Plekanec dal vítězný gól, Jágrova asistence Dallasu nestačila

7:25aktualizováno  10:11
NEW YORK - Útočník Tomáš Plekanec vstřelil v úterním utkání NHL vítězný gól hokejistů Montrealu při výhře 4:3 nad Winnipegem. Kladenský odchovanec se prosadil ve 46. minutě, kdy za nerozhodného stavu překonal v přesilové hře Ondřeje Pavelce střelou z pravého kruhu. Český brankář kryl v utkání 22 střel.

Tomáš Plekanec (vlevo) se raduje z vítězného gólu foto: Reuters

Jaromír Jágr bodoval poprvé od parádní premiéry za Dallas. Čtyřicetiletý útočník si připsal asistenci u úvodní branky zápasu s Detroitem, pak už ale skórovali jen hráči Red Wings, kteří zvítězili 4:1. Detroit oplatil soupeři týden starou porážku, o což se zasloužil zejména dvěma zásahy Valtteri Filppula.

Útočník Milan Michálek přispěl svým druhým gólem v sezoně k obratu Ottawy, která ještě v závěru druhé třetiny prohrávala s Washingtonem 0:2, ale nakonec vyhrála 3:2. Michálek, který bodoval v každém ze šesti zápasů, vyrovnal bekhendovou střelou bezprostředně po vhazování. V dresu poražených zlikvidoval Michal Neuvirth 24 střel.

Do hry naskočil v úterý i třetí český gólman v soutěži Tomáš Vokoun, který nastoupil do poslední třetiny, kdy nahradil v brance Pittsburghu Marka-Andre Fleuryho. Zkušený gólman už neinkasoval, Penguins ale snížením v předposlední minutě jenom korigovali stav a s New York Islanders překvapivě prohráli 1:4.

6 5 (2+3)

Montreal zápas s Winnipegem dobře rozehrál a v 15. minutě vedl 2:0, ale hosté třemi zásahy ještě do poloviny utkání otočili. Canadiens loni podobným způsobem řadu zápasů prohráli, tentokrát ale díky Plekancovi uspěli. "Byli jsme ale pořád koncentrovaní a odhodlaní. Díky tomu jsme přečkali špatné pasáže, v nichž jsme měli několik nepovedených střídání, a vrátili se silnější. To je velký rozdíl," řekl Plekanec.

Montrealu, který zvítězil počtvrté za sebou, se daří i díky návratu Andreje Markova, jenž v předchozích dvou letech vynechal pro potíže s koleny značnou část zápasů. Ruský bek už vstřelil čtyři branky a jeho zásluhou se zvedla úspěšnost přesilových her týmu.

"Pamatuji si, že když jsme hráli s Kovym (Alexej Kovaljov) a Markym (Markov), byli jsme v přesilovkách snad dva roky po sobě nejlepší v přesilovce. Teď mi to připadá podobné. Má obrovský vliv na náš tým a nejen v přesilovce," uvedl Plekanec. Do obrany Montrealu se vrátil Tomáš Kaberle, který předchozí duel vynechal poté, co ho na tréninku nešťastně zasáhl kotouč do obličeje.

Hokejisté Bostonu přetlačili New Jersey 2:1 po nájezdech, přestože dlouho prohrávali. Vyrovnali i díky asistenci Davida Krejčího až čtyři minuty před koncem a v nájezdech rozhodl v šesté sérii Brad Marchand. Do rozstřelu zasáhli všichni tři Češi v zápase, ale jak Krejčí na straně domácích, tak Patrik Eliáš a Marek Židlický na straně hostí neuspěli.

"Udělali jsme v závěru utkání několik chyb, měli jsme puk kontrolovat lépe," uvedl Eliáš, který se společně s Židlickým podílel asistencí na jediné brance týmu. "Mají urostlé hráče v útoku i v obraně, je těžké si v tom omezeném prostoru vytvořit nějaké šance," dodal český útočník. Boston je s 11 body v čele Východní konference, lépe si v celé soutěži vedou pouze Chicago a San Jose, které zvítězily ve všech šesti utkáních.

Na opačném pólu tabulky jsou hokejisté Floridy, kteří sice zahájili sezonu přesvědčivou výhrou nad Carolinou, následně ale pětkrát vyšli bodově naprázdno. Naposledy podlehli 2:5 na ledě Tampy Bay. Jejich porážku jen zmírnil Tomáš Fleischmann, který se prosadil v oslabení. "Není to teď žádná sranda," přiznal Tomáš Kopecký, slovenský útočník ve službách Panthers.

Výsledky NHL

Boston - New Jersey 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0) Branky: 56. Horton (Krejčí), rozhodující sam. nájezd Marchand - 29. Clarkson (Židlický, Eliáš). Střely na branku: 28:26. Diváci: 17.565.

Buffalo - Toronto 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1) Branky: 15. Pominville, 23. Sekera, 48. Grigorenko - 24. a 65. Frattin, 10. McClement, 27. Franson. Střely na branku: 32:24. Diváci: 18.801.

NY Rangers - Philadelphia 2:1 (1:0, 0:1, 1:0) Branky: 2. Del Zotto, 32. Callahan - 48. Timonen (Voráček). Střely na branku: 28:27. Diváci: 17.200.

Montreal - Winnipeg 4:3 (2:1, 1:2, 1:0) Branky: 9. Bourque, 15. Gallagher, 36. Cole, 46. Plekanec - 17. Wheeler, 24. Antropov, 32. O. Jokinen. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, inkasoval čtyři branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 84,62 procenta. Střely na branku: 26:21. Diváci: 21.273.

Ottawa - Washington 3:2 (0:2, 1:0, 2:0) Branky: 39. O'Brien, 43. M. Michálek, 58. Gončar - 14. Brouwer, 18. Hendricks. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, inkasoval tři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Střely na branku: 27:33. Diváci: 19.267.

Pittsburgh - NY Islanders 1:4 (0:1, 0:3, 1:0) Branky: 59. Dupuis - 17. Cizikas, 27. Grabner, 36. Tavares, 38. Moulson. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh 20 minut a neinkasoval žádný gól ze 7 střel. Střely na branku: 38:24. Diváci: 18.567.

Tampa Bay - Florida 5:2 (2:1, 2:0, 1:1) Branky: 12. Stamkos, 13. Conacher, 24. Pyatt, 36. Tyrell, 55. Lecavalier - 12. Mueller, 55. Fleischmann. Střely na branku: 33:28. Diváci: 19.204.

Detroit - Dallas 4:1 (0:0, 2:1, 2:0) Branky: 34. a 47. Filppula, 40. Zetterberg, 47. Brunner - 31. Eriksson (Jágr). Střely na branku: 27:26. Diváci: 20.066.

Minnesota - Columbus 3:2 (2:0, 0:1, 1:1) Branky: 10. M. Koivu, 19. Gilbert, 55. Bouchard - 35. Letestu, 48. J. Johnson. Střely na branku: 26:19. Diváci: 17.584.

San Jose - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0) Branky: 10. Pavelski, 58. Couture, rozhodující sam. nájezd Handzuš - 29. Beauchemin, 30. Beleskey. Střely na branku: 18:30. Diváci: 17.562.

• Severozápadní divize:
    1. Minnesota 6 3 1 2 16:17 7
    2. Edmonton 5 3 0 2 15:14 6
    3. Vancouver 6 2 2 2 16:19 6
    4. Colorado 5 2 0 3 10:13 4
    5. Calgary 4 1 1 2 11:15 3