Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pelta: Spojení Berbra s StB mi vadí. Jeho hlasy však potřebuji

Sport

  7:00
PRAHA - V sobotu se na valné hromadě bude volit nové vedení Fotbalové asociace České republiky (FAČR). Na čtyři nejdůležitější pozice je však pouze pět kandidátů. Znovuzvoleným předsedou bude nejspíš Miroslav Pelta, jedním z místopředsedů pak Roman Berbr, klíčový muž zákulisí českého fotbalu, který byl ale podle internetového deníku Insider pracovníkem Státní bezpečnosti.

Miroslav Pelta foto: ČTK

"Osobně jsem na toto téma s panem Berbrem mluvil. On mi řekl, že před pětatřiceti lety sedm roků pracoval u vojenské rozvědky a pak přešel k policii. Co na tom mám říct: je to úplně jednoduché. Je to otázka voličů a valné hromady, jestli jim tento moment vadí, nebo ne," řekl Pelta v rozhovoru pro ČRo Radiožurnál. "Mě osobně to určitě vadí, ale nemohu s tím nic dělat. Jsou to demokratické volby a má v Čechách stoprocentní podporu. Já potřebuji jeho hlasy na zvolení, a to ví i Markéta Haindlová (kandidátka, která nezískala dostatečnou podporu klubů - pozn. red.). Je to tak otázka jeho svědomí. Já se teď nebudu demonstrativně vzdávat kandidatury jen proto, že jeden z delegátu byl příslušníkem StB"

Redaktor Martin Veselovský se však pozastavil nad tím, proč by potřeboval Berbrovy hlasy. "To není od něj. To je od voličů, kteří zastupují českou komoru. On má hlas jeden. Jeho záběr v české komoře je však natolik velký, až je to nebezpečné. Fakticky je to tak: má podporu v české komoře a kdyby v sobotu řekl, že mě nepodpoří, tak většinu nezískám," přiznal šéf českého fotbalu.

Pelta rovněž otevřené popsal, jaké je rozložení českého fotbalu. "Berme to tak, že česká komora je Berbr, moravská je minimálně z 80-90 procent demokratická." Současný předseda asociace a majitel jabloneckého klubu přiznal, že dosud neměl ve výkonném výboru podporu. "Doteď jsem byl z hlasovacího hlediska v minoritě. Teď doufám, že se mi podaří sestavit takový výkonný výbor, že budu mít větší možnosti co se týče nějakých základních rozhodnutí."

A kde se vůbec vzala Berbrova moc? "Fenomén rozhodčích je u nás neskutečný. Problém je v tom, že jsou v organizovanou skupinou. Jednou jste rozhodčí, když splňujete věkový limit, stáváte se delegátem... Roman tomu dal dvacetiletou sofistikovanou práci a už nezajímá se jen o krajskou úroveň. Ve fotbale na politické úrovni pracuje deset hodin denně a 365 dní v roce." "Vy ho za obdivujete?" zeptal se Veselovský. "Ne a vždycky jsem říkal, že rozhodčí nám přerůstají přes hlavu a už jich mám plné zuby."

Podle Filipa Saivera, fotbalového redaktora MF DNES a Lidových novin, je ovšem Peltovo tvrzení velmi absurdní, až tragikomické. "Tvrdit, že máte plné zuby systému, za jehož stvořením stojí právě Berbr, a zároveň s jeho jménem úzkostlivě spojovat svůj úspěch ve volbách, je stejné jako proklínat ďábla, s nímž však jdete ruku v ruce po pěšině. Kam jinam může taková cesta vést než do pekel."