Pittsburgh postupuje, Minnesota a Los Angeles si vynutily 7. duel

9:11aktualizováno  11:05
NEW YORK - Hokejisté Pittsburghu postoupili do druhého kola play off NHL. V pondělním utkání zvítězili na ledě Columbusu 4:3 a vyhráli sérii 4:2 na zápasy. Rozhodující sedmý duel si naopak vynutily Minnesota, která porazila 5:2 Colorado, a Los Angeles, jež zdolalo San Jose 4:1. Sedmá utkání jsou na programu ve středu.

Brandon Sutter skóruje za Pittsburgh v zápase proti Columbusu. foto: ČTK

Hlavní zásluhu na výhře Penguins měl ruský útočník Jevgenij Malkin, díky jehož hattricku vedli "Tučňáci" po dvou třetinách už 4:0. Stejný stav svítil na ukazateli skóre ještě v úvodu 51. minuty.

Jenže se znovu ukázalo, že v této sérii vícególový náskok nemusí nic znamenat, a Blue Jackets během pěti minut snížili na rozdíl jediné branky. Vyrovnat už se jim ale v heroickém závěru ke zklamání 19 tisíců fanoušků nepodařilo.

"Můžeme být na sebe hrdí," prohlásil po utkání domácí útočník Brandon Dubinsky. "Vypadalo to, že je to náš letos poslední zápas na domácím ledě, a nechtěli jsme v něm dostat výprask. Nechtěli jsme to vzdát. Tenhle tým to totiž nevzdal nikdy po celou sezonu," dodal Dubinsky.

"Po dvou třetinách jsme si řekli, že už nemáme co ztratit, že necháme na ledě úplně všechno a uvidíme, co se stane. Ve třetí třetině jsme hráli s obrovským nasazením, bohužel, nestačilo to," doplnil ho spoluhráč Ryan Johansen.

Prvních čtyřicet minut to byl přitom zápas jediného muže Malkina, který v play off prolomil střeleckou smůlu po dlouhých devíti zápasech. A hned se trefil třikrát. "Když nemůžete dát gól, nezbývá než poctivě makat každý den na tréninku a věřit, že se to zlomí. Ale daleko důležitější než moje góly je to, že jsme postoupili," prohlásil Malkin.

"Sám se teď samozřejmě cítím mnohem lépe a zase jsem získal sebevědomí. Doufám, že v dalším kole dám ještě víc gólů," dodal ruský kanonýr, jehož tým se utká s vítězem série New York Rangers - Philadelphia.

Sestřih z utkání Columbus - Pittsburgh

Jen tři týmy dokázaly v historii play off NHL otočit sérii z 0:3 na 4:3. Los Angeles se mohou stát čtvrtým. Zbývá jediné - vyhrát ve středu rozhodující zápas v San Jose. Hned dva hráči v dresu Kings už mají s takovým obratem zkušenosti: když se to ve čtvrtfinále v roce 2010 povedlo Philadelphii proti Bostonu, byli u toho útočníci Mike Richards a Jeff Carter.

V pondělním šestém zápase ale hráli prim jiní dva útočníci Justin Williams a Anže Kopitar, kteří oba vstřelili dva góly a na další přihráli. Kings díky nim rozhodli utkání ve třetí třetině třemi slepenými brankami, které nedělily ani tři minuty.

Autorem vítězného gólu na 2:1 byl v 52. minutě Williams, puku se ale při sporné situaci nejspíš vůbec nedotkl. Po střele Robyna Regehra totiž zůstal kotouč pod betony klečícího brankáře Alexe Stalocka, do něhož Williams šťouchl hokejkou a puk doklouzal za brankovou čáru. Zatímco celá střídačka San Jose protestovala, Kings slavili důležitý gól, který následně rozhodčí potvrdili i po konzultaci s kolegou u videa.

"Byli jsme podvedeni," nešetřil kritikou trenér "Žraloků" Todd McLellan. "Je to jednoduché jako facka. Rozhodčí mi řekli, že jednoduše viděli puk, který byl celou dobu schovaný pod brankářovými betony," divil se McLellan s tím, že kotouč podle něho nebyl vidět ani na opakovaném záznamu. Jeho protějšek Darryl Sutter naopak tvrdil, že kotouč byl nekrytý a gól byl uznaný správně.

San Jose teď ale musí pocit křivdy rychle překonat a dát se dohromady před středečním utkáním číslo 7. "Když už se série dostala do sedmého zápasu, podle mě nezáleží na tom, po jakém průběhu to bylo," prohlásil útočník Logan Couture.

"Prostě to tak je a teď je to všechno o jednom utkání. Celou sezonu jsme bojovali o to, abychom měli v play off výhodu domácího prostředí, a jsem si jistý, že to ve středu bude znát. Musíme prostě všechno, co bylo, hodit za hlavu a vyhrát tenhle jeden zápas," burcoval Couture.

Sestřih z utkání Los Angeles - San Jose

Rovněž Minnesota si zajistila výhru nad Coloradem třemi zásahy ve třetí dvacetiminutovce. Nerozhodný stav 2:2 zlomil v 54. minutě svým druhým gólem v utkání Zach Parise, který už po 49 sekundách hry otevřel skóre večera. Další dva góly pak Wild vstřelili v 59. a v 60. minutě do prázdné branky při power play Avalanche.

Sestřih z utkání Minnesota - Colorado

Výsledky NHL

Východní konference - 6. zápas

Columbus - Pittsburgh 3:4 (0:2, 0:2, 3:0)

Branky: 51. Tjutin, 54. Anisimov, 56. Foligno - 10., 14. a 36. Malkin, 21. Sutter. Střely na branku: 27:28. Diváci: 19.189. Konečný stav série: 2:4.

Západní konference - 6. zápasy

Minnesota - Colorado 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)

Branky: 1. a 54. Parise, 10. Grandlund, 59. Pominville, 60. Scandella - 17. Stastny, 25. Holden. Střely na branku: 23:23. Diváci: 19.314. Stav série: 3:3.

Los Angeles - San Jose 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Branky: 6. a 52. Justin Williams, 54. a 55. Kopitar - 33. Sheppard. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18.384. Stav série: 3:3.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...