Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pečujte o své duše, radí hráčům příručka

Sport

  16:00
PRAHA - Pojďme se bavit o depresích. Téma, které bylo ve fotbale dlouhá léta tabu, se v poslední době stává důležitým předmětem hovorů. Po nedělní sebevraždě trenéra reprezentace Walesu Garyho Speeda v Anglii rychle zareagovala hráčská asociace a pustila se do rozsáhlé preventivní akce.

Po sebevraždě trenéra Speeda následující zápasy zahájila minuta ticha. foto: Reuters

50 tisíc bývalých fotbalistů dostane v příštích dnech poštou příručku, která jim má pomoci v krizových situacích týkajících se jejich psychického zdraví. "Snad poslední tragédie alespoň pomůže některým lidem, kteří zatím neměli odvahu, aby si řekli o pomoc," doufal šéf asociace Gordon Taylor.

Jak poznat příznaky, že něco není v pořádku? Na koho se obrátit? Na 36 stránkách by měli fotbalisté najít užitečná vodítka.

VÍCE ZDE:

"Ve fotbale se věnuje velká pozornost tomu, jak dosáhnout nejlepšího fyzického stavu. Ale jen málo se u hráčů probírá jejich mentální zdraví," citovala BBC autorku brožury Susannah Strongovou.

Jako mylný se ukazuje předpoklad, že štědře placeným hvězdám se podobné starosti vyhýbají. Publikace připomíná osudy několika slavných hráčů. Mezi nimi třeba bývalého anglického reprezentanta Paula Gascoigna, jehož kariéru významně poznamenaly potíže s alkoholem a drogami.

Na stránkách najdou hráči i modelové případy ve formě komiksu. Ovšem s lepším koncem. Hráč si v jednom z nich nejdřív vyslouží na hřišti obdiv, ale pak se dostane i vinou špatné životosprávy do krize, který poznamená jeho psychiku. Nakonec se vydává do ordinace za odbornou pomocí.

Kde mají potíže s depresemi

- Velká Británie
Debatu na ostrovech nastartovala nedělní sebevražda trenéra Walesu Garyho Speeda, ačkoliv ještě není jasné, zda bývalý reprezentant trpěl depresemi.

- Německo
Naposledy se mluvilo o případu sudího Babaka Rafatiho, který se kvůli tlaku a strachu ze špatných výkonů pokusil podřezat si žíly. Nejznámějším symbolem neúspěšného boje s depresí je brankář Hannoveru Robert Enke, který dobrovolně ukončil svůj život v listopadu 2009 skokem pod vlak.

Živý zájem o problematiku je znát také v Německu. V zemi s nejvyššími ligovými návštěvami v Evropě byla veřejnost otřesena poté, co před dvěma lety spáchal sebevraždu reprezentační brankář Robert Enke. Dlouhodobé depresivní stavy stály také za přerušením kariéry českého útočníka Martina Fenina, který naposledy působil v druholigové Chotěbuzi.

Čerstvý šok způsobil případ rozhodčího Babaka Rafatiho, který se pokusil spáchat sebevraždu. Příčinou jeho zoufalého činu byly podle všeho deprese. Renomovaný trenér Ottmar Hitzfeld navrhl, aby rozhodčí měli k dispozici psychologa. Hráči si podle něj mohou o svých obtížích pohovořit s trenéry, u rozhodčích je to ale jiné. "Rozhodčí jdou domů, zde se zavřou a až na ženu a rodinu nemají nikoho, s kým by si promluvili," citovala Hitzfelda německá média.

Bývalý mezinárodní rozhodčí Markus Merk má ale trochu odlišný názor. Tlak médií i celé veřejnosti považuje za samozřejmou součást pískání. "Soudcovat v bundeslize je privilegium. Ten, kdo se dostal nahoru, nepotřebuje žádný soucit," řekl Merk.

Podle autora knihy o Robertu Enkem Ronalda Renga nejsou fotbalisté víc náchylní k depresím v porovnání s ostatními částmi populace. "Jen je okolní prostředí víc nutí skrývat úzkost, což zvyšuje nebezpečí," popsal rozdíl.

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč