ale další drama nepřipustil čtvrtým gólem Milan Michálek.

Málo platná byla Devils střelecká aktivita (42:23), přičemž osm pokusů statistici napočítali Jaromíru Jágrovi, a připsali si sedmou porážku. "Smyslem hry jsou vítězství a ta nám unikají- Bez ohledu na to, čí je to vina, nejsme schopni hrát dobře jako tým. Jednou prohrajeme kvůli útoku, podruhé kvůli obraně, někdy jako dnes kvůli mně, protože je potřeba, abych chytil něco navíc," řekl brankář Martin Brodeur. Hrdinou zápasu byl jeho protějšek Craig Anderson, který se blýskl zejména ve třetí třetině za stavu 3:1.

Smolné utkání sehrálo Toronto

V ní zachytil Jágrovu střelu do odkryté klece bravurně na poslední chvíli pár centimetrů před brankovou čárou hokejkou. "Přišlo to v klíčový moment. Když takový zákrok potřebujeme, udělá ho. Proto ho máme tak rádi. Nepředvedl takovou věc poprvé," uvedl obránce domácích Erik Karlsson. Smolné utkání sehrálo Toronto. V první minutě ztratilo po nešťastné srážce brankáře Jamese Reimera a ve třetí třetině neudrželo v zápase s Carolinou vedení 2:0 a prohrálo 2:3. Navíc vítězná branka padla kuriózně.

Obránce Hurricanes Ron Hainsey vyhazoval z vlastního pásma kotouč o mantinel přes všechny čáry, což by v minulosti znamenalo zakázané uvolnění. Ale vzhledem k tomu, že Radek Dvořák byl na úrovni bodu pro vhazování nejrychlejší, hra pokračovala. A odražený puk se od zadního mantinelu odrazil před branku, kde si ho nešikovně srazil do klece náhradní gólman Jonathan Bernier. "S tímto novým pravidlem o zakázaném uvolnění nikdy nevíte, co se stane," uvedl Dvořák, který využil toho, že obránci situaci podcenili. "

San Jose prohrálo v Dallasu 3:4 po samostatných nájezdech

Sledoval jsem kotouč, měl jsem rychlost, tak jsem to dohrál. Měli jsme štěstí," uvedl Dvořák, jehož práci ocenil trenér Kirk Muller. "Odvedl úžasnou práci, když odvrátil zakázané uvolnění. Pak už jen vím, že byl kotouč v brance. Ptám se asistenta: Co se to stalo? A on na to, že jsme dali gól a že by se měl počítat," vylíčil kouč Caroliny. Ve čtvrtek přišly o neporazitelnost poslední dva týmy, které si udržovaly stoprocentní bilanci.

San Jose prohrálo v Dallasu 3:4 po samostatných nájezdech, v dresu Sharks vyšel teprve podruhé v sezoně bodově naprázdno nejproduktivnější Čech v soutěži Tomáš Hertl. Colorado podlehlo doma 2:4 Detroitu, k jehož vítězství přispěl asistencí obránce Jakub Kindl. Radost Red Wings mírní zranění beka Niklase Kronwalla, kterého narazil na mantinel Cody McLeod a Švéd kvůli otřesu zápas nedohrál.

Taylor Hall z Edmontonu vymazal 32 let starý klubový rekord Wayna Gretzkého. Jednička draftu 2010 skórovala proti New Yorku Islanders dvakrát během osmi sekund a o jednu sekundu překonala legendu NHL. Byly to ale jediné branky týmu, který na ledě Islanders prohrál 2:3. "Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. Je to dobré pro hokej i pro toho mladého kluka. Ale kdyby mi tenkrát poslal Kevin Lowe tu přihrávku rychleji, dal bych oba góly během sedmi sekund," uvedl s úsměvem Gretzky.

VÝSLEDKY NHL:

• Buffalo - Vancouver 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
    Branky: 15. Higgins, 32. Richardson, 51. Stanton. Střely na branku: 25:34. Diváci: 18.374.
  • Toronto - Carolina 2:3 (0:0, 2:0, 0:3)
    Branky: 23. Lupul, 27. Leivo - 43. Murphy, 47. E. Staal, 54. Hainsey. Střely na branku: 26:38. Diváci: 19.277.
  • NY Islanders - Edmonton 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)
    Branky: 10. Bailey, 25. Okposo, 39. Tavares - 16. a 16. Hall. Střely na branku: 40:29. Diváci: 10.608.
  • Philadelphia - Pittsburgh 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
    Branky: 40. Simmonds - 30. J. Jokinen, 33. Kunitz, 58. Crosby, 60. Malkin. Střely na branku: 25:35. Diváci: 19.735.
  • Montreal - Columbus 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
    Branky: 59. a 60. Plekanec, 5. Bourque, 13. Bournival, 27. Markov - 28. a 45. Jenner, 38. Johansen. Střely na branku: 36:33. Diváci: 21.273.
  • Ottawa - New Jersey 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
    Branky: 5. Karlsson, 7. Ryan, 39. Z. Smith, 56. M. Michálek, 59. Spezza - 41. Zajac (Židlický, Eliáš), 51. Bernier. Střely na branku: 23:42. Diváci: 18.867.
  • Tampa Bay - Minnesota 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
    Branky: 15. T. Johnson, 55. Stamkos (Gudas), 60. Salo - 52. Koivu. Střely na branku: 30:26. Diváci: 14.454.
  • Florida - Boston 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
    Branky: 33. Versteeg, 54. Winchester - 4. Paille, 13. Hamilton (Krejčí), 60. R. Smith. Střely na branku: 29:40. Diváci: 14.440.
  • Chicago - St. Louis 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
    Branky: 8. Pirri, 38. Hossa - 11. Backes, 39. Steen, rozh. nájezd Oshie. Střely na branku: 29:28. Diváci: 21.169.
  • Nashville - Los Angeles 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
    Branky: 11. Cullen - 20. Vojnov, rozh. nájezd Kopitar. Střely na branku: 35:30. Diváci: 16.416.
  • Dallas - San Jose 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0)
    Branky: 17. Seguin, 22. Daley, 33. Eakin, rozh. nájezd Chiasson - 1. Kennedy, 18. Nieto, 33. Marleau. Střely na branku: 31:35. Diváci: 14.898.
  • Colorado - Detroit 2:4 (0:2, 2:0, 0:2)
    Branky: 23. E. Johnson, 35. Landeskog - 7. a 48. Franzén (na první Kindl), 15. a 54. Dacjuk. Střely na branku: 40:28. Diváci: 18.101.

3. Chicago 7 4 2 1 20:18 10
4. Minnesota 8 3 2 3 18:20 8
5. Nashville 7 3 1 3 14:20 7
6. Dallas 6 3 0 3 15:17 6
7. Winnipeg 7 3 0 4 17:19 6