2. ledna 2016 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Černý je obrovský talent, do dvou let bude v áčku, říká Pešice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Fotbalový trenér Josef Pešice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalový trenér Josef Pešice. | foto: MAFRA - Petr Topič.

PRAHA Trénovat už nechce, ale u fotbalu 65letý odborník Josef Pešice zůstal. V reprezentaci do 21 let pracuje jako pozorovatel, který sleduje soupeře českého týmu. „Nedávné mistrovství Evropy do jedenadvaceti let před domácími fanoušky bylo krásné, ale chyběl postup ze skupiny,“ hodnotil rok 2015.

Jaký tedy byl uplynulý rok?
Ten nepostup ze skupiny na mistrovství Evropy do jedenadvaceti let mrzí. Chtěli jsme se probojovat na olympiádu do Brazílie. Ale celkově si český fotbal udržel stabilní úroveň. Vždyť áčko se dostalo na Euro do Francie. A rovněž klubové výsledky na evropské úrovni byly dobré.

Bylo mistrovství před domácími fanoušky hezkým zážitkem?
Byla to nádherná akce. Chodilo poměrně dost lidí. Chybělo jen trošku víc štěstí, protože jsme sehráli tři výborné zápasy. Ale postup tomu chyběl.

Jako pozorovatel pokračujete i pod novým trenérem Vítězslavem Lavičkou.
Tým rozjel kvalifikaci celkem dobře, takže doufám, že v roce 2016 to úspěšně dokončíme a probojujeme se na mistrovství Evropy 2017 do Polska.

Jak hráči mistrovství využili?
Pro některé to byl odrazový můstek. Příkladem je Honza Kliment, kterého znal málokdo. Ale udělal si jméno a okamžitě přestoupil do bundesligy. Je vidět, že podobné akce jsou pro naše hráče velice důležité.

Co říkáte na výsledky áčka?
Není co řešit - postup na mistrovství Evropy z prvního místa. Věřím, že šanci máme i na Euru ve Francii, i když skupina se Španělskem, Chorvatskem a Tureckem zní hodně nebezpečně.

Jak velkou roli můžou hrát v týmu hráči narození v roce 1992, kteří byli součástí jedenadvacítky na mistrovství v Česku?
Ročník 1992 je velmi silný. Tyhle kluky jsem trénoval už ve výběrech do šestnácti a sedmnácti let a právě oni byli základem pro mistrovství Evropy jedenadvacítek. Teď se začínají prosazovat i v áčku - Jiří Skalák, Pavel Kadeřábek, Ladislav Krejčí, Václav Kadlec, Matěj Vydra... Jsou to opravdu kvalitní hráči, kteří už dnes působí v zahraničí. Jsem přesvědčený, že se všichni jmenovaní můžou objevit v kádru pro mistrovství Evropy ve Francii.

Proč je ročník 1992 tak silný?
Už když těm klukům bylo kolem patnácti let, tak bylo jasné, že je tenhle ročník strašně silný. Někdy to tak prostě je, že jeden ročník má silné jedince.

Vidíte nějaký podobný ročník?
Ročníky 1996 a 1998. Věřím, že z nich můžou být dobré týmy, udělají úspěchy s mládežnickými reprezentacemi a postupně se propracují až do reprezentačního áčka.

Hodně je slyšet o Václavu Černém z Ajaxu Amsterdam.
Ten se sice narodil v roce 1997, ale patřil ke klíčovým hráčům ročníku 1996. Je to jeden z obrovských talentů. Věřím, že do dvou let bude v reprezentačním áčku.

Mimochodem, platí, že trénování už vás neláká?
Ano, platí. Už se nechci nervovat a stresovat. Trénovat už nechci, ale tyhle „podružnější“ práce, které nejsou tak stresové, budu dělat rád.

  • 1Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj