Pavelec vychytal nulu, do branky se poprvé v NHL postavil Mazanec

7:48aktualizováno  9:02
NEW YORK - Český brankář Ondřej Pavelec byl v pátečním utkání NHL hlavním strůjcem vítězství Winnipegu 5:0 nad Nashvillem. Kladenský odchovanec kryl 41 střel, připsal si první čisté konto v sezoně a stal se největší hvězdou zápasu. V brance soupeře si premiéru v NHL odbyl Marek Mazanec, který nastoupil za stavu 0:3.

Český brankář Nashvillu Predators Marek Mazanec foto: ČTK

Pavelec zůstal v předchozích dvou utkáních jenom mezi náhradníky poté, co ve svém posledním startu byl při prohře 1:5 s Chicagem stažen ze hry. "Několik dní jsem nehrál, takže jsem se cítil trochu nervózní. Snažil jsem se stoprocentně soustředit na celý zápas a nebýt zase střídán. Jen jsem chtěl klukům pomoct vyhrát. To byl můj cíl a jsem šťastný, že se to povedlo," řekl Pavelec. Jets opanovali první třetinu, v níž čtyřikrát skórovali. "V prvních osmi minutách jsme ztratili zápas. Je nepřijatelné, co jsme tam předvedli. Jen jsme sledovali puk," zlobil se trenér Nashvillu Barry Trotz.

"Pouštěli jsme je do šancí a přečíslení. Zbytečně jsme ztráceli puky. Nebyli jsme na ně připraveni a oni v úvodu rozhodli," doplnil kapitán Shea Weber. Po třetím inkasovaném gólu se v deváté minutě do branky Predators postavil Mazanec a nakonec zastavil 22 z 24 střel. "Je to bojovník. Mladý a velmi talentovaný kluk. Stále se ještě musí hodně učit, ale dnes to byl pro něho dobrý večer," řekl Trotz. Slova kouče Predators dávají mladému gólmanovi naději, že ještě pár dalších startů přibude, neboť veterán Pekka Rinne je na listině zraněných hráčů a odhaduje se, že mu léčba infekce způsobené bakterií escherichia coli zabere šest týdnů.

Pozici nejproduktivnějšího českého hráče NHL si upevnil Jiří Hudler

Pozici nejproduktivnějšího českého hráče NHL si upevnil Jiří Hudler, který zaznamenal dvě asistence a před druhým Davidem Krejčím má náskok čtyř bodů. Po přihrávkách olomouckého rodáka snížilo Calgary na ledě Colorada dvakrát na rozdíl jedné branky, ale nakonec prohrálo 2:4. Hudler měl v závěru velkou šanci na srovnání, ale Jean-Sebastien Giguere jeho střelu zneškodnil. Calgary tak po slušném startu do sezony získalo jen čtyři body z posledních devíti utkání. "Děláme opravdu blbé ztráty, které končí v naší síti. Co naplat, že hrajeme dobře, nehraje se na pocity a dojmy. Morální vítězství se nepočítají. Musíme zase začít sbírat body," podotkl trenér kanadského týmu Bob Hartley.

V obraně Flames ještě chyběl Ladislav Šmíd, jehož vedení klubu získalo z Edmontonu, a který se má k týmu připojit v sobotu. Další český obránce Jan Hejda si připsal jednu asistenci u první trefy Colorada, které vyhrálo 13 z 15 letošní utkání a je v soutěži druhé za Anaheimem. Ten v pátek doma porazil Buffalo 6:2. Ducks rozhodli čtyřmi góly už v první třetině, tři z nich vstřelil Ryan Getzlaf. Hokejisté New Jersey prohráli v Torontu 1:2 po samostatných nájezdech. O vítězství domácích, kteří se ve Východní konferenci bodově srovnali s vedoucí Tampou Bay, rozhodl v rozstřelu James van Riemsdyk. Lídr produktivity Devils Jaromír Jágr patřil se čtyřmi střelami k nejaktivnějším hráčům, ale potřetí z posledních čtyř zápasů nebodoval.

Výsledky NHL

Toronto - New Jersey 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 49. Kessel, rozhodující sam. nájezd Van Riemsdyk - 56. Ryder. Střely na branku: 28:35. Diváci: 19.377.

Winnipeg - Nashville 5:0 (4:0, 0:0, 1:0)
Branky: 4. a 50. Little, 7. O. Jokinen, 9. Tangradi, 17. Setoguchi. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání a ze 41 střel neinkasoval. Brankář Marek Mazanec odchytal za Nashville 51 minut, inkasoval dvě branky z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 91,67 procenta. Střely na branku: 32:41. Diváci: 15.004.

Colorado - Calgary 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Branky: 6. O'Reilly (Hejda), 22. Stastny, 28. Mitchell, 60. Duchene - 27. a 30. Cammalleri (na obě Hudler). Střely na branku: 27:32. Diváci: 17.620.

Anaheim - Buffalo 6:2 (4:1, 2:1, 0:0)
Branky: 3., 17. a 20. Getzlaf, 10. Fowler, 25. Penner, 39. Cogliano - 14. a 34. Grigorenko. Střely na branku: 46:27. Diváci: 15.577.

3. St. Louis 14 10 2 2 50:33 22

4. Minnesota 17 9 4 4 45:38 22

5. Nashville 16 8 2 6 37:49 18

6. Dallas 16 8 2 6 44:47 18

7. Winnipeg 18 7 2 9 45:51 16