NHL: Pavelec svými 41 zákroky pomohl k výhře Rangers v Pittsburghu

7:21aktualizováno  8:51
NEW YORK - Brankář Ondřej Pavelec nastoupil poprvé od 28. října v NHL od začátku zápasu a 41 zákroky přispěl k výhře hokejistů New York Rangers 4:3 na ledě Pittsburghu. Obránce Andrej Šustr pomohl druhým gólem v sezoně k triumfu Tampy Bay 6:2 nad New York Islanders, na němž se asistencí podílel i Ondřej Palát. Nahrávky zaznamenali také další útočníci Dmitrij Jaškin ze St. Louis, Tomáš Plekanec z Montrealu, Martin Frk v dresu Detroitu a Ondřej Kaše z Anaheimu. Útočník Dallasu Radek Faksa vyšel po pěti zápasech bodově naprázdno.

Sidney Crosby (81) a Ondřej Pavelec (31). foto: ČTK

Gólman Henrik Lundqvist nemohl do souboje s Pittsburghem zasáhnout kvůli chřipce. Pavelec, který před sezonou podepsal roční smlouvu za 1,3 milionu dolarů, chytal od úvodní minuty teprve počtvrté v ročníku. Proti Penguins kryl 93,2 procenta střel a výrazně se podílel na první prohře obhájců Stanley Cupu po pěti zápasech. Rangers uspěli pošesté z posledních sedmi duelů.

„Už je to nějakou dobu, co jsem chytal od začátku. Chtěl jsem získat dva body. Měl jsem dost času se na utkání připravit a nebyl to vůbec žádný problém,“ prohlásil Pavelec, jenž si připsal druhou výhru v sezoně. „Byl to jen další zápas a jsem moc rád, že jsme uspěli, protože jsem si v poslední době moc nezachytal. Chci vyhrát pokaždé, když nastoupím,“ dodal třicetiletý gólman.

‚Mám z něj radost. Pavelec hodně pracuje,‘ hodnotil trenér

S Pavelcovým výkonem byl velmi spokojený trenér Rangers Alain Vigneault. „V první třetině moc práce neměl, ale v dalších dvou už celkem ano. Odehrál velmi dobrý zápas. Mám z něj radost. Hodně pracuje a jsem si jistý, že si zachytá o něco víc,“ řekl kouč.

Šustr se trefil podruhé za uplynulé tři utkání. V 18. minutě navázal na gól Braydena Pointa z první minuty, u něhož asistoval Palát, a posunul Tampu do vedení 2:0. „Šustr v prvních 15 nebo 20 zápasech nebyl tak výrazný, ale nepřestal tvrdě pracovat, nestěžoval si a choval se jako týmový hráč. Jeho práce se vyplácí,“ pochválil trenér Jon Cooper českého beka, jenž se třináctkrát nevešel do sestavy. Díky výhře se Tampa vrátila do čela NHL.

Montreal podlehl 3:4 St. Louis a prohrál po šesti utkáních. Výraznou měrou se o to zasloužil útočník Brayden Schenn, který vstřelil třetí hattrick kariéře. St. Louis se v průběhu 23. minuty povedlo během sedmi vteřin dvakrát skórovat a vypracovat si náskok 3:1, který ale dvěma brankami smazal zadák Shea Weber. První trefou si připsal 500. bod v kariéře. Utkání rozhodl v 53. minutě Schen.

Ondřej Kaše si připsal asistenci

Kaše v duelu s Vegas asistoval u branky Francoise Beauchemina, který v 22. minutě načal obrat Anaheimu z 0:2 na 3:2. Vyrovnání obstaral až v 56. minutě finský útočník Erik Haula, který u předchozích dvou branek zaznamenal asistence. V nájezdech rozhodl o výhře nováčka NHL Alex Tuch. Jako poslední se za Anaheim rozjel Kaše, který musel proměnit, překonat Malcolma Subbana se mu ale nepodařilo.

Slovenský útočník Marián Gáborík i Los Angeles díky dvěma gólům jako 94. hráč v historii NHL pokořil hranici 400 branek. Pozadu nezůstal ani kapitán Kings Anže Kopitar, jenž si připsal 500. přihrávku a při vítězství 6:3 nad Minnesotou bodoval třikrát. Los Angeles uspělo pošesté v řadě.

Frk pomohl Detroitu nahrávkou zastavit sedmizápasovou sérii proher. Red Wings porazili Winnipeg 5:1. Dallas podlehl Nashvillu 2:5 a prohrál po šesti zápasech. Predators se i díky zaváhání Winnipegu posunuli na první místo Západní konference.