Phelps přidal další dvě zlata. Vyhrál závod na 200 metrů motýlek a pak pomohl štafetě

3:30aktualizováno  4:55
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Jubilejní 20. zlato a ještě týž večer jednadvacátý nejcennější kov z olympijských her vybojoval v úterý Michael Phelps. Medailový rekordman všech dob nejprve triumfoval v závodě na 200 metrů motýlek, když o pouhé 0,04 s udolal ve finiši Japonce Masata Sakaie. Svou 25. medaili z her pak přidal ve štafetě na 4x200 metrů volný způsob jako finišman.

Michael Phelps může zas slavit. Získal už 21. zlato a celkem 25. medaili z her. foto: Reuters

Zelená voda v bazénu. Skokani nechápou, že je do ní pořadatelé nutili skákat

Phelps nejprve v individuálním závodě zaplaval o 35 setin horší čas než před čtyřmi lety v Londýně, kde bral stříbro, jeho tehdejší přemožitel Jihoafričan Chad le Clos však dnes skončil až čtvrtý.

Americká štafeta pak ve složení Conor Dwyer, Townley Haas, Ryan Lochte a Phelps dominovala závodu na 4x200 metrů a dokončila ho v čase 7:00,66. Druzí trať zdolali Britové, bronzové medaile získali Japonci.

Jednatřicetiletý Phelps je nejúspěšnějším sportovcem pod pěti kruhy v historii. Ve sbírce má také po dvou stříbrných a bronzových medailích.

Po minulé olympiádě v Londýně ukončil kariéru, ale po dvou letech se vrátil. Po páté olympijské účasti definitivně skončí.

Michael Phelps se raduje z triumfu v závodě na 200 metrů motýlek.

Maďarská hvězda Katinka Hosszúová získala v Riu třetí individuální zlato během čtyř dní. Po znakařské stovce a polohovém závodu na 400 m vyhrála i kratší polohovku.

Nechala za sebou Britku Siobhan-Marii O’Connorovou a třetí Mayu DiRadovou z USA, sedmadvacetiletá „Železná lady“ zvítězila v olympijském rekordu 2:06,58.

Ženský závod na 200 metrů volným způsobem ovládla Američanka Katie Ledecká. V Riu získala druhé zlato, celkově také třetí medaili. Druhá skončila Švédka Sarah Sjöströmová, bronz poveze do Austrálie Emma McKeonová.

Devatenáctiletá Ledecká před dvoustovkou opanovala i dvojnásobnou kraulařskou trať. Pokud vybojuje nejcennější kov i na 800 metrech, ovládne tyto tři trati jako první plavkyně po Debbie Meyerové, které se to podařilo v roce 1968 v Mexico City.