Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Pittsburgh to dokázal. Jako první tým po 19 letech obhájil Stanley Cup

5:00
nashville - Hokejisté Pittsburghu jako první tým po Detroitu v roce 1998 obhájili Stanley Cup. Díky pátému získanému triumfu v NHL jsou Penguins navíc nejúspěšnějším týme soutěže za posledních třicet let. V šestém zápase finále totiž vyhráli v Nashvillu 2:0, když vítězný gól vstřelil pouhých 95 sekund před koncem třetí třetiny bývalý hráč Predators Patric Hornqvist.

Sidney Crosby potřetí jako kapitán a podruhé za sebou zvedá nad hlavu Stanley Cup. foto: Reuters

Pojistku po vítězné trefě švédského forvarda přidal při power play Predators 14 vteřin před závěrečnou sirénou jeho krajan Carl Hagelin a pojistil tak výhru 4:2 v sérii.

Penguins zůstali věrni tradici - stejně jako v letech 1991, 1992, 2009 a 2016 rozhodli i tentokrát v aréně soupeře.

Patric Hörnqvist (uprostřed) přijímá gratulace k vítěznému gólu od Iana Colea...
Zklamaný útočník Predators James Neal, který dres Pittsburghu v předchozích...

Potřetí dovedl Pittsburgh k zisku poháru kapitán Sidney Crosby a stejně jako loni získal prestižní Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů.

Nashville nastoupil do posledního utkání sezony před svými diváky opět s Pekkou Rinnem v brance. A také s vědomím, že poprvé za celé play off čelí hrozbě porážky v celé sérii. Penguins naproti tomu toužili uzavřít sérii při první možné příležitosti.

První třetina přinesla tuhý boj, ale nenabídla příliš výrazných momentů před oběma gólmany.

Rinne si bez problémů poradil se zakončením Jakea Guentzela, Pittsburgh se pak bez větších problémů ubránil při oslabení a po jeho skončení prověřil pozornost domácího gólmana Conor Sheary. V 19. minutě byl blízko úvodní trefě James Neal, jehož dorážku zblízka vytěsnil Murray hřbetem lapačky.

V nástupu do druhé třetiny už Predátoři skutečně skórovali, ale vedení přesto slavit nemohli.

Finále play off NHL - 6. zápas:

Nashville Predators - Pittsburgh Penguins 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
59. Hörnqvist (Schultz, Kunitz), 60. Hagelin (Dumoulin). Rozhodčí: O’Halloran, Pollock - Kovachik, Heyer. Vyloučení: 0:4. Bez využití. Střely na branku: 27:29. Diváci: 17.271. Hvězdy zápasu: 1. Patric Hörnqvist (Pittsburgh), 2. Pekka Rinne (Nashville), 3. Justin Schultz (Pittsburgh). Konečný stav série: 2:4.
Nashville: Rinne - Ellis, Josi, P. K. Subban, Ekholm, Y. Weber, Irwin - Aberg, Sissons, F. Forsberg - Neal, Fisher, Arvidsson - C. Smith, Järnkrok, Watson - McLeod, F. Gaudreau, C. Wilson.
Pittsburgh: M. Murray - Hainsey, Dumoulin, Daley, Määttä, Schultz, Cole - Sheary, Crosby, Guentzel - Kessel, Malkin, S. Wilson - Rust, Cullen, Kunitz - Hörnqvist, Rowney, Hagelin. Trenér: Mike Sullivan.

O vedoucí trefu je okradla chyba sudího Kevina Pollocka, který se ukvapil s přerušením hry při Murrayho zákroku, jenže gólman Pittsburghu vůbec nevěděl, kde má puk.

Ten vypadl za jeho zády do brankoviště, odkud ho pohotově jednoruč dorazil Colton Sissons, gól ale nemohl být uznán.

Predátoři pak promarnili další početní výhodu. Před polovinou základní hrací doby čelil Murray dvěma samostatným únikům.

Craig Smith nemířil přesně, Sissons zkusil forhendový blafák, při němž dobře zakončoval nad beton strážce hostující branky, ten ale zachránil pohotově lapačkou. Rychlou ruku ukázal i ve 33. minutě při ráně Viktora Arvidsson.

Guentzel pak po přihrávce Crosbyho napálil pravé koleno bránícího beka Ryana Ellise, nad jehož startem se vznášely otazníky. Těsně před druhou přestávkou ještě Hagelin zazvonil na tyč, ale v místě, kde měl Rinne dobře utěsněnou branku.

Nashville odehrál po všech stránkách smolný duel, v němž mu nebylo shůry přáno. V končící 46. minutě nastřelil Filip Forsberg z velkého úhlu horní tyč.

Predátoři, kteří se sami za celé utkání neprovinili proti pravidlům, poté hráli 32 vteřin pět na tři, ze skrumáže po ráně Romana Josiho mimo ale nic nevytěžili.

V 54. minutě orazítkoval tyč Sissons. Murray nakonec neinkasoval druhý zápas po sobě.

Když už se zdálo, že vše spěje k prvnímu prodloužení letošního finále, zasáhl za domácí brankou poskakující kotouč Hörnqvist a odrazem o Rinneho rozhodl. Domácí to zkusili v šesti v poli, Hagelin však naplno rozproudil oslavy na střídačce Tučňáků.