Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Penalta to nebyla, poradil videorozhodčí sudímu v malém derby pražských S

Sport

  6:00
PRAHA - Vše je připraveno k exekuci pokutového kopu, hlavní rozhodčí Pavel Orel však pokyn k jeho zahrání nedává. „Ještě to přezkoumávám,“ hlásí mu do vysílačky asistent u videa Roman Hrubeš, zároveň také vedoucí tuzemského projektu videorozhodčích.

Rozhodčí kontroluje videozáznam (ilustrační foto). foto: Reuters

Nikdy se nevzdávám, reagoval Stramaccioni na dotazy o rezignaci

Vzápětí se Orel rozběhne na druhou stranu hřiště k monitoru, kde se podívá na dva záběry, které mu Hrubeš připravil. Po jejich shlednutí penaltu odvolává a navíc uděluje sparťanu Daovi žlutou kartu za nafilmovaný pád.

Ve včerejším derby juniorské ligy Sparta - Slavia (1:0) byl potřetí v Česku testován videorozhodčí v tzv. online režimu a vůbec poprvé došlo s jeho pomocí k zásadnímu verdiktu. 

Celé rozhodování netrvalo ani dvě minuty a nikdo proti němu neprotestoval.

„Z mého i asistentova pohledu přitom šlo o jednoznačný přestupek. Nicméně pak jsem dostal do sluchátek informaci, že se situace bude zkoumat na videu,“ řekl k inkriminovanému momentu zkraje druhé půle sudí Orel.

„Po prvním záběru se mi to úplně nepozdávalo, proto jsem rozhodčímu řekl, ať zahrávání pokutového kopu pozdrží. Po shlédnutí druhého a třetího záběru jsem mu doporučil vlastní zhodnocení situace u monitoru a řekl svůj názor,“ popsal situaci Hrubeš, jenž dění posuzuje z přenosového vozu.

Sudí si může vyžádat sám přezkoumání situace u obrazovky, kde mu videorozhodčí pustí doporučený záznam, nebo si vystačí s jeho pokynem. To se týká především zjevných situací jako je například gól vstřelený z ofsajdu.

Rozhodčí uděluje žlutou kartu na základě konzultace s videorozhodčím

Právě tento případ u videa posuzovali jako první v půlce úvodního poločasu, kdy se trefil sparťan Juliš. Šlo sice o hraniční situaci, kterou arbitři na hřišti podle obecných pokynů pustili, nicméně o ofsajd se nejednalo, což hlavnímu Orlovi od videa záhy potvrdili. „Branka regulérní. Hrajem,“ sdělil Hrubeš kolegovi na trávníku.

Česko před dvěma týdny v rámci společného projektu FIFA pod patronátem Mezinárodní pravidlové komise (IFAB) přešlo z offline fáze do testování online režimu, kdy rozhodčí a videoasistent spolu již komunikují a spolupracují.

Testovací duel juniorské ligy na Strahově snímalo pět kamer, při ostrém provozu v první lize jich má být prostřednictvím televizního vysílání k dispozici jedenáct. 

Projekt dosud stál několik milionů korun, finančně ho pokrývá Ligová fotbalová asociace s některými svými partnery, přenosový systém zajišťuje společnost BMG. Například v Německu, kde již centrálně monitorují všechny bundesligové duely, stojí provoz řádově desetkrát tolik.

Premiéry v české nejvyšší soutěži se má video dočkat do konce podzimní části. „Každé utkání analyzujeme, klipy s popisem situací zasíláme na univerzitu do Lovaně, kde je odborníci z IFAB vyhodnocují. 

Pokud budou s naší prací spokojeni, věřím, že se jedno prvoligové utkání v online režimu odehraje ještě na podzim. Na jaře bychom rádi pokrývali jeden až tři zápasy každého kola,“ předjímá Hrubeš.

„Všichni viděli, že to pomohlo. Už se po zápase nebude mluvit o rozhodčích a jejich chybách, ale jen o fotbale,“ dodal Orel.