NHL: Pastrňák znovu skóroval, Mrázek vychytal první výhru

7:20
NEW YORK - Útočník David Pastrňák skóroval i ve třetím utkání nové sezony NHL a svým už celkově čtvrtým gólem přispěl k výhře Bostonu 4:1 ve Winnipegu. První vítězství vychytal v pondělí Petr Mrázek, jehož Detroit porazil 5:1 Ottawu. Český gólman pochytal 31 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou večera.

David Pastrňák oslavuje svůj gól se spoluhráči. foto: ČTK

Pastrňák zažívá start snů a zejména díky němu Boston vybojoval ze série tří úvodních zápasů na hřištích soupeřů dvě výhry. Dohromady už rodák z Havířova zaznamenal čtyři trefy, dvě asistence a se šesti body se usadil na druhém místě produktivity celé soutěže za týmovým spoluhráčem Bradem Marchandem, jenž má ještě o bod víc. Se sedmi plusovými body se navíc oba dělí o vedení v hodnocení plus-minus.

První zápas a čtyři body. Mladíček Pastrňák zastínil v premiéře i Jágra

Ve Winnipegu byl Pastrňák autorem vítězného gólu na 2:1. Na začátku poslední minuty druhé třetiny podnikl se spoluhráči rychlý protiútok a jeho přihrávku z otočky před branku si nešťastně srazil hokejkou za záda vlastního gólmana obránce Tobias Enström.

„Měl jsem dobrou rychlost a snažil jsem se předjet obránce, ale ten mě dobře pokryl. Tak jsem udělal oblouk a pokusil se najít Davida Backese na druhé straně. A se štěstím to skončilo v brance. Byl to důležitý gól,“ popsal Pastrňák, který si osladil jubilejní 100. zápas v NHL.

V závěru třetí třetiny pak výhru Bruins pojistili obránci Brandon Carlo, který dal premiérový gól v NHL, a Zdeno Chára trefou do prázdné branky při power play. První hvězdou zápasu byl vyhlášen brankář Tuukka Rask, který zlikvidoval 34 střel domácích a navíc si připsal dvě asistence.

„Byl to jednoznačně nejlepší hráč na ledě,“ ocenil výkon finského gólmana Pastrňák. „Za stavu 1:1 měl soupeř velké šance, ale on nás podržel. Dobrou práci odvedli také kluci v oslabení, zaslouží velké uznání,“ dodal.

Mrázek v úvodních dvou zápasech inkasoval dohromady osm gólů a Detroit prohrál 4:6 v Tampě a 1:4 na ledě Jágrových Panterů. V premiérovém domácím utkání se ale Red Wings zvedli, už po první třetině vedli nad Ottawou 3:0 a český gólman pak kapituloval pouze v polovině druhého dějství po úniku dvou hráčů soupeře v oslabení.

Úžasná atmosféra

Premiérovým hattrickem v NHL se o triumf postaral obránce Mike Green. Prý ho nastartoval předzápasový ceremoniál, při němž hráči nastupovali do haly po červeném koberci špalírem fanoušků.

„Ta atmosféra byla úžasná. Člověka to úplně nabije energií,“ řekl jednatřicetiletý bek, který obstaral dva ze tří gólů v zahajovací třetině. „Když jsem v NHL začínal, nikdy jsem si nemyslel, že bych někdy mohl dát hattrick. Dnes se to stalo a je to velká zábava,“ radoval se Green, který většinu kariéry strávil ve Washingtonu.

Divokou přestřelku viděli fanoušci v newyorské Madison Square Garden, kde Rangers porazili 7:4 San Jose. Domácí vedli 3:1 a 5:2, Sharks ale i díky jedné asistenci Tomáše Hertla snížili na 5:4, v závěru však dvakrát inkasovali do prázdné branky při hře bez gólmana.

Pastrňák zářil, k výhře Bostonu přispěl dvěma góly a asistencemi

Gólem a asistencí k vítězství přispěl Chris Kreider, který stejnou bilanci zaznamenal ve všech třech zápasech. Vítězný gól na 5:2 vstřelil nováček Jimmy Vesey, jenž zároveň oslavil první trefu v NHL. A postaral se o to, že Sharks utrpěli první porážku v sezoně.

„Jsou to finalisté Stanley Cupu a v minulé sezoně měli skvělou bilanci na hřištích soupeřů, takže jsme věděli, že nás čeká těžký zápas. Škoda, že jsme si to ve třetí třetině zbytečně zkomplikovali, ale celkově jsme podali dobrý výkon,“ pochválil mužstvo trenér Rangers Alain Vigneault.

Poprvé prohráli také úřadující šampioni z Pittsburghu, kteří před vlastními fanoušky podlehli Coloradu 3:4 v prodloužení, přestože po deseti minutách vedli 2:0. Výhru Avalanche zařídil Gabriel Landeskog, který v 54. minutě vyrovnal na 3:3 a už po 22 sekundách nastaveného času zařídil pro hosty další bod navíc.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...