Phelps překonal 2168 let starý olympijský rekord. Kdo byl Leonidas z Rhodosu?

10:00
PRAHA - Michael Phelps - nejlepší olympionik v historii. Tohle spojení i díky plavcovu řádění v bazénu v Riu zní jako samozřejmost, podle informací BBC však tento titul Phelpsovi náleží velmi krátce. Teprve díky čtvrtému zlatu z Brazílie - z polohovky na 200 metrů - překonal výkon legendárního Leonidase z Rhodosu, a to po 2168 letech.

Michael Phelps se raduje z triumfu v závodě na 200 metrů motýlek. foto: Reuters

Phelpsův triumf v dvousetmetrové polohovce znamenal 22. zlatou medaili pro jednatřicetiletého Američana, jenže, jak zdůrazňuje BBC, devět z olympijských titulů získal Phelps ve štafetách. Až do páteční polohovky v Riu tak prvenství v počtu individuálních zlatých (12) medailí sdílel plavec s antickým atletem Leonidasem z Rhodosu.

Leonidas se narodil na tomto řeckém ostrově v roce 188 před Kristem a svou slávu získal na čtyřech olympiádách mezi lety 164 a 152. Vynikal v běhu a svých dvanáct titulů (medaile tehdy ještě nebyly a olympijský vítěz získal kromě slávy pouze vavřínový věnec) vybojoval ve sprintu na 200 metrů (tzv. stadion), dvojnásobné trati (diaulos) a v závodě hoplitodromos, což byl běh na dlouho trať v bronzovém válečném brnění.

Řecký sofista a historik Philostratos Athénský ve svém díle Gymnasticos píše, že Leonidas z Rhodosu byl nejlepším antickým běžcem, který navíc svými výkony popřel dosavadní domněnky o tom, že lidské tělo je buď uzpůsobené ke sprintu, či vytrvalosti.

„Těžké bojové brnění sestávalo z helmy, pancíře přes hruď, chrániče holení a bronzového nebo dřevěného štítu,“ říká Paul Cartledge, odborník na antické Řecko z univerzity v Cambridge. „Závodit v plné zbroji a teplotách okolo 40 stupňů, to byly skutečně nepříjemné podmínky vyžadující naprosto jiné tělesné vlastnosti než sprint,“ dodává.

Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile.
Michael Phelps se raduje z triumfu v závodě na 200 metrů motýlek.

Zisk tří vavřínů na jedněch hrách přinesl Leonidasovi titul tzv. triasta. Jak připomíná BBC, triastů bylo v historii antických olympiád celkem sedm, Leonidas však jako jediný získal tři triumfy z jedněch her víckrát než jednou - rovnou čtyřikrát. Naposledy na hrách v roce 152, kdy mu bylo 36, o pět více než je nyní Michaelu Phelpsovi.

Amerického plavce po překonání dalšího rekordu čekal v Riu ještě jeden individuální závod, finále trati 100 m motýlek. Fenomenální plavec v něm skončil druhý a sbírku nejcennějších kovů tak nerozšířil.

Dostal důvod k tomu, aby si opět rozmyslel konec, a svůj náskok na Leonidase v počtu zlatých medailí bude chtít navýšit za čtyři roky v Tokiu?