Plekanec dal vítězný gól Montrealu, Devils podeváté v sezoně neskórovali

7:43aktualizováno  12:05
NEW YORK - Hokejový útočník Tomáš Plekanec prolomil po třinácti zápasech gólový půst v NHL a svou osmnáctou brankou v sezoně zařídil výhru Montrealu 4:3 v kanadském derby na ledě Toronta. Důležitý zápas v boji o postup do play off naopak nezvládli New Jersey, kteří podlehli New Yorku Rangers 0:2.

Plekanec dal vítězný gól Montrealu, Devils podeváté neskórovali foto: Reuters

Plekanec, který naposledy skóroval ještě před olympijskou přestávkou 6. února proti Vancouveru, se prosadil v 52. minutě. Reprezentační kapitán stál na konci rychlé kombinace v přesilové hře, když překonal brankáře Jamese Reimera střelou švihem z poměrně velkého úhlu a současně s návratem vyloučeného Jamese van Riemsdyka zlomil nerozhodný stav 3:3.

Canadiens měli bleskový vstup do utkání, když už po sedmi minutách hry vedli 2:0. Domácí ještě v první třetině vyrovnali, 53 sekund před úvodní sirénou ale vrátil hostům vedení Brian Gionta. Další gól padl až ve 43. minutě, kdy vyrovnal na 3:3 v přesilové hře Nazem Kadri.

"Byl to zkouška nervů. Když ztratíte dvoubrankový náskok a soupeř vstřelí ve třetí třetině vyrovnávací gól, zvlášť na domácím ledě, získá tím velkou výhodu. Oni jsou navíc naším konkurentem v boji o play off. Ale zvládli jsme to," radoval se brankář Montrealu Carey Price, který si připsal 33 zákroků.

Jeho tým vyhrál počtvrté z posledních pěti zápasů a udržel si čtvrtou příčku v tabulce Východní konference. Naopak Maple Leafs prohráli počtvrté za sebou a na sedmém místě už mají jen jednobodový náskok na osmý Detroit, jenž díky dvěma asistencím Jakuba Kindla zvítězil 3:2 v Minnesotě, a devátý Washington, který porazil 3:2 po nájezdech San Jose.

Sestřih z utkání Toronto - Montreal

Devils po porážce s Rangers ztrácejí na postupové pozice už šest bodů a do konce základní části jim zbývá odehrát jedenáct utkání. Hrdinou sobotního zápasu dvou tradičních rivalů se stal brankář Henrik Lundqvist, který zneškodnil všech 21 střel, z toho čtyři byly Jaromíra Jágra. Švédský gólman vychytal jubilejní 50. čisté konto v kariéře a vytvořil nový klubový rekord, který dosud držel spolu s Edem Giacominem.

"V pátek mi přiletěli rodiče, aby se mnou mohli tenhle velký okamžik prožít. Hodně to pro mě znamená," svěřil se Lundqvist.

Utkání rozhodl sporným gólem v polovině druhé třetiny Rick Nash, který překonal veterána Martina Brodeura střelou od bočního mantinelu poté, co krátce předtím gólmana Devils atakoval v brankovišti Chris Kreider po souboji s jedním z obránců. "Trošku Martyho rozhodil. Myslím, že rozhodčí dokonce avizovali naše vyloučení, ale to teda vůbec nechápu," zlobil se po utkání trenér Peter DeBoer.

Druhý gól přidal až osm sekund před koncem třetí třetiny Derek Stepan při power play "Ďáblů", kteří vyšli střelecky naprázdno podeváté v sezoně.

"Se střílením gólů máme problém celou sezonu. Všichni nás chválí za to, jak poctivě dřeme, ale to bychom měli v každém zápase a není to žádný bonus. To by mělo být přece automatické," konstatoval Jaromír Jágr, který v první třetině neuspěl při samostatném úniku.

