Plekanec dvakrát asistoval. Jeho Montreal nezaváhal

9:17
MONTREAL - Hokejový útočník Tomáš Plekanec se ve středečním utkání NHL podílel dvěma asistencemi na výhře Montrealu 5:2 nad Tampou Bay. Český reprezentant bodoval v pátém z posledních šesti zápasů, v nichž dohromady zaznamenal dva góly a čtyři přihrávky.

Tomáš Plekanec a P.K. Subban foto: ČTK

Hlavními hvězdami zápasu dvou celků, které už ztratily naději na postup do play off, byli Erik Cole a Max Pacioretty. Oba dvěma góly zastínili nejlepšího střelce celé NHL v dresu Tampy Stevena Stamkose, jenž nerozšířil svou sbírku 58 branek a neskóroval teprve podruhé z posledních sedmi utkání.

"Neurčili jsme nikoho, kdo by ho měl osobně bránit, ale všichni si byli dobře vědomi toho, že se ho budou spoluhráči snažit zásobovat přihrávkami. Myslím, že jsme si Stamkose velmi dobře pohlídali," pochvaloval si trenér Canadiens Randy Cunneyworth.

Stamkos, který se postaral o čtvrtinu z pouhých 16 střel Tampy na branku Montrealu, má ještě dva zápasy na to, aby jako teprve druhý hráč za uplynulých patnáct let překonal v jedné sezoně hranici 60 branek. Naposledy se to před čtyřmi lety povedlo Alexandru Ovečkinovi. Příležitost k tomu bude mít ve čtvrtek v Torontu a v sobotu ve Winnipegu.

Montreal si připsal teprve druhé vítězství z posledních devíti zápasů a zůstává poslední ve Východní konferenci, dva body za New Yorkem Islanders.

"Je pro nás důležité ukázat našim fanouškům, že nám moc nechybí k tomu, abychom byli konkurence schopným týmem, který příští rok může bojovat zase o play off," prohlásil střelec dvou gólů Pacioretty. "Máme dobré, kompaktní mužstvo, které není potřeba příliš měnit," věří.

75 60 (33+27)

V druhém středečním duelu zvítězil Detroit 3:2 po samostatných nájezdech na ledě St. Louis a posunul se v Západní konferenci na čtvrtou příčku zaručující v prvním kole play off výhodu domácího prostředí.

Red Wings přitom ještě téměř šest minut před koncem třetí třetiny prohrávali 0:2. Pak dvakrát v rozmezí dvou minut skóroval Johan Franzén a v penaltovém rozstřelu dokonal obrat skóre Todd Bertuzzi.

Ten vylepšil svou letošní bilanci v nájezdech na pět gólů z devíti pokusů, přičemž hned čtyři z nich byly vítězné. Bertuzzi zároveň přihrál na oba góly Franzénovi a zejména díky němu Detroit získal důležité dva body a ve dvanácté sezoně v řadě se přehoupl v základní části přes stobodovou hranici, což je rekord NHL.

"Je to prostě důkaz toho, že se v klubu všichni snažíme dělat věci správně," prohlásil Bertuzzi. "Majitelé Mike Ilitch a jeho žena Marian i generální manažer Kenny Holland odvádějí při stavbě mužstva jedinečnou práci, a proto tenhle tým patří rok co rok k favoritům," dodal Bertuzzi.

Výsledky nočních zápasů NHL

St. Louis - Detroit 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)
Branky: 48. Perron, 51. McDonald - 54. a 57. Franzén, rozhodující nájezd Bertuzzi. Střely na branku: 29:28. Diváci: 18.755.

Montreal - Tampa Bay 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Branky: 22. a 35. E. Cole (na druhou Plekanec), 46. a 55. Pacioretty (na první Plekanec), 3. Jemelin - 8. Lecavalier, 44. Gervais. Střely na branku: 25:16. Diváci: 21.273.