Pastrňákova asistence nepomohla. St. Louis po výhře srovnalo stav finále na 1:1

7:29
Boston - Hokejisté St. Louis porazili ve druhém finále play off NHL Boston 3:2 v prodloužení a srovnali stav série na 1:1. Vítězný gól vstřelil v 64. minutě obránce Carl Gunnarsson, který si připsal i nahrávku a stal se největší hvězdou večera. Za Bruins, kteří prohráli po osmi zápasech, asistoval útočník David Pastrňák. Jeho spoluhráč David Krejčí nebodoval.

David Pastrňák během utkání finálové série Stanley Cupu. foto: Reuters

Třetí duel je na programu v noci ze soboty na neděli od 2:00 SELČ v St. Louis.

Všechny branky v základní hrací době padly v první třetině. Na rozdíl od úvodního souboje otevřel skóre Boston, který v páté minutě potvrdil pozici týmu s nejlepší přesilovou hrou ve vyřazovacích bojích. Pastrňák přihrál Jakeu DeBruskovi, který si najel do rohu a nahrál mezi kruhy Charliemu Coyleovi. Americký útočník střelou z první překonal brankáře Jordana Binningtona mezi betony.

V deváté minutě sevřeli Blues domácí v jejich obranné třetině a dočkali se srovnání. Bek Robert Bortuzzo nahodil od hrazení puk, který s pomocí teče bostonského zadáka Matta Grzelcyka skončil pod horní tyčí branky Tuukky Raska.

Bruins pohotově zareagovali a za 40 vteřin si vzali vedení zpět. Díky napadání Bostonu se kotouč dostal k zadnímu mantinelu na Seana Kuralyho, jenž zadovkou našel před brankou volného Joakima Nordströma. Švédský útočník umístil bekhendem puk mezi Binningtonovy nohy.

První prodloužení od roku 2016

V 15. minutě ujelo St. Louis do přečíslení dvou na jednoho. Rask střelu Jadena Schwartze vyrazil k Vladimíru Tarasenkovi, který nadvakrát uspěl. Sedmadvacetiletý Rus se trefil počtvrté za sebou a bodovou šňůru natáhl na osm utkání.

Na konci druhého dějství dostali hosté k dispozici čtyřminutovou početní výhodu. St. Louis ji však kvůli Schwartzově vyloučení nedohrálo celou.

Paradoxně až závěrečné minuty základní hrací doby přinesly na obou stranách velké šance. V 56. minutě útočník Blues Pat Maroon z levého kruhu Raska neprostřelil. Na druhé straně se zblízka neprosadil Patrice Bergeron.

Švéd Gunnarsson duel málem zlomil už dvě minuty před koncem třetí části, nastřelil však pouze tyč. V hrdinu utkání se neproměnil ani Pastrňák, jehož ránu z mezikruží v poslední minutě vyrazil Binnington.

První prodloužení ve finále Stanley Cupu od roku 2016 rozhodl Gunnarsson v signalizované početní výhodě dělovkou od modré čáry.