V závěrečných sekundách zápasu byl také u závaru před brankou Rangers, který si Devils vytvořili, přestože hráli poslední dvě minuty bez vyloučeného obránce Andyho Greena. Spolu s Travisem Zajacem se Jágr snažil dotlačit puk do sítě a situaci řešil až rozhodčí u videa. Vytouženého vyrovnávacího gólu se ale Devils nedočkali.

"Puk byl pod Lundqvistem a on částečně ležel v brance, ale nejde říct, jestli to byl gól," komentoval situaci Zajac. "Byla to velká šance, jenže rozhodčí gól nemohli uznat, protože ho na žádném záběru neviděli v brance," litoval Zajac.

Sestřih z utkání New Jersey - NY Rangers

Dařilo se Jakubu Voráčkovi, který gólem a asistencí přispěl k výhře Philadelphie 4:1 nad nejlepším týmem Západní konference St. Louis. Do čela ligy se tak vyhoupl Boston, jenž zvítězil 4:2 na ledě Phoenixu a vybojoval dvanáctou výhru v řadě.

Svůj devatenáctý gól v sezoně vstřelil po parádní samostatné akci Ondřej Palát a díky němu získala Tampa v duelu s Pittsburghem alespoň bod za prohru 3:4 v prodloužení. Na dvě branky Lightning přihrál obránce Radko Gudas.

Výsledky NHL

Philadelphia - St. Louis 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky: 21. Hartnell (Voráček), 34. B. Schenn, 56. Voráček, 58. Simmonds - 7. Schwartz. Střely na branku: 19:33. Diváci: 19.942.

Pittsburgh - Tampa Bay 4:3p (0:0, 1:1, 2:2 - 1:0)

Branky: 52. a 57. Malkin, 26. Crosby, 62. Neal - 37. Filppula, 49. Stamkos (Gudas), 59. Palát (Gudas). Střely na branku: 29:24. Diváci: 18.668.

Minnesota - Detroit 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky: 6. M. Koivu, 41. Coyle z trest. střílení - 11. B. Smith (Kindl), 38. Legwand (Kindl), 46. Nyquist. Střely na branku: 30:30. Diváci: 19.176.

Dallas - Ottawa 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky: 36. Eakin, 45. Daley, 47. Jamie Benn - 4. Karlsson. Střely na branku: 44:27. Diváci: 16.714.

Los Angeles - Florida 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky: 12. Lewis, 18. M. Richards, 29. Brown, 52. Martinez. Střely na branku: 29:24. Diváci: 18.118.

San Jose - Washington 2:3sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 20. Marleau, 46. Sheppard - 12. Fehr, 53. C. Brown, rozh. nájezd Bäckström. Střely na branku: 36:25. Diváci: 17.562.

New Jersey - NY Rangers 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 31. Rick Nash, 60. Stepan. Střely na branku: 21:27. Diváci: 17.829.

Winnipeg - Carolina 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)

Branky: 28. Slater, 42. Little (Frolík) - 29. E. Staal (Tlustý), 30. J. Staal, 32. Riley Nash. Střely na branku: 36:32. Diváci: 15.004.

Phoenix - Boston 2:4 (1:1, 1:0, 0:3)

Branky: 12. Doan, 21. Ekman-Larsson - 44. a 60. Iginla, 4. Bergeron, 57. S. Thornton. Střely na branku: 33:28. Diváci: 17.468.

Edmonton - Calgary 1:8 (1:1, 0:4, 0:3)

Branky: 5. Petry - 28., 45. a 54. Glencross (na druhou Hudler), 9. Giordano, 25. Cammalleri, 26. Stajan z trest. střílení, 27. Byron, 46. Westgarth (Šmíd). Střely na branku: 25:31. Diváci: 16.839.

Toronto - Montreal 3:4 (2:3, 0:0, 1:1)

Branky: 12. Lupul, 19. Bozak, 43. Kadri - 6. Pacioretty, 7. Bourque, 20. Gionta, 52. Plekanec. Střely na branku: 36:36. Diváci: 19.789.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...