Pátou etapu Gira vyhrál Battaglin, Štybar dojel devatenáctý. Ve čtvrtek čeká Etna

18:33
Santa Ninfa - Pátou etapu Gira d’Italia vyhrál domácí cyklista Enrico Battaglin. Zdeněk Štybar dojel ve spurtu velké čelní skupiny devatenáctý, o tři místa za ním projel cílem v Santa Ninfa Roman Kreuziger. Růžový trikot lídra udržel Australan Rohan Dennis stále s náskokem jedné sekundy na obhájce prvenství Toma Dumoulina z Nizozemska.

Ital Enrico Battaglin slaví vítězství v páté etapě Giro d'Italia. foto: ČTK/AP

Battaglin po 153 kilometrech na sicilských silnicích se startem v Agrigentu navázal na úterní třetí místo. Jezdec LottoNL-Jumbo vybojoval třetí etapové prvenství v kariéře a první po čtyřech letech. Ve spurtu těsně porazil krajana Giovanniho Viscontiho, na stupních vítězů doplnil italské závodníky Portugalec José Goncalves.

Štybar si připsal nejlepší umístění na Giru. Ve finální fázi závodu se při přípravách na spurt držel v popředí, ale výhodné třetí místo v závěrečné techničtější pasáži neudržel.

Třináct kilometrů před cílem rozdělila peloton hromadná kolize ve stoupání a zdržení tam postihlo například Jana Hirta. Český reprezentant pak dorazil do cíle s desetiminutovou ztrátou.

Ve čtvrteční šesté etapě peloton čeká první velká zkouška odolnosti. Trasa dlouhá 164 kilometrů vyvrcholí výstupem na Etnu, během něhož na závěrečných 40 kilometrech jezdci vyšplhají z výšky 63 do 1736 metrů nad mořem.

Cyklistický závod Giro d'Italia

5. etapa (Agrigento - Santa Ninfa, 153 km): 1. Battaglin (It./LottoNL-Jumbo) 4:06:33, 2. Visconti (It./Bahrajn Merida), 3. Goncalves (Portug./Kaťuša), 4. Schachmann (Něm./Quick-Step Floors), 5. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott), 6. Wellens (Belg./Lotto Fix All), 7. Gavazzi (It./Androni-Giocattoli), 8. Lammertink (Niz./Kaťuša), 9. Pozzovivo (It./Bahrajn Merida), 10. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe), ...19. ŠTYBAR (ČR/Quick-Step Floors), 22. KREUZIGER (ČR/Mitchelton-Scott) všichni stejný čas, 167. HIRT (ČR/Astana) -10:04.

Průběžné pořadí: 1. Dennis (Austr./BMC) 18:29:41, 2. Dumoulin (Niz./Sunweb) -1, 3. S. Yates -17, 4. Wellens -19, 5. Bilbao (Šp./Astana) -25, 6. Schachmann, 7. Pozzovivo oba -28, 8. Goncalves -32, 9. Pinot (Fr./FDJ) -34, 10. Konrad -35, ...21. KREUZIGER -56, 50. ŠTYBAR -4:00, 100. HIRT -12:37.