Slovák Sagan je mistrem světa, Štybar odpadl a dojel v páté desítce

Tour de France

21:32aktualizováno  22:28
RICHMOND - Na letošní Tour de France si vysloužil titul „věčně druhý“. Přestože Peter Sagan počtvrté získal zelený trikot nejlepšího spurtera, nevyhrál ve Francii ani jednu etapu. Vítězství si totiž schovával do Richmondu, na trať mistrovství světa a Slovensko slaví premiérový titul v silniční cyklistice. Nejlepším z Čechů byl čtyřicátý Karel Hník.

Sagan oslavuje triumf se zlatou medailí. foto: Reuters

Byl už jednou mistrem světa, jenže to ještě na horských kolech a navíc v kategorii juniorů. Nyní je 25letý Slovák na nejvyšším z vrcholů, je králem v královně cyklistických disciplín.

„A to jsem si dvě kola před cílem prošel krizí,“ přiznal pak Sagan v televizním rozhovoru. „Byl jsem na nějaký spurt unavený, tak jsem udělal jen jeden atak a ono to vyšlo. Slyšel jsem spoustu komentářů, že nejsem dost dobrý pro tak dlouhý závod. Mou odpovědí je tento dres.“

Duhový, slušivý a minimálně na rok jen a pouze jeho!

Tak neviditelný však Sagan po celý závod byl. Zatímco vepředu se střídala velká jména včetně těch českých a 35 kilometrů před cílem se do úniku vydali třeba Belgičan Boonen, mistr světa z roku 2005, či obhájce duhy Kwiatkowski, Sagan číhal v pelotonu.

„Vedle sebe jsem měl pořád bráchu i Michala Koláře, kdyby nastal nějaký problém s kolem,“ vyprávěl slovenský vlasáč. „Čekal jsem a čekal.“

Všechny nástupy totiž s blížícím se finále vyhasly, nikdo neměl na to lavině největších favoritů prchnout.

Momentka ze silničního závodu na MS cyklistů v Richmondu.

Pak v posledním stoupání po kostkách na kopci Libby vystartoval Zdeněk Štybar, do té doby všemi Čechy hájený lídr národního týmu, a za sebou si vezl Němce Degenkolba.

Ale ani jejich snaha neuspěla, zase jednou se had cyklistů propojil a poslední kilometry ubíhaly zběsilým tempem. Ještě dvě stoupání a měl být konec.

A právě v tom předposledním, na 23. ulici Richmondu silný Sagan udeřil.

„Na poslední úsek kostek jsem si věřil, tam jsem jel na plný plyn,“ popisoval. Z háku utrhl i hvězdného Belgičana Van Avermaeta a pomalinku natahoval svůj náskok. Coby excelentní technik zalehl na řídítka a jeho odstup rostl také ve sjezdu.

Otáčel se, sledoval, jak jsou stíhači daleko. Už jen cílové stoupání ke slávě a duhovému triku. A za ním vřel boj o druhé místo. Na dohled bráně přestal šlapat a vychutnával triumf. „Ten největší v životě,“ ulevil si.

Zahodil kolo, mezi diváky poslal přilbu, brýle i rukavice a roztleskával publikum. Pak si plácl s Boonenem i Štybarem a pronesl: „Největší vítězství života, jsem velmi šťastný. Po Vueltě, ze které jsem musel odstoupit, jsem hledal motivaci pro tento závod. Byl krásný, byl motivací pro lidi. My cyklisté jsme motivací.“

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Richmondu (USA)

Silniční závod: Muži (259,2 km): 1. Sagan (SR) 6:14:37, 2. Matthews (Austr.), 3. Navardauskas (Lit.), 4. Kristoff (Nor.), 5. Valverde (Šp.), 6. Gerrans (Austr.), 7. Gallopin (Fr.), 8. Kwiatkowski (Pol.), 9. Costa (Portug.), 10. Gilbert (Belg.) všichni -3, ...41. Hník, 43. Štybar oba -40, 97. Bárta, 98. Polnický oba -6:43, Kreuziger, Vakoč, Bucháček (všichni ČR) nedokončili.