Závadová nepostoupila na polohové dvoustovce z rozplaveb

12:38aktualizováno  31. července 0:26
LONDÝN - Plavkyně Barbora Závadová nepostoupila na olympijských hrách v Londýně do semifinále polohové dvoustovky. Časem 2:17,54 obsadila v rozplavbách 32. místo a za svým národním rekordem z loňského roku zaostala o tři a půl sekundy. Rekordní čas by jí k postupu stačil.

Česká plavkyně Barbora Závadová foto: ČTK

První polovina závodu přitom Závadové vyšla, po znakařské padesátce obracela jako čtvrtá, ale na následujícím prsařském úseku nabrala rozhodující ztrátu. Z 33 soupeřek předčila jen dvě. Rozplavby jasně vyhrála šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen, která v sobotu vyhrála ve světovém rekordu dvojnásobnou trať. O tři roky starší Závadová byla na čtyřstovce patnáctá.

Do večerního semifinále závodu na 200 metrů motýlek postoupil z pátého místa Michael Phelps, který tuto disciplínu vyhrál v Aténách i v Pekingu. Slavnému Američanovi chybí jediná medaile k vyrovnání rekordní bilance sovětské sportovní gymnastky Larisy Latyninové, která na olympijských hrách získala 18 cenných kovů.

Francouz Agnel má druhé plavecké zlato z Londýna

Francouz Yannick Agnel vyhrál na olympijských hrách kraulařskou dvoustovku a získal v Londýně druhou zlatou medaili. V neděli byl finišmanem vítězné štafety na 4x100 metrů volný způsob, první individuální titul získal s převahou v čase 1:43,14.

Favorizovaný Američan Ryan Lochte, úřadující mistr světa, skončil bez medaile čtvrtý. Před ním dohmátli ve shodném čase Korejec Pak Te-hwan a Číňan Sun Jang. Hned za Lochtem doplaval německý světový rekordman Paul Biedermann.

Dvacetiletý Agnel zaplaval nejrychlejší čas historie v textilních plavkách. "Musel jsem se podívat na výsledkovou tabuli dvakrát. Neměl jsem v hlavě žádný plán, ale tohle překonalo moje očekávání," radoval se dvoumetrový plavec, kterému po závodě gratuloval v hale francouzský prezident Francois Hollande.

"Nečekal jsem, že ostatní budou tak pomalí, zvlášť když tam byli takoví plavci jako Lochte," komentoval svůj náskok 1,79 sekundy nový francouzský hrdina, kterému rodiče dali jméno po někdejší tenisové hvězdě Yannicku Noahovi.

Američané si tento nezdar vynahradili vzápětí na znakařské stovce, kde ovládli ženské i mužské finále. Sedmnáctiletá Missy Franklinová časem 58,33 zaostala o 21 setin za světovým rekordem. Trojnásobná mistryně světa přitom jen deset minut předtím plavala semifinále kraulařské dvoustovky a kvalifikovala se jako osmá do boje o medaile.

Meilutyteová vybojovala historicky první medaili pro Litvu

Matthew Grevers vyhrál v olympijském rekordu 52,16 a vylepšil druhé místo z Pekingu. Druhý dohmátl jeho krajan Nick Thoman před Rjosuke Iriem z Japonska.  O další zlato připravila americkou velmoc nečekaně Ruta Meilutyteová, jež vybojovala historicky první plaveckou medaili pro Litvu.

Teprve patnáctiletá závodnice odolala v závěrečných metrech s osmisetinovým náskokem drtivému náporu dvojnásobné mistryně světa z této trati Rebeky Soniové. Na favorizovanou Američanku zbylo stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu stříbro. "Nemůžu tomu uvěřit, je to na mě moc. Vůbec nejsem schopná v tuhle chvíli mluvit, ale znamená to pro mě hrozně moc a jsem pyšná," uvedla Meilutyteová, která trénuje v Anglii. Už v semifinále zaplavala evropský rekord 1:05,21 a zlepšila si své osobní maximum téměř o dvě sekundy. Ve finále byla o 26 setin pomalejší.

V 15 letech vyhrála olympijské zlato v plavání naposledy před 30 lety Australanka Shane Gouldová, která v Mnichově ovládla tři individuální závody a v dalších dvou přidala stříbro a bronz. O rok později ukončila kariéru.

Až pátá skončila na 100 metrů znak obhájkyně prvenství Leisel Jonesová z Austrálie, jež usilovala o zápis do historie jako první plavkyně, která v jedné disciplíně získá medaili na čtyřech olympiádách za sebou. Podobně jako Meilutyteová debutovala v Sydney 2000 v patnácti letech, tehdy skončila druhá, o čtyři roky později v Aténách byla třetí.