Nejlepší český výkon šampionátu: plavkyně Závadová skončila pátá v polohovce

19:35
KAZAŇ - Česká plavkyně Barbora Závadová obsadila ve finále polohového závodu na 400 metrů na mistrovství světa v Kazani páté místo v času 4:36,73 minuty. Vylepšila tak své dosavadní maximum na světovém šampionátu z roku 2011, kdy byla v Šanghaji sedmá. Závod vyhrála Katinka Hosszúová, jež dlouho atakovala světový rekord, který ale nakonec odolal a Maďarka vyhrála v času 4:30,39 minuty.

Česká plavkyně Barbora Závadová foto: Reuters

Závadová byla na MS jedinou českou plavkyní ve finále. Na poloviční trati vytvořila dva české rekordy a obsadila dvanácté místo, dnes v dopolední rozplavbě vylepšila čtyři roky staré vlastní národní maximum ze Šanghaje o 1,36 sekundy na výkon 4:35,60 minuty, čímž do bojů o medaile postoupila z druhého místa.

Už po rozplavbě ale dvaadvacetiletá Závadová tušila, že o cenný kov bojovat nebude, neboť některé ze soupeřek šetřily síly. „Ráda bych ale vylepšila své umístění ze Šanghaje,“ řekla dopoledne. To se jí povedlo, byť ranní čas nezlepšila. K medaili by musela zaplavat osobní rekord o více než tři sekundy.

Phelps překonal užvaněného mistra světa. ‚Za mě mluví výkony,‘ vzkázal

Nejdelší závod na 1500 metrů mužů vyhrál při neúčasti olympijského vítěze Sun Janga Ital Gregorio Paltrinieri. Finálová absence Číňana, který se letos vrátil po dopingovém trestu, je zahalena tajemstvím. Sun Jang vyhrál v Kazani závody na 400 a 800 metrů a na kraulařské dvoustovce byl druhý. Dnes před finále se ještě rozplavával, ale potom zmizel.

Překvapivou vítězkou závodu na 50 metrů prsa se stala Švédka Jennie Johanssonová, světová rekordmanka a litevská hvězda Ruta Meilutyteová skončila na čtvrtém místě bez medaile